Düz yolda ıslak zeminde kayma!

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
S'a değerli arkadaşlar..
2017 de sıfır aldığım aracım, aldığımdan beri düz yolda ıslak ve su birikintili (çok az olsa yetiyo) yolda bi güzel kayıyo sağa sola yalpalıyo sanki buza düşmüşümde dans ediyoz . Araca aliştiğim için korkmuyom, ESP bile devreye girmiyo araba yoluna çizgiyi bozmadan devam ediyor. Arabada başkası varsa noluyoz diyip bi bakıyo rengi kaçiyo :D Aracın kuru havada yol tutuşu çok iyi virajlara 160-180-200 alabildiğine girerim, Islak zeminde fren yaparken de anormal bi durum yok, sağa sola çekme vb, balansı her bakımda yapiliyo zaten 207 km/s son sürat direksiyonda gram titreme yok. Lastikler orjinal michelin 60000 km de ama diş kalınlıği iyi. Sırf kayıyoz diye değiştirmeyi düşünüyom lastikleri sorun düzelmezse diye düşündüğümden biraz araştiriyorum yorumları. Yani enteresan bi durum ne zaman kayıp kaymayacaği belli değil, bazen bildiğin göle giriyom 110-120 hiç sıkıntı olmadan direk geçiyom, bazen 80 ile kayıyoz bunların hepsi düz yolda viraja gerek yok orda zaten kayıyoz :D
Ben bunun lastik kaynaklı olduğunu düşünmüştüm burda FB7 yanal kayma konu başlıklarında inceleyene kadar, pek fazla anladiğim konular değil salıncaktı viraj çubuguydu falan ,Ama tekrardan konuyu açmamda bizim kasaların mekanizmalarında aynı olup olmadığını bilmememdendir. Bide servise gideceğim haftaya 60000 bakımı için orda bunu belirtecem muhtemelen bi sonuç alamadan dönecem ( yağmur yağmayacak, deneme sürüşünde kaymayacak bişe yok diyecekler falan...) sanayide kim bakar bu işlere ne ustasına gitmek lazım? bu kasalarda benzer şikayeti olan varmı acaba? Civic almayı düşünen arkadaşim geçen benim arabayı sürdü şansa yağmur yağiyodu adam civic almaktan vazgeçti:) Ama herşeye rağmen arabamı seviyorum kaysada orasından burasından konsoldan her tarafından zırıldasada güzel araba katlanıyoruz ;)

Trabzonluyum bende de hatcback var. Yağmurlu havalarda aracın yüzeyle temasını etkileyecek çok faktör var lastiklerden tutun asfalttaki dalgalanmalara ve su birikintilerinin yüksekliğine kadar tutuşu etkileyecek çok etken var ben bu hususta hiç bir sıkıntı yaşamadım şahsen sahil yolunda olsun başka bir yerde olsun. Belki bu faktörlerden biridir aracınızı etkileyen. (Yolun durumu, lastik, su birikintisinin derinliği vs.) Böyle bir sıkıntı yaşıyorsunuz ki dikkatli olmanızda fayda var. ALLAH KAZA BELA VERMESİN.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
hocam sıkıntı araç sıfırkende aynıydı, aracı sıfır aldım 3 senedir aynı 3 sene dir aynı yalpalıyo kayıyo ne bi artma ne bi azalma, lastikler diş kalınlıği iyi ama baya oldu diye değiştirmeyi düşünüyom
Kilometre olarak değişim olması normal. Fakat sıfır iken bile böyle olması hiç normal değil. Fc5'lerin ağırlık merkezi yere yakındır. Düz yolu bırakın dönüşlerde bile rahatsız etmeden dönmesi gerek. Ben reyimi yine lastik tarafında kullanıyorum. Lastik için kullanım tarzınız ve yolunuza göre seçim yapın. Forumda konuları var. Balans yapılırken jantta anormallik varmı kontrol edin. En sonda 4 teker rot yapılıp, alt takımlar kontrol edilirse güzel olur.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Michelin Primacy 3 vardır muhtemelen aracınızda. Michelin yaz lastikleri gerçekten de az biraz su görsün yolda, yol tutuşu çok düşüyor. Ben lastiklerimi değiştirmedim ama memnun olduğum söylenemez. Ömrü bitene kadar ona göre kullanıyorum. Daha dikkatli. Bir de Türkiye'de yollar da hiç iyi değil zemin olarak. Çakılın arasına zifti karıştırıp yol yapıyorlar..

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Arkadaşlar dün itibariyle michelin primacy 4 aldım , antalya rize dönüşü antalyadan taktırdım yola çiktim , şansa antalya da acayip bi yağmur vardi 1 saat yağmurda yolculuk yaptim meraktan biraz zorladım kaymayı bırak su gölüne giriyom araba en ufak çekme bile yapmadi , demek eski lastikler hatalıymış
Aynı şikayeti olan arkadaşlar vardi sanırsam belirteyim istedim

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Arkadaşlar dün itibariyle michelin primacy 4 aldım , antalya rize dönüşü antalyadan taktırdım yola çiktim , şansa antalya da acayip bi yağmur vardi 1 saat yağmurda yolculuk yaptim meraktan biraz zorladım kaymayı bırak su gölüne giriyom araba en ufak çekme bile yapmadi , demek eski lastikler hatalıymış

Geçmiş olsun. Yeni lastiklerinizde hayırlı olsun. Geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederiz.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar

Hocam yalnız en kötü lastiğin bile yenisi iyi hissettirir. Sen yine de bir süre daha dene. Gerçi aldığın lastik zaten çok güzel bir lastik. Üretim hatası vs. yoksa memnun kalacaksın.

Geri