Eco Elegance için Jant Önerisi

Aracınız
Civic FC5 2021
Arkadaşlar 2021 model eco elegance model araç aldım. Henüz aracımı teslim almadım, bir iki hafta içinde alacağım. Bayiden RS 17' jant takmaları için fiyat istedim, orijinalinin ellerinde olmadığını söylediler. Başka bayiler de jant ve lastik için 8750 TL fiyat istiyor. Elegance'ın karartılmış jantları niyeyse hiç hoşuma gitmiyor. Executive'lerdeki 17 inc RS jantları çok daha hoşuma gidiyor. Bayideki servis elemanına sorduğumda "17 inc çok yakar, yol sesini arttırır vs. Hiç gerek yok orijinalini bozma." gibi laflar etti. Kafam karıştı. Normalde aldığım bayiye eskilerini 3-4 bin gibi bir fiyata verip,17 RS ile değiştirecektim. Aslında benim sorunum jantların 16 inc boyutunda olması veya 10 kollu olması falan değil. Rengi siyaha yakın olduğu için sanki arabada jant yokmuş gibi görünüyor. Executive'lerdeki görünüş çok sportif ve çekici görünüyor bana.

1. seçeneğim başka bir bayiden 8750 TL verip jant ve lastik takımını almak ve üstündekileri hiç kullanmadan 4 bin civarına satmak.
2. seçenek ise bir arkadaşım jantları parlak metal rengine orijinal gibi boyayabilecek bir yer bildiğini söyledi. Oraya boyatıp, öyle kullanmak.
3. seçenek ise 16' RS replika jantlar var, 2500 TL civarına satılıyor. Executive'nin üzerindeki jantların aynısı, sadece boyutu küçük ve orijinal değil. Onları alıp, elimdeki lastikleri kullanmak ve orijinal jantları 2500 civarı satmak.

Sizce hangi seçenek mantıklı olur? Replika jantlar pişman eder mi? Replika jantların balans sorunu olduğunu, araca zarar verdiğini falan söyleyenler çok. Bu şekilde de arabanın görüntüsü bana hiç güzel gelmiyor. Executive almak hayalimdi ama bütçem yetmedi, arada çok fiyat farkı olduğu için alamadım. Bunlardan birini yaptırmazsam arabaya her binişimde bu jantlar yüzünden hevesim kaçacak gibi. Yardımcı olursanız sevinirim.
merhaba hocam öncelikle aracınız hayırlı olsun çok güzel bir seçim kazasız güzel günler de kullanın bende bir ay önce sıfır aldım ve sizinle aynı düşüncelere sahiptim ve siyah jantlara antipatim vardı aracımı füme renk aldım aksesuarlar ile çok güzel bir bütünlük sağladı ve çok hoşuma gitti hatta kışlık lastikleri takmak için jantlarını 17 inç e çeviren birinden aynı jantları satın aldım. Ben yaz kış olayında lastikleri değiştirirken lastiklerin janttan sökülmesinı pek sevmem. şimdi hem yazlık hem kışlık için iki takım orijinal siyah jantm oldu benim naçizane tavsiyem orijinal jantlarınızı hiç değiştirmeyin hatta kışlıklar için dahi aynını alın bu jantlar çok güzel

akif

0
Aracınız
Teşekkür ederim hocam, hoş buldum. Executive almaya niyetliydim, onun için arabayı hep rs jantla hayal etmiştim. Elegance jantlarını bazıları çok spor diyerek beğeniyor ama niyeyse bana güzel görünmüyor. Dediğiniz gibi hep bir yanı eksik kullanacağıma külfetine katlanıp alacağım jantı. Umarım yol sesi, yakıt tüketimi vs. konularında da beni pişman etmez.

16' rs jant olmaması bir önceki mesajdaki ihtimali de ortadan kaldırdı. Bilgi için teşekkürler hocam.

Şubat ayında rs jant ve Good year lastik takımını 7.000 TL'ye kampanyalı satmışlar. Şu anda fiyat 8.750 TL olmuş. Elimdekileri 4000 gibi bir fiyata satabilirsem güzel olacak.
Yakıt konusunda fark edeceğiniz bir değişiklik olmuyor hocam güzel asfaltta araba hissedilir derece de daha iyi yol tutuyor direksiyon daha net bir hale geliyor 17 RS jantlar ile. Olumsuz olarak tek birşey var o da bozuk yolda çukurdan geçerken 16 janta göre bir tık daha sert geçiyor ama bu olumsuzluk bozuk yolda asfaltta hiç bir sıkıntı yok. Fc5 kasa da 16 jant hiç gelmemeliydi bence çünkü kasa büyük 16 jant çok küçük kalıyor.2021-02-23%2000.45.57.jpeg2020-10-17%2018.41.00.jpeg

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Sizin yazlık ve kışlık 2 ayrı jantınız olsun bunlarla kışın 17 Ler ile yazın kullanırsınız çok mühim bir mevzu değil uyguna düştüğünde alırsınız benim de 2 jantın var biri 16 diğeri 17 özellikle bende siyah jant aldım sıfır çıkma 16 karı daha kullanmadım ama çok fark olacağını düşünmüyorum

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2021
Sizin yazlık ve kışlık 2 ayrı jantınız olsun bunlarla kışın 17 Ler ile yazın kullanırsınız çok mühim bir mevzu değil uyguna düştüğünde alırsınız benim de 2 jantın var biri 16 diğeri 17 özellikle bende siyah jant aldım sıfır çıkma 16 karı daha kullanmadım ama çok fark olacağını düşünmüyorum

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam Akdeniz bölgesinde yaşıyorum, hâliyle burada kış olmadığı için kış lastiği kültürü de yok. Kış lastiği alıp bu jantlara taksam, yılda bir gün kar topu oynamak için yaylalara gitmek istediğimizde ya lazım olur ya da olmaz. Bu fikriniz çok güzel aslında, benim de aklıma geldi ama bize uygun değil.

Yakıt konusunda fark edeceğiniz bir değişiklik olmuyor hocam güzel asfaltta araba hissedilir derece de daha iyi yol tutuyor direksiyon daha net bir hale geliyor 17 RS jantlar ile. Olumsuz olarak tek birşey var o da bozuk yolda çukurdan geçerken 16 janta göre bir tık daha sert geçiyor ama bu olumsuzluk bozuk yolda asfaltta hiç bir sıkıntı yok. Fc5 kasa da 16 jant hiç gelmemeliydi bence çünkü kasa büyük 16 jant çok küçük kalıyor.Ekli dosyayı görüntüle 264695Ekli dosyayı görüntüle 264696

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Yakıt bölümünü de inceledim, executive ile elegance araçlar arasında fark dediğiniz gibi yok denecek kadar az hocam. Bu sevindirici. Good Year lastiklerin, elegance'lardaki Bridgestone Turanza'lardan daha kaliteli olduğunu da söylüyorlar. Böyle olunca sanırım yol sesi de bir nebze azalır ama süspansiyondaki o sertlik tabi biraz can sıkıcı olabilir. Ona da katlanırız artık, zaten % 90 asfalt yollarda kullanıyoruz.

merhaba hocam öncelikle aracınız hayırlı olsun çok güzel bir seçim kazasız güzel günler de kullanın bende bir ay önce sıfır aldım ve sizinle aynı düşüncelere sahiptim ve siyah jantlara antipatim vardı aracımı füme renk aldım aksesuarlar ile çok güzel bir bütünlük sağladı ve çok hoşuma gitti hatta kışlık lastikleri takmak için jantlarını 17 inç e çeviren birinden aynı jantları satın aldım. Ben yaz kış olayında lastikleri değiştirirken lastiklerin janttan sökülmesinı pek sevmem. şimdi hem yazlık hem kışlık için iki takım orijinal siyah jantm oldu benim naçizane tavsiyem orijinal jantlarınızı hiç değiştirmeyin hatta kışlıklar için dahi aynını alın bu jantlar çok güzel

Hocam aslında dediğiniz gibi bu jantları da beğenen çok, bu tamamen zevk meselesi sanırım. Ben arabanın spor görüntüsünü çok daha beğeniyorum, RS jantları bu arabaya çok yakıştırıyorum. Sadece civic'te değil, hangi arabada olursa olsun en önce jant kısmına bakarım niyeyse. Piyasada gezen arabaların öyle güzel jantları var ki, elegance'da kullanılan füme jant sanki kader gibi gelip beni buldu. :) Yoksa dediğiniz gibi jant çok kaliteli, satmaya kıyamayacağım sanırım.

Arkadaşlar selam ,

Eco elegans aracım için Dharkan jant düşünüyorum fakat fiyatları çok yüksek takım halinde 6000-8000 arası fiyat çekiyorlar çıkmalara .
Bu nedenle farklı orjinal jantlara da baktım .
Orjinal renault sıfır jant takımı 3000 istiyorlar fiyat olarak makul 5x114,3 17 inc .
Sizlerin de yorumunuzu almak isterim . Yakışır mı , yoksa kötü mü durur ?
Jant tipi hoşuma gitti . Bu arada aracım füme renk

Teşekkürler

IMG_4095.JPG

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2021
Eco elegance aracım için jant arayışımı, sizlerin de tavsiye ve desteğiyle 17' RS orijinal jant ve lastik takımı alarak tamamladım arkadaşlar. Sıfır veya çok temiz orijinal jantlar için sarı site dahil birçok yerde araştırma yaptım ama sadece jantlar için bile 5.000 TL'nin altına düşmeyen tok satıcılar var. Jant ve lastik takımları için de 7 bin civarı istiyorlar ve üzerindeki lastik genellikle Bridgestone Turanza veya Good Year Eagle Sport. Üstelik bazıları 5-10 bin km kullanılmış, bazıları 2019'un 40. haftasında üretilmiş lastikler. Böyle olunca ben de bayilerden araştırma yaptım, 7.500 ile 13.000 TL arasında fiyatlar verdiler. Sanırım şu anda tedarik sorunu olduğu için bazı bayiler ellerindekini uygun fiyata satabiliyorken, fabrikadan getirecek olanlar yüksek fiyat vermek zorunda kaldılar. Ayrıca fiyatın verdikleri lastiğin modeli ve üretim yılına göre değiştiğini de fark ettim.

Orijinal 17' RS Jant ve üretim tarihi Şubat 2021 olan Good Year EfficientGrip Performance 215/50/17 91V lastikleri 8.000 TL'ye bayiden aldım. 17' jant ve lastikler için çok yakar, süspansiyon çok sertleşir, çekişi azalır, lastiğin ömrü azalır, yol sesi artar gibi çok fazla yazan çizen olmuş. Konfor ve performans karşılaştırması yapabilmek için 500 km üzerindeki 16' lastikleri kullanıp, daha sonra 17' olanlara geçeceğim. Memnun kalırsam devam edip 16' lastikleri satacağım. Jantları ise belki bir şekilde değerlendirebilirim diye bir süre depoda saklayacağım. Şu anda piyasada bu jantlardan çok satılık var. Piyasası bu nedenle düşük geldi bana.

Aracınız
Civic FC5 2021
Arkadaşlar selam ,

Eco elegans aracım için Dharkan jant düşünüyorum fakat fiyatları çok yüksek takım halinde 6000-8000 arası fiyat çekiyorlar çıkmalara .
Bu nedenle farklı orjinal jantlara da baktım .
Orjinal renault sıfır jant takımı 3000 istiyorlar fiyat olarak makul 5x114,3 17 inc .
Sizlerin de yorumunuzu almak isterim . Yakışır mı , yoksa kötü mü durur ?
Jant tipi hoşuma gitti . Bu arada aracım füme renk

Teşekkürler

Ekli dosyayı görüntüle 264737

Hocam 17' Darkhan jantlar füme rengi araçlarda güzel duruyor olsa da bu aslında tamamen zevk meselesi. Koyu renk jantların kullanımı biraz zor ve herkese hitap etmiyor. Ben bu sebeple elegance aracımdaki jantlardan parlak janta geçmeye karar verdim. Yerinizde olsam parlak olanı tercih ederdim ama dediğim gibi bence en önemli nokta sizin gözünüze güzel görünmesi. Ayrıca 18' jantları pek tavsiye etmiyorlar, süspansiyon vs. konusunda sıkıntı yaşamamak için bence 17'nin üstüne çıkmamakta fayda var.

Ayrıca aşağıdaki linkten bizim araçlara hangi jant nasıl duruyor tek tek deneyerek test edebilirsiniz. Benim çok işime yaradı, ben de böyle bir arayış içerisindeydim. Umarım size de yardımcı olur.

Hocam öncelikle değerli yorumun için teşekkür ederim. Dharkan jant bakıyorum ama seninde dediğin gibi herkes tok satıcı ve 7bin üzerinde jant lastik takımları gidiyor .
Hangi bayide bulabildiniz ? Bende ona göre direkt bayiye yöneleyim .
Daha önceki leon aracıma 18 inc jant vardı , konfor hiç yoktu , 18 inci eledim kafamdan .
Dharkan bulabilirsem onu alıcam , bulamazsam 16 inc orjinal jantlarla devam :)

Hocam 17' Darkhan jantlar füme rengi araçlarda güzel duruyor olsa da bu aslında tamamen zevk meselesi. Koyu renk jantların kullanımı biraz zor ve herkese hitap etmiyor. Ben bu sebeple elegance aracımdaki jantlardan parlak janta geçmeye karar verdim. Yerinizde olsam parlak olanı tercih ederdim ama dediğim gibi bence en önemli nokta sizin gözünüze güzel görünmesi. Ayrıca 18' jantları pek tavsiye etmiyorlar, süspansiyon vs. konusunda sıkıntı yaşamamak için bence 17'nin üstüne çıkmamakta fayda var.

Ayrıca aşağıdaki linkten bizim araçlara hangi jant nasıl duruyor tek tek deneyerek test edebilirsiniz. Benim çok işime yaradı, ben de böyle bir arayış içerisindeydim. Umarım size de yardımcı olur.

Aracınız
Civic FC5 2021
Hocam öncelikle değerli yorumun için teşekkür ederim. Dharkan jant bakıyorum ama seninde dediğin gibi herkes tok satıcı ve 7bin üzerinde jant lastik takımları gidiyor .
Hangi bayide bulabildiniz ? Bende ona göre direkt bayiye yöneleyim .
Daha önceki leon aracıma 18 inc jant vardı , konfor hiç yoktu , 18 inci eledim kafamdan .
Dharkan bulabilirsem onu alıcam , bulamazsam 16 inc orjinal jantlarla devam :)

Hocam Maraş'tan G.Antep'e, Adana'dan Malatya'ya kadar birçok bayiye sordum. Çoğunun elinde hazırda yok, siparişle getiriyorlar ve fiyat çok değişken. Ş. Urfa geçen ay 7.000'e kadar vermiş, kampanya varmış. Malatya 7.500 dedi ama lastikleri hoşuma gitmedi. Ben Adana'dan aldım ama onların da elinde Darkhan var mı bilmiyorum.

Geri