eco modu açmak hangi ortamda doğru

Civci

0
Hocam econ modu sürekli olarak vitesi yüksek tutup deviri düşük tutuyor buda yakıt ekonomisi sağlıyor ben uzun yolda kullanmanızı tavsiye ederim ortalama 100 kilometrede 7,5 olurdu en iyi haliyle. şimdi econ modunu açınca 6,1 civarında oluyor bir yıllık tecrübemdir bi işe yaramıyor derlerdi ben de öyle sanıyordum ama acizane deneyimimdir

Aracınız
Civic FC5 2018
Teknik olarak bilmiyorum başta söyleyeyim. 6 aydır kullanıyorum. Eco yu şehirler arası kullanmak istedim ama o uzun yolda çekişten düşmesi ani sollama falan bence güvenlik açısından kötü. Şehir içi kullanım evet eco açıp çok sakin kullanırsanız 0.3 lt kadar tasarruf ediyor

zero

0
Eco mod hakkında bilgisi olanlar yazarsa sevinirim.Aracım 2018 civic.Kısa mesafede kullanıyorum.Ayda bir uzun yol yapıyorum.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Kısa mesafeniz; çok "dur-kalk"lı değilse,
aracı hızlandırdıktan sonra yavaşlamak ihtiyacı az olan bir yol ise,
gaza ani yüklenmeler yapmadan sürüyorsanız...
Bu koşullar şehir içinde sakin bir sürüşe denk gelir. Bu kullanımda yaklaşık 38lt. depomdan 6-7 litreye kadar tasarruf hesapladım. Biraz az dikkat edersem 3lt. ye kadar düşüyor.

Uzun mesafede sevdiğiniz seyir hızına daha çok bağlı... Hızınızı, devrinizi ona göre ayarlarsanız, ECON kapalıyken de "baya bir fark" elde edebilirsiniz. Ben yine aynı miktar LPG (38lt.) ile 510 km. de gittim; 280 km. de... İlkinde 110-125km/s arası sakin hızlarda... İkincisi 150-170 km/s civarı agresif seyir. Econ modu kapalı, validemi iftara yetiştirme modu açık :) Uzun yolda ECON açık modu ile 10 lt. hatta üzeri tasarruf, tecrübelerimce mümkün...

Gelelim aracın sağırlaşmasına...Evet, sağırlaşma çok açık. Zaten sistem de bunun üzerine işliyor, pedal tepkilerini yavaşlatmak... Ama ben ECON yüzünden bir güvenlik sıkıtısı yaşamadım. Şükür .... Trafiğimiz malum, defalarca ani gaz ihtiyacı duydum tabii ki; S moda aldığımızda ECON otomatikman devreden çıkıyor. O anda gaz verdiğinizde HONDA motoru kendini belli ediyor ve durumu toparlıyor. Daha 2 gün önce tatil dönüşü defalarca bu şekilde kullandım, hiç tehlike atlatmadım... Elinizi biraz alışık tutarsanız (ECON'u kapatıp S moduna geçiş için) bir sıkıntı yaşamazsınız diyebilirim. Burada dikkat edilecek en önemli şey de şu: Panikle L'ye almamak! Ki olabilir... Nerden mi biliyorum? Kişi kendinden bilir işi :ROFLMAO: :ROFLMAO: İlk zamanlarda 1-2 kere başıma geldi ama elim alıştı. Zaten sürekli ekonomi modunda kullanmak; motora da iyi değil; kulağıma da ;)... ECO CVT motorlarımızın sesini duymak istediğimizde S modu şart... Trafikte sıkışmasam da ara-sıra yol müsaitken kullanırım.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2013
Eco mod hakkında bilgisi olanlar yazarsa sevinirim.Aracım 2018 civic.Kısa mesafede kullanıyorum.Ayda bir uzun yol yapıyorum.

Benim araç FC5 değil FB7 Civic ve Econ tuşunu sadece dur kalk sıkışık trafikte açarım ve aracı ilk çalıştırdığımda yani kısa süreli rölantide diğer hiçbir durumda açmıyorum fakat FC5 de durum farklı olabilir benim araç atmosferik sizin araç turbo olabilir 182 beygir ise yani. :)

Aracınız
Civic FB7 2013

Fb7 kasa aracım var antalya trafiğinde econ mod ile lpg 40 krş oluyordu ve agresif kulanıyorum ve motor beni tatmin etmiyordu. Ayrıca rölantide ki uzun süreli klimalı 12 lt ortalamaya çıkıyor. Ama econu kapattım yakıt 32 krş ve tolantide yakıt en fazla yarım saatte bir lt artıyor ve 7.1 kadar yakıt ortalaması düştü tabi hız sabitleyici ile

Geri