Far hüzme ayarları

Aracınız
Civic FB7 2012
Forumda aydınlatma iyileştirmesi oldukça popüler. Her ne kadar pratik olarak konuya şahsen çok alaka göstermesem de, aydınlatma ile ilgili bir kaç görseli burada da paylaşmanın yararlı olabileceğini düşünüyorum. Gerçi standartlar (ECE gibi) belirlenmiş, ama amatör olarak gelişim niyetinde olanlar için çok teknik kalacaklar. Daha kısa bilgiler yeterli olabilir.

Zamanında ben de kendi Halojen ampullerimi Xenon kitlerle değiştirdiğimde yararlanmış, sonuçları -manuel modda ve aynı şartlarda çektiğim- fotolar ile karşılaştırıp gelişimi görmüştüm.

Kısa_şema.jpg
Kısa_foto.jpg

Uzun_şema.jpg
Uzun_foto.jpg

Şimdi de Honda Civic FB7 kılavuzundan küçük bir ekleme:

Lamba yükseklik ayarı.png

Son düzenleme:

yiğit

0
Ynt: Far hüzme ayarları

orjinal farlarda sizin resimlerinizdeki gibi randıman alamıyorum ben.
servise aracımı bıraktım bu husustan da bahsettim ilk bakımda bakarız dediler.

geceleri özellikle yol ışıklarının olmadıgı yerlerde kör dövüşü ilerliyorum sizlerdede böylemi ? veya kullanıcı olarak biryerlerden manuel ayarlama yapabiliyormuyuz ?

Aracınız
Civic FB7 2012

Elegance araçlardaki Xenon kısa farlarda aydınlatma seviyesi otomatik ayarlanıyor. Ayarlamayı elden geldiğince düz, eğimin değişmediği yolda yapmaya çalışıyor. Araç durunca eğime göre seviye motorunun düşey hareketinin sesini duyabiliyoruz.

Forumlarda bu ayarın varsayılan halini yukarı kaldırmanın mümkün olduğunu okumuştum. Serviste bunu isteyince ayar yaparak yukarı kaldırdılar. Servis olmadan da bu ayar yapılabilir tabi ama ben kimi ölçümlerle yapacaklarını ummuştum. Elbette ki öyle olmadı: Duvara bakan aydınlatmayla göz kararı bir seviyeleme yapıldı.

Çok büyük standart beklentiniz yoksa, fardaki ayar vidasıyla yükseltme yapabilirsiniz. Nasıl olsa araç muayenesinde far ayarınızı hafif kusur olarak yazıp geçecekler.

yiğit

0

cevap için teşekkür ederim
aralık ortasında 40.000 bakımında yapacaklarını söylediler.
randıman alamazsam dışardan birilerinede gösteririm artık

Can

0
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2017

Daha önce kısa far ayarının nasıl yapıldığını yazmıştım forumda fakat derli toplu durması açısından buraya da ekliyim. Farın arkasında far motoru var, far motorunun üzerinde yıldız tornavida ile ayarlayabileceğiniz ince ayar kısmı var. Aracın tamponu duvara sıfırlıyorsunuz, merceğin kesilme çizgisini duvarda işaretliyorsunuz, daha sonra aracı 10metre geri çekiyorsunuz. Far üzerinde % ile far eğimi bulunur. Far eğimi 1.2 olan araç düşünelim, bu her 1metrede kesilme çizgisinin 1.2cm düştüğünü gösterir. Aracı 10m geri çekince kesilme çizgisi işaretlediğimizin 12cm altında olması gerek. Bu şekilde ince ayar düğmesini çevirerek farınızı ayarlayabilirsiniz.

Aracınız
Civic FB7 2012
Bakınız ne buldum?

Lamba yükseklik ayarı.png

...ve hemen ilk mesajı düzeltiyorum!

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=196]Mesudum[/MENTION] Hocam buna göre, yapılan ayar sağdan veya solda gelen trafiği etkilemez ama kendi görüşümüz arttırmak için yapılabilir mi :D

Aracınız
Civic FB7 2012
@Mesudum Hocam buna göre, yapılan ayar sağdan veya solda gelen trafiği etkilemez ama kendi görüşümüz arttırmak için yapılabilir mi :D

Benim bildiğim gerçek etkilemeyen düzenlerin biraz daha akıllı olması lazım. Bizimkilerde far hüzmesi düşeyde rahatsızlık vermeyecek şekilde üstten kesildiği ve yükseklik ayarı otomatik yapılabildiği için yatayda simetrik tutulabiliyor.

Esasında etkili aydınlatma için uzunların otomatik çalışması gerekli. Qashqai mesela üst donanımdaki 2015 modellerde bunu yapıyor ama videosunu bulamadım. Japon araçlardan hiç birine ait ne video, ne görsel göremedim.
Ben de bu işin ustalarını paylaşayım dedim. :eek:k:

AUDI
profilbild_google%2B_eckig_transparent.png

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2012
BMW
photo.jpg

[video=youtube_share;-dvPZ3H1Vm4]http://youtu.be/-dvPZ3H1Vm4[/video]

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2012