FB7 C SÜTUNU BOYA DÖKÜLMESİ

Tarık

0
Aracınız
Herkese merhaba dostlar, hondaların boyalarının ne kadar hassas,dayanıksız neredeyse böcek çarpmasıyla kalkan su bazlı bir boya yapısına sahip olduğunu, çoğumuz tecrübe ettik sanırım.
Fakat birazdan fotoğraflarda görüceğiniz 0 olarak satın aldığım aracımdaki boya kalkmalarına bir türlü anlam ve mana veremedim. Siz değerli arkadaşların tecrübesine sunup,
ne yapmam gerektiği hakkında desteklerinizi bekliyorum. Teşekkürler. Aracın 2 C sütununda dökülme var ve diğer sütunda tavana doğru ilerleyen bir dökülme var.Araç 2014 model 0 alındı(Trafiğe 2015'de çıktı). Sadece Ankara'da kullanıldı. Görülen bölgeye hiç bir kimyasal(boya koruma,cila vb) uygulanmadı. Değişen ve boyada yok.(bildiğim kadarıyla 0 aldım çünkü)

253029253030253031253032

Son düzenleme:

fx2006

0
Ad Soyad
Ahmet Mehmet
Aracınız
Civic FE1 2021
Selamlar yapay zekaya bir soralım dedim cevap şu şekilde ;

Su bazlı metal boya, su içinde çözünen reçineler ve pigmentler kullanılarak oluşturulan bir boya türüdür. Bu tür boyaların bazı nedenlerden dolayı kalkabileceği durumlar şunlardır:

1. Yüzeye İyi Tutunmama: Metal yüzeye su bazlı boya uygulandığında, boya yüzeye iyi tutunmalıdır. Ancak yüzey yeterince temizlenmemiş, yağlı veya kirli ise boya düzgün bir şekilde yapışmayabilir ve zamanla soyulmaya başlayabilir.
  2. Yetersiz Hazırlık: Boya uygulamadan önce metal yüzeyin doğru şekilde hazırlanması gerekmektedir. Metalin pas, korozyon veya eski boyalarla kaplı olması, su bazlı boyanın yüzeye yapışmasını engelleyebilir ve boyanın kalkmasına neden olabilir.
  3. Nem ve Su Etkisi: Su bazlı boya, suya dayanıklı olmasına rağmen sürekli maruz kalması durumunda zamanla bozulabilir. Özellikle dış mekanlarda veya suya maruz kalan bölgelerde (örneğin, metal bir kaplamanın üzerindeki su damlacıkları) boya soyulabilir veya kalkabilir.
  4. Kimyasal Etki: Su bazlı boyalar, bazı kimyasallarla temas ettiğinde zarar görebilir. Özellikle aşındırıcı veya solvent içeren temizlik maddeleri veya kimyasal maddelerle temas eden su bazlı boyaların yapısı bozulabilir ve soyulabilir.
  5. UV Işınları: Su bazlı boyalar, güneş ışığına sürekli maruz kaldığında UV ışınlarına karşı dayanıklı olmalıdır. Ancak uzun süreli güneş ışığına maruz kalma, boya filmine zarar verebilir ve zamanla soyulmaya neden olabilir.
Bu faktörlerin yanı sıra, su bazlı metal boyaların kalitesi, uygulama yöntemi ve kalınlığı gibi faktörler de boyanın dayanıklılığını etkileyebilir. Kaliteli bir boya seçmek, doğru hazırlık yapmak ve uygulama talimatlarına uymak, su bazlı metal boya ile daha uzun süreli ve dayanıklı bir sonuç elde etmenize yardımcı olabilir.

Geri