Civic FB7 FB7 EGR Sorunu

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Konusu olduğu için buraya ekliyorum, EGR valfinin nasıl temizleneceği ve EGR kaynaklı ne gibi sorunlar olabileceği ile ilgili güzel bir video paylaşıyorum.
Ayrıca EGR kontrol edilirken EGRye gelen-giden emme ve egzos çıkışlarınında kontrol edilmesi gerektiğini gösteriyor.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Bu usta keşke İzmir’de olsaydı bir çok videosunu izledim gerçekten kitabına uygun şekilde tamir etmeye çalışıyor bir çok arızayı.

Hakan Uzun

0
Yönetici
Bu usta keşke İzmir’de olsaydı bir çok videosunu izledim gerçekten kitabına uygun şekilde tamir etmeye çalışıyor bir çok arızayı.

Hocam izmitte olsaydin aynilari yapardim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Egr nin ağzına kapalı conta yaptı usta yani körlendi emme kısmına hiçbir zaman egzoz gazı gitmeyecek. hiçbir zararı yok dedi aksine çekiş artışı ve yakıtın düşer dedi. Ancak bi çok formda okudum emisyon artışı oluyormuş lpg de kullandığım için zararlı gaz atığımız çok minimumda zaten. Yani emisyonla ilgili bi sıkıntımız yok.
Motorun ısınma konusuna değinecek olursam yabancı fromlardan çok okudum. Özellikle iptal egr delete kitleri var bizim araçların 1.8 lerin vs. Isınma sorunu olmuyor. Olsada arasında uçurum olmuyor egr li 10 derece ise egr siz 15 derece.
zaten performanslı kullanımda egryi kendi sistemi kapatıyor sadece sabit hızda açılıp emmeye egzoz gazını veriyor.
Yani aksine araca zararından çok yararı var. Diye bilgi aldım. Emme kurum yapmıyor. Aracın çekişi vs daha sağlıklı gaz tepkimeleri daha sağlıklı. Yakıtı denemedim onuda deneyeceğim en kısa zamanda.
@Hakan Uzun hocam bu konuyu incelemenizi tavsiye ederim, EGRnin emme kısmını körleyenler varmış :)
Ek olarak FD6nın EGr valfi FB7lere de aslında yuva olarak oturuyor gibi görünüyor ancak soketleri farklı, eğer soket bağlantıları birşekilde ayarlanabilirse FD6nın EGRsi de FB7de denenebilir düşüncesindeyim.

Hakan Uzun

0
Yönetici
@Hakan Uzun hocam bu konuyu incelemenizi tavsiye ederim, EGRnin emme kısmını körleyenler varmış :)
Ek olarak FD6nın EGr valfi FB7lere de aslında yuva olarak oturuyor gibi görünüyor ancak soketleri farklı, eğer soket bağlantıları birşekilde ayarlanabilirse FD6nın EGRsi de FB7de denenebilir düşüncesindeyim.

İnceledim inceledim ama bazi kafama oturmayan seyler var konusulanlarda yukarida yazilanlara cevaben. burda egr iptal edilirse motor isisi artmaz bu net. Aksine azalir. Fb7 de egr sogutucu yok ben gormedim.egr tamamen emisyona hizmet eder motor hareketine gore o2 sensoru ile surekli hareket halindedir,bizde selenoid ecu ile kontrol ediliyor, eur 4 fd6 dada ayni fakat eur 4 dizel cogu arabada o2 sensoru bile olmazken egr n75 ile kontrol ediliyor( ornek psa motoru olan 1.4 tdci 68 hp serisi) ben cikmacilarda inceeidgimde buyuk denmisti htta elime bile almistim acaba soketindemi bahsediyorlardi 450tl (heryer900 tl fiyat cekiyordu) bulmustim hatta almadim, gerci temizledim sorun halloldu fakat. KONUMUZ BASKA SEN BİLİYORUMSUN bu arada egr konusu buyuk muallak konu cok derin.

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bilgi paylaşımı olarak FD6 ve FB7de EGR sökümü ve temizliği ile ilgili 2 video ekleyeyim,

FD6

FB7

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
İnceledim inceledim ama bazi kafama oturmayan seyler var konusulanlarda yukarida yazilanlara cevaben. burda egr iptal edilirse motor isisi artmaz bu net. Aksine azalir. Fb7 de egr sogutucu yok ben gormedim.egr tamamen emisyona hizmet eder motor hareketine gore o2 sensoru ile surekli hareket halindedir,bizde selenoid ecu ile kontrol ediliyor, eur 4 fd6 dada ayni fakat eur 4 dizel cogu arabada o2 sensoru bile olmazken egr n75 ile kontrol ediliyor( ornek psa motoru olan 1.4 tdci 68 hp serisi) ben cikmacilarda inceeidgimde buyuk denmisti htta elime bile almistim acaba soketindemi bahsediyorlardi 450tl bulmustim hatta almadim, gerci temizledim sorun halloldu fakat. KONUMUZ BASKA SEN BİLİYORUMSUN

Hocam benim anladığım EGR atık gazların geri kullanılmasını sağlıyor ama benim bildiğim yanma odasına esas yanıcı oksijen dışında gaz göndermek verimi düşürür, emisyon için bu verim düşüşü kabul edilerek bu sistemler düzenleniyor.
Yanlız EGR iptal edilecekse bile bence yazılımla da bu iptale göre motor yazılımının düzenlenmesi gerekir düşüncesindeyim. Bizim civiclerin ECUları da pek müdahaleye açık değil diye biliyorum.

Hakan Uzun

0
Yönetici
Hocam benim anladığım EGR atık gazların geri kullanılmasını sağlıyor ama benim bildiğim yanma odasına esas yanıcı oksijen dışında gaz göndermek verimi düşürür, emisyon için bu verim düşüşü kabul edilerek bu sistemler düzenleniyor.
Yanlız EGR iptal edilecekse bile bence yazılımla da bu iptale göre motor yazılımının düzenlenmesi gerekir düşüncesindeyim. Bizim civiclerin ECUları da pek müdahaleye açık değil diye biliyorum.

Cok dogrusun.konu uzerindeyim.bikac ecufastciyla gorustum yazilimla iptal edemeyeceklerini soylediler. Mekanik yapabilirsiniz dediler.

Hakan Uzun

0
Yönetici
Egr nin ağzına kapalı conta yaptı usta yani körlendi emme kısmına hiçbir zaman egzoz gazı gitmeyecek. hiçbir zararı yok dedi aksine çekiş artışı ve yakıtın düşer dedi. Ancak bi çok formda okudum emisyon artışı oluyormuş lpg de kullandığım için zararlı gaz atığımız çok minimumda zaten. Yani emisyonla ilgili bi sıkıntımız yok.
Motorun ısınma konusuna değinecek olursam yabancı fromlardan çok okudum. Özellikle iptal egr delete kitleri var bizim araçların 1.8 lerin vs. Isınma sorunu olmuyor. Olsada arasında uçurum olmuyor egr li 10 derece ise egr siz 15 derece.
zaten performanslı kullanımda egryi kendi sistemi kapatıyor sadece sabit hızda açılıp emmeye egzoz gazını veriyor.
Yani aksine araca zararından çok yararı var. Diye bilgi aldım. Emme kurum yapmıyor. Aracın çekişi vs daha sağlıklı gaz tepkimeleri daha sağlıklı. Yakıtı denemedim onuda deneyeceğim en kısa zamanda.

Ariza isigi yakmadimi bende korledim bi muddet sonra
Ariza isigi yakti.??

Geri