FB7 El Freni Ve Patinaj(yüksek devir kalkma)

Aracınız
Hepinize selam olsun forumdaslar.

Dun %70 acılık dik bir bayırdaydık.Aracım manuel öncelikle belirteyim.Aracı yolun kenarına cektim ve el frenini oldukça yukarıya cektim ve arabayı stop etmeden vitesi boşa aldım ve asagı indim.Arkamı döndüğümde aracım usul usul gidiyordu bayır asagı bir soluk hemen bindimde kurtardık.Tabi pazartesi Honda ile bunun kavgasını edeceğim tabiki.Vites bosta olsa dahi gitmesi sizce normal mı ?

Aracım henüz 8 bin'de alalı 4 ay oldu lakin sert çukurlarda esneme ve cok incede olsa Trim sesi alıyorum.Önceden bizde fd6 kasa vardı aracı 3 kisi kullanıyordu yanı oldukça hor kullanıyorduk lakin arac banamisin demedi 179 bin'de sattık servis harici sanayi görmedi.Lakin fb7 aldığımdan beri hondanin o verdiği sağlamlık hissinden bir gram alamıyorum.Sanki her an biryeri kırılacak gibi geliyor aracın.Yinede Honda hayat onda diyorum tabi :)

Diger sorum 4 bin devirde kalkmayı felan severim devir çevirmeyi seven motorlarımız da olunca lastik haricinde motora bir zararı olur mu ? Tabi biraz daha aşınma artacaktır onu biliyorum.

Yorumlarınız icin Tesekkurler.Nacizane fikrim budur öneriniz nedir sizin de basınıza geldi mi boyle birsey ?

Sevgiler

Sent from my iPhone using Tapatalk

Can

0
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Lastik ve baski omru kisalir, 4bin cok yuksek devir sayilmaz bence ya bisey olacagini sanmiyorum :) el freninin sıkılığında problem olabilir ama dik yokusta viteste birakmakta fayda var her turlu. 70 biraz fazla geldi bana

yau

0
Bazen yeteri kadar yukari cekmedigim oluyor, ya da indirmedigim,böyle birsey olabilir mi araca atladiginizda akla gelmez panikten ama

Aracınız
Tabi dik bir eğime sahipti yokuş.Lakin ne bileyim iyice cektim bundan eminim ama dediğiniz gibi o panik fenaydı cunku önünde araçta vardı biraz daha gec görsek daha buyuk sonuçlar doğacaktı :)

Aracınız
Yokuşun eğimini bilemem , lakin evimin otoparkında ki yokuşta otomatik vites olmasına ragmen arac kayıyor siz düşünün nedemek istediğimi :) Hesapta otomatik vites geriye kaydırmaz mantığı :)

Gelelim yokuş yukarı el freni olayınıza ( Geçmiş olsun öncelikle) [MENTION=392]yau[/MENTION] nun dediği gibi yeteri kadar yukarı çekmediniz , eğer çektim diyorsanız , ya da fren balatalarını kontrol ettirin.(Tekrarlama durumda)Fren disklerine tam yapışıp baskı uygulamıyor olabilir ya da boşluk yapmışta olabilir... Tekrardan geçmiş olsun...

Aracınız
Yokuşun eğimini bilemem , lakin evimin otoparkında ki yokuşta otomatik vites olmasına ragmen arac kayıyor siz düşünün nedemek istediğimi :) Hesapta otomatik vites geriye kaydırmaz mantığı :)

Gelelim yokuş yukarı el freni olayınıza ( Geçmiş olsun öncelikle) [MENTION=392]yau[/MENTION] nun dediği gibi yeteri kadar yukarı çekmediniz , eğer çektim diyorsanız , ya da fren balatalarını kontrol ettirin.(Tekrarlama durumda)Fren disklerine tam yapışıp baskı uygulamıyor olabilir ya da boşluk yapmışta olabilir... Tekrardan geçmiş olsun...

Sagolun hocam.Eger 8 bin'de daha boyle arızalar oluşuyorsa yazıklar olsun diyorum.10 bin bakımında anlaşılacaktır herşey

Aracınız
olaya 8 bin 10 bin diye bakmayın bence , bayiden alırsınız 3 gun sonra da olabilir sonuçta mekanik bi sıkıntı var ortada... Çözümü olan bi mevzu - korklulacak yada sıkıntı yapılacak bir şey değil , en yakın zamanda kontrol ettirin derim.

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV

hocam merhaba, eğimde hemen kaçırıyorsa dediğinizgibi bir sıkıntı vardır. yok hayır 2-4 sn sonra kaçırıyorsa tork konvertöre giden yağ basıncı olmadığından koruma amaçlı normaldir. yani araç otomatik hiç bir pedala basmazsam gitmez diye bir mantık hiç bir transmisyonda yok. Bu durum için fren yardımcı (park asist) uygulamasını geliştirdi wv grubu. sıkışık trafikte asist açıkken gaza bastığınız sürece freni bırakıp gidiyor. gazdan çekince direk fren.

Aracınız
Yokus çok dik , eğimini ölçemem ama 45 derece yada 50 derece var... eski tarz otopark anlayacağın. (Farlar bildiğin gökyüzünü aydınlatıyor yokusa girince (Makyajlı kasa benimki far otomatik )

otoparka geri geri giriyorum mecbur. çıkması kolay olsun diye.

R de yavas yavas giriyorum yokusun ortasına geliyorum. Duruyorum. Vitesi D ye (ya da S ) alıyorum. frenden ayagımı çekince başlıyor kaymaya :) Direk salıyor arkaya doğru. (Tamam burda dediğin yani araç otomatik hiç bir pedala basmazsam gitmez diye bir mantık hiç bir transmisyonda yok. )

Eğer hafif gaz verirsem de kalkacak gibi yapıp 5 - 10 cm bilemedin 15 cm ileleyince de arkaya salıyor. Sanırım yağ basıncından kaynaklı bu da...

Şimdi gelelim dışarıdan bakıldıgında , yokuşta araç kayıyor ;)

Mesela bilir misin bilmiyorum da İstanbul , topkapı , Anadolu yakasından geldin (Bilmeyenler için) Topkapı girişine yokuş var bildiğin yolun yanında yukarı doğru cıkıyorsun. Bak araç orda kaydırmıyor mesela. frene basıyorum öne gitmesin diye mesela, eğimi tahmini 20 30 derece , benim düşüncem eğimin ağır gelmesi ve basıncın kaldırmaması.

Zaten ayağımız devamlı frende , baskı balata yermiş gibi fren balatası yiyoruz çoğu zaman...

Aracınız
olaya 8 bin 10 bin diye bakmayın bence , bayiden alırsınız 3 gun sonra da olabilir sonuçta mekanik bi sıkıntı var ortada... Çözümü olan bi mevzu - korklulacak yada sıkıntı yapılacak bir şey değil , en yakın zamanda kontrol ettirin derim.

Bir sıkıntı yokmuş hocam baktırdım

Geri