Civic FB7 Fb7 Katalizatör ve Oksijen Sensörü Arızası (OBD Sonuçlarım) Çözüm Önerileriniz?

Aracınız
yeni aldığım 2.el civic elegance aracımda motor arıza ışığı yanması sebebiyle arıza detaylarına baktığımda
- Katalizatör
-Oksijen sensörü
-egr sistemi

arızaları görünüyor.

Araç 92binde LPG'li ve BRC mevcut serviste takılmış. LPG'den dolayı yandığını normal olduğunu söyleyenler var forumlarda araştırdım katalizatörü temizletenler, oksijen sensörünü temizletenler var sonuç alamamışlar Ankara Şaşmaz sanayide bir yere sordum lpg fakir karışım ayarı yapılması lazım geçer dediler güvenemedim. Gereksiz yere sağa sola para harcamaya niyetim yok sorunun tam çözümü var mıdır varsa nedir bilenler cevaplarsa sevinirim.

En son hatayı silip aracı benzine aldım 100km kadar kullanıp deneyecem yanıp yanmadığına bakacam sizlerden de yorum destek öneri bekliyorum teşekkürler

Gördüğüm hatalar:

1.jpg

2.jpg

Aracınız
motor arıza lambayı söndürüp Benzinde 220km kullanmıştım yanmadı. LPG'ye geçtim 1. gün 20km 2. gün 4km daha gittim lamba yandı OBD2 il baktığımda "p0420 catalyst system efficiency below" hatasını gördüm an itibari ile
LPG nin kendi ayarı ile alakalı bir durum zengin karışım fakir karışım mevzusu afr ayarları vesaire yapılması gerekiyor sanırım

SM-G800H cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
LPG nin kendi ayarı ile alakalı bir durum zengin karışım fakir karışım mevzusu afr ayarları vesaire yapılması gerekiyor sanırım

Ankara brc bölge bayisine gittim yoldayken de baktılar bilgisayardan ayarlar normal görünüyor dediler bir ayar yapmadılar

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Ankara brc bölge bayisine gittim yoldayken de baktılar bilgisayardan ayarlar normal görünüyor dediler bir ayar yapmadılar

Lpg ayarları normal , lpg aldığınız yerde de sorun olmadığına , lpg kalitesinin iyi olduğundan eminseniz sorun lpg montajındadır. Enjektör delikleri büyük delinmiştir. Aracın aldığı havanın haricinde lpg enjektör deliklerinin çevresinden de hava alıyordur. Böylece her zaman fakir karışıma sebep olduğundan arıza lambası yakar. Lpg den gerçekten iyi anlayan bi ustaya aracın lpg montajını kontrol ettirin.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Lpg ayarları normal , lpg aldığınız yerde de sorun olmadığına , lpg kalitesinin iyi olduğundan eminseniz sorun lpg montajındadır. Enjektör delikleri büyük delinmiştir. Aracın aldığı havanın haricinde lpg enjektör deliklerinin çevresinden de hava alıyordur. Böylece her zaman fakir karışıma sebep olduğundan arıza lambası yakar. Lpg den gerçekten iyi anlayan bi ustaya aracın lpg montajını kontrol ettirin.

Hocam ankara mavi denizler brc ustasına gittim başka nereye gidebilirim ankarada bilmiyorum. Sensörün bozuk olma ihtimali sizce nedir ?

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Hocam ankara mavi denizler brc ustasına gittim başka nereye gidebilirim ankarada bilmiyorum. Sensörün bozuk olma ihtimali sizce nedir ?

Valla o da ihtimal dahilinde sonuçta elektronik bi parça. Aracı 2.el alınca bu tip durumlar olabiliyor. Bende de fd6 var benzer durumu bende yaşadım. Araç düşük devirlerde silkeleme bi cansızlık vardı ama yüksek devirlere çıkınca benzinden daha iyiydi. 1-2 usta ayar yapamadı ümraniyede bi usta buldum , yüksek devirlerde daha iyi gitsin diye bi tık büyük delmişler delikleri(bi büyük enjektör takılmış galiba) o yüzden her usta ayar yapamaz,montaj esnasında da eğer delik etrafından hava alırsa lamba yaktırır devamlı falan demişti.1-2 çatlayan borusunu değiştirdik sorunlar düzeldi. Benim de 1 defa arıza lambası yaktı katalizör arızası verdi,sildirdim. İzmir gaziemirde prins bayisinde kontrol ettirdim biz buna müdehale etmeyelim çok iyi ayar yapılmış,büyük ihtimal gazın kalitesiyle alakalıdır dedi.Bidaha da yakmadı. Lpg benzine göre daha hassas çalışması gereken,motordaki problemleri belli eden bir sistem, benzinde hissedilmeyen ortaya çıkmayan ne varsa lpg de hortluyor. Götürdüğünüz yerde honda geldiğinde onun sensörü söküp sizin araçta denemesini isteyin,sensörünüz arızalı mı değil mi görünür gidip sensör alsanız bi sürü para bir de arızalı değilse boşuna. Ustalar malesef deneme yanılmayla iş yapıyor.

Aracınız
baktırdık diyelim nozul çapı büyük cıkarsa ne yapmak gerekecek hocam
Muhtemelen büyük değil de küçük çıkacak büyük olduğu zaman arıza ışığı vermemesi gerekiyor Honda'lar için 2.2 diyordu Candan Mühendislik

Geri