Civic FB7 Fb7 Katalizatör ve Oksijen Sensörü Arızası (OBD Sonuçlarım) Çözüm Önerileriniz?

Aracınız
yeni aldığım 2.el civic elegance aracımda motor arıza ışığı yanması sebebiyle arıza detaylarına baktığımda
- Katalizatör
-Oksijen sensörü
-egr sistemi

arızaları görünüyor.

Araç 92binde LPG'li ve BRC mevcut serviste takılmış. LPG'den dolayı yandığını normal olduğunu söyleyenler var forumlarda araştırdım katalizatörü temizletenler, oksijen sensörünü temizletenler var sonuç alamamışlar Ankara Şaşmaz sanayide bir yere sordum lpg fakir karışım ayarı yapılması lazım geçer dediler güvenemedim. Gereksiz yere sağa sola para harcamaya niyetim yok sorunun tam çözümü var mıdır varsa nedir bilenler cevaplarsa sevinirim.

En son hatayı silip aracı benzine aldım 100km kadar kullanıp deneyecem yanıp yanmadığına bakacam sizlerden de yorum destek öneri bekliyorum teşekkürler

Gördüğüm hatalar:

1.jpg

2.jpg

dodi34

0
Aracınız
Hocam daha önceden de yazmıştım bu post altında, yaklaşık 7000 km oldu çok şükür arıza lambam yanmadı olay %99 lpg ayarıyla ilgili. Ben sanmıyorum ki bu sensör veya katalizör böyle bu km lerde bozulsun istanbul ramide ayar yaptırdım çok şükür bitti benim derdim

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Merhabalar

2013 Civic BRC marka lpg li aracım var. 62.000 KM de aldı şu an 75.000 civarında. Son 1 senedir Ben de aynı sorunu yaşadım. Sorunun çözüldüğünü düşünüyorum ve neler yaşadığımı detaylıca anlatmak istiyorum belki birilerine katkısı olur.

Geçen yıl LPG göstergesindeki lambalar doluyken tam yanmadığı 1 lamba eksik yandığı için Kayseride Sanayide bir LPG ustasına ayar yaptırdım. Ayarı bilgisayar üzerinden bir yazılımla yapmışladı. Lambalar normal yanmaya başladı, bir süre sonra LPG biterken lambanın yanıp sönmesinin olmadığını farkedip Ankara Başkent oto sanayide bir LPG ustasına gösterdim o da şamadıranın düzgün olmayabileceğini ifade edip tankı söküp şamandırayı düzeltti test ettik bitmeye yakın yanıp sönme gerçekleşti.

Hata uyarısı bu olaylardan sonra ortaya çıktı. Ustaya götürdüm gaz ayarı yapılmalı dediler. Ankarada Şaşmaz Oto sanayide ismi duyulmuş bilinen bir LPG uzmanına gittim bilgisayarı bağladık Etimesgut yoluna çıkıp gaz ayarı yaptık. Sonuç değişmedi. Uzun yola gittiğimde arıza lambası sönüyor ama şehir içi kısa mesafelerde tekrar yanıyordu.

Katalitik Konvertorün geröekten arızalı olup olmadığını öğrenmek için Egzoz işi yapan bir ustaya gittim Konvertorun kapağını açıp kontrol etti ve hiç bir sorunun olmadığını ifade etti.

Bu noktadan sonra sorunun tamamıyla LPG olduğuna kanaat getirdim. Hatta bunun için farklı marka LPG kullandım kiminde hemen yandı kiminde geçikmeli yandı arıza lambası.

Bu sırada yolum tekrar Kayseriye düştü. LPG depo lambalarında bitmeye yakın tek lambanın yanıp sönme tekrardan tek lamba kala sürekli yanar şekilde bitmeye başlayınca Kayseideki ilk ayar yaptırdığım ustaya gittim.

O da Ayarları ilk haline orjinal haline çekti.

VE Arıza lambası yanmaz oldu. Yaklaşık 400 km uzun yol ve 200 km şehir içi yaptım LPG ile halen arıza lambası yanmıyor.

Sorunun çözüldüğünü düşünüyorum. Aksi olursa buraya tekrardan yazacağım.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu sorun tekrardan ortaya çıktı mı? Sorun yaşayanlardan geri dönüş alabilsek çok faydalı olacak :)

Aracınız
Hocam daha önceden de yazmıştım bu post altında, yaklaşık 7000 km oldu çok şükür arıza lambam yanmadı olay %99 lpg ayarıyla ilgili. Ben sanmıyorum ki bu sensör veya katalizör böyle bu km lerde bozulsun istanbul ramide ayar yaptırdım çok şükür bitti benim derdim

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
hocam bu rami'deki yer nere adresi gönderirmisin benimde bir senedir. yanıyor katalizör cıkıyor bilgisayara bağlatınca çözüm bulamadık.

Aracınız
Merhabalar

2013 Civic BRC marka lpg li aracım var. 62.000 KM de aldı şu an 75.000 civarında. Son 1 senedir Ben de aynı sorunu yaşadım. Sorunun çözüldüğünü düşünüyorum ve neler yaşadığımı detaylıca anlatmak istiyorum belki birilerine katkısı olur.

Geçen yıl LPG göstergesindeki lambalar doluyken tam yanmadığı 1 lamba eksik yandığı için Kayseride Sanayide bir LPG ustasına ayar yaptırdım. Ayarı bilgisayar üzerinden bir yazılımla yapmışladı. Lambalar normal yanmaya başladı, bir süre sonra LPG biterken lambanın yanıp sönmesinin olmadığını farkedip Ankara Başkent oto sanayide bir LPG ustasına gösterdim o da şamadıranın düzgün olmayabileceğini ifade edip tankı söküp şamandırayı düzeltti test ettik bitmeye yakın yanıp sönme gerçekleşti.

Hata uyarısı bu olaylardan sonra ortaya çıktı. Ustaya götürdüm gaz ayarı yapılmalı dediler. Ankarada Şaşmaz Oto sanayide ismi duyulmuş bilinen bir LPG uzmanına gittim bilgisayarı bağladık Etimesgut yoluna çıkıp gaz ayarı yaptık. Sonuç değişmedi. Uzun yola gittiğimde arıza lambası sönüyor ama şehir içi kısa mesafelerde tekrar yanıyordu.

Katalitik Konvertorün geröekten arızalı olup olmadığını öğrenmek için Egzoz işi yapan bir ustaya gittim Konvertorun kapağını açıp kontrol etti ve hiç bir sorunun olmadığını ifade etti.

Bu noktadan sonra sorunun tamamıyla LPG olduğuna kanaat getirdim. Hatta bunun için farklı marka LPG kullandım kiminde hemen yandı kiminde geçikmeli yandı arıza lambası.

Bu sırada yolum tekrar Kayseriye düştü. LPG depo lambalarında bitmeye yakın tek lambanın yanıp sönme tekrardan tek lamba kala sürekli yanar şekilde bitmeye başlayınca Kayseideki ilk ayar yaptırdığım ustaya gittim.

O da Ayarları ilk haline orjinal haline çekti.

VE Arıza lambası yanmaz oldu. Yaklaşık 400 km uzun yol ve 200 km şehir içi yaptım LPG ile halen arıza lambası yanmıyor.

Sorunun çözüldüğünü düşünüyorum. Aksi olursa buraya tekrardan yazacağım.

Bir süre yanmayan arıza lambası tekrar yanmaya başladı.

Bıktım artık.

Merak ettiğim 2 konu var uzman arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

1- Bu şekilde muayeneden geçer mi?
2- Aıza tespit için kullandıkları cihazdan alıp bigisayar ile kontrol edip silmek istiyorum, bu konuda bilgisi olan var mı? (Sürekli servise ustalara gitmekten yoruldum artık)

Aracınız
Civic FB7 2013
1-Ben muayene için beklerken tır şoförü bir abimizle konuştum neden bekliyorsun dedim ABS ışığı yanıyordu hallettim öyle geldim dedi abs arıza ışığından geçememiş. Muayene yeri uzak değilse şansınızı deneyin bildiğim kadarıyla motor arıza ışığından problem çıkmaz .

2- Kesinlikle tavsiye ederim merak namına rahat edersiniz ne var ne yok bilginiz olur.ELM 327 40-50 tl civarında cep telefonuna torque programını yükleyip hata kodlarını silebilirsiniz bilgisayara bile gerek yok.

Benzinde kullanınca sönüyor mu ? Sönüyorsa tüvtürke git gel yapmayayım derseniz benzinle söndürüp öyle gidersiniz.

Hata kodu nedir belki parlak bir fikri olan çıkar .

Bu araçların dilinden anlayan çok az insan var problem bu bence ....

(Uzman değilim ama forum sayesinde ciddi manada ilerleme var)

Geri