Civic FB7 Fb7 Katalizatör ve Oksijen Sensörü Arızası (OBD Sonuçlarım) Çözüm Önerileriniz?

Aracınız
yeni aldığım 2.el civic elegance aracımda motor arıza ışığı yanması sebebiyle arıza detaylarına baktığımda
- Katalizatör
-Oksijen sensörü
-egr sistemi

arızaları görünüyor.

Araç 92binde LPG'li ve BRC mevcut serviste takılmış. LPG'den dolayı yandığını normal olduğunu söyleyenler var forumlarda araştırdım katalizatörü temizletenler, oksijen sensörünü temizletenler var sonuç alamamışlar Ankara Şaşmaz sanayide bir yere sordum lpg fakir karışım ayarı yapılması lazım geçer dediler güvenemedim. Gereksiz yere sağa sola para harcamaya niyetim yok sorunun tam çözümü var mıdır varsa nedir bilenler cevaplarsa sevinirim.

En son hatayı silip aracı benzine aldım 100km kadar kullanıp deneyecem yanıp yanmadığına bakacam sizlerden de yorum destek öneri bekliyorum teşekkürler

Gördüğüm hatalar:

1.jpg

2.jpg

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Bir süre yanmayan arıza lambası tekrar yanmaya başladı.

Bıktım artık.

Merak ettiğim 2 konu var uzman arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

1- Bu şekilde muayeneden geçer mi?
2- Aıza tespit için kullandıkları cihazdan alıp bigisayar ile kontrol edip silmek istiyorum, bu konuda bilgisi olan var mı? (Sürekli servise ustalara gitmekten yoruldum artık)
1 Muayeneden geçer.
2 Obd cihazı ile kodunuzu öğrenebilirsiniz ve silebilirsiniz. Bizde kodu öğrenirsek daha iyi yardımcı olabiliriz.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Aracınız
Merhaba

Obd Cihazı aldım ve telefonla kodu okutup sildim. Son kod

P0420 Catalyst System Efficiency Below Threshold

Bişi farkettim hata kodu şehir içi kısa mesafe sonucu stop start yapıldığında ortaya çıkıyor genelde. Sabit uzun sürüşlerde çok çıkmıyor. Kodu silince 50-100 km falan hiç yanımıyor sonra tekrar.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Anlamı: Katalizör yeterince egzos havasını temizlemiyor.
Birincisi obd'den 2. Oksijen sensörünün değerlerine bir bakın. 0.1 - 0.9 arasında gidip gelen voltaj üretiyor ise sensör sağlamdır.
İkincisi katalizör ömrünü doldurmuştur veya kirlenmiştir. Kirli ise benzinde yüksek devir veya özel solüsyon ile temizlik düşünülebilir. Egzosculara sormak lazım. Katalizör pahalı olduğu için önce kurtarmak aklıma geliyor.
Birde katalizörün çalışıp çalışmadığını egzos emisyon muayenesinde de net görünürsünüz. (Karbonmonoksit CO)
Tanıdığınız varsa rica edilebilir.
Merhaba

Bişi farkettim hata kodu şehir içi kısa mesafe sonucu stop start yapıldığında ortaya çıkıyor genelde. Sabit uzun sürüşlerde çok çıkmıyor. Kodu silince 50-100 km falan hiç yanımıyor sonra tekrar.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Birincisi obd'den 2. Oksijen sensörünün değerlerine bir bakın. 0.1 - 0.9 arasında gidip gelen voltaj üretiyor ise sensör sağlamdır.
İkincisi katalizör ömrünü doldurmuştur veya kirlenmiştir. Kirli ise benzinde yüksek devir veya özel solüsyon ile temizlik düşünülebilir. Egzosculara sormak lazım. Katalizör pahalı olduğu için önce kurtarmak aklıma geliyor.
Birde katalizörün çalışıp çalışmadığını egzos emisyon muayenesinde de net görünürsünüz. (Karbonmonoksit CO)

Çok faydalı bilgiler (y)

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Merhaba

Hocam araçta arıza lambası yanıyor muydu?
Bir de aracınız kaç km de?

2006 Vtec-2
2013 FB7 Elegance Otomatik

Aracınız

Merhaba

Aracım 79.000 Km de Ankarada Şaşmaz oto sanayide egzozcuya gittim. Katalizörün kapağını açıp pürmüzle ve ışıkla içine baktı ve tertemiz olduğunu ve katalizörün sağlam olduğunu söylemişti. Bundan önce benzine solusyon ekleyip 100 km civarında otobanda kullanmıştım.

Oksijen sensörü değerlerine müsait bir zaman bakayım ve yazayım.

Hocam araçta arıza lambası yanıyor muydu?
Bir de aracınız kaç km de?

2006 Vtec-2
2013 FB7 Elegance Otomatik
Evet yanıyor. obd cihazı ile söndürüyorum.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
O zaman katalizör işlev yapıyor mu? Sorusu kaldı. Ömrünü doldurmuş olabilir. Egzos emisyon testi ile rahatlıkla belirlenebilir.
Merhaba

Aracım 79.000 Km de Ankarada Şaşmaz oto sanayide egzozcuya gittim. Katalizörün kapağını açıp pürmüzle ve ışıkla içine baktı ve tertemiz olduğunu ve katalizörün sağlam olduğunu söylemişti. Bundan önce benzine solusyon ekleyip 100 km civarında otobanda kullanmıştım.

Oksijen sensörü değerlerine müsait bir zaman bakayım ve yazayım.

Evet yanıyor. obd cihazı ile söndürüyorum.

Aracınız
Civic FC5 2020
arkadaşlar hayırlı geceler . bizde de check system hatası veriyor . aracı başkent oto sanayinde pcden katalizatör hatası veriyor dedi ama bu çok önemli değil siz ona aldırmayın devam edin dedi bir sorun yaratmaz dedi ve hatayı kaldırdı ancak 25/30 km sonra tekrar çıktı gerçekten çok rahatsız edici servise götürmeyi planlıyorum çözüm bulan var ise lütfen yardımcı olabilir ise sevinirim

Geri