Civic FB7 FB7 LPG Tüketimi

Aracınız
:) yanlış anladınız sanırım. Araç 965 km'de 14 lt yakmıyor. Aracı LPG de kullandığım halde LPG ye ek olarak 965 km'de 14 lt benzin harcadı :)

yok hocam işi geyiğe vurdum ben :) o kadar yaksın araba bişi olmaz.

Aracınız
araç 2014 otomatik fb7 elegance lpg li. Uşak-İstanbul arası. yaklaşık 510 km. ölçüm şekli gayet sağlıklı. lpg deposunu doldurdum. 2.09 TL * 30 lt lpg =62,70 TL. econ kesinlikle bir an bile açılmadı. zaten çok farklı bir konu bana sorarsanız çok dur kalk olmadığı sürece açmak yersiz. neyse konuyu dağıtmadan yeri gelince 80 km/h. yeri gelince 140 km/h. yolun durumuna göre kesinlikle aracı bağıttırmadan hemen hemen hiç fren pedalını kullanmadan cam kapalı, klima kapalı, araçta tek kişiyim. ben 90 kiloyum. benden hariç arabada 5 kilo lüzümsüz ağırlık yok. yani niye anlatıyorum bütün test verilerini göz önünde bulundurun. hatta ve hatta rüzgarı bile arkama aldım. meteroloji verilerine göre güneyden saatte 15 km. güzergah zaten güneyden kuzey batıya yolu bilenler bilir. birde rakımı yüksek bir yerden deniz seviyesine geldiğimiz için ister istemez iniş fazla. ama viraj iniş çıkış derken tam bir uzun yol karma parkur. yani tam bir test ortamı.bir depo ile toplamda 376 km yol yaptım. 63 TL/376 km = 0,17 TL kilometrede yaktığı. fotoğraf çekmedim ama 4,7 LT /100 km. ise bilgisayarın verdiği değer. çok iddalı bulanlar olacak bundan sonra söylediklerimi ama gerçekten göbeğim çatladı bu değeri yakalayana kadar. rampa çıkarken aracı hep 2000 devirde tuttum. rampa inişlerinde hafif hızlanıp arabayı kompröserde indirdim. kesinlikle otomatik vitesi "n" 'ye almadım. araba ani hızlanma ve frenlerden uzak tuttum. aynı güzergahta daha iyisini yapacak varsa iddiaya girerim ama şehir için 3,6 LT gördüm diyen kardeşim. o veriler seni yanıltır. yani uşağa giderken dumlupınar rampaları vardır. yaklaşık 7 km. inerken ölçersen 1,1 LT /100 km yi görürsün. çıkarken de 9,7 LT/ 100 km. sen inerken olan kısmını aklında tutmuşsun. aslı ikisinin toplamının yarısıdır. yani 5,40 LT/100 km. buda benim ölçümlerimdi. umarım bi fikir verir.

Aracınız
FB7 yakıt değerlerim,

Aracımda AKL marka kit bulunuyor. LPG 2.19 iken depomu fulledim yanlış hatırlamıyorsam 27 litre 58 TL ye doldurdum. 260 km yol gittim kırmızı ışık yandı. Yeniden fulledim 2.29 dan 27 litre aldı yine 63 TL

Şehir içi + şehir dışı karışık ama yoğunluk şehir içi km de 0.24 kuruş mükemmel. dizelleri kıskandırır.

depoyu hep shell veya bp den fullerdim 30 lt gaz ile 240-250km yol yapardı gösterge 10.5 ile 11 lt arasında kalırdı. üçtür po dan dolduruyorum 270-280 km yol yapıyor ve yakıt değeri 9.5 ile 10lt arasında kalıyor. Denemenizde fayda var

Aracınız
LPG yü yeni taktirdim bayi kesinlikle 1-2 depo gercek degerleri yansıtmaz dedi ama yinede paylaşayım. 65tl ile 270 km tamamı istanbul ici yogun trafik te yapıldı. Ornek. Fatih - halkları 14 km 70 dk. Fatih Büyükçekmece 50 dk. Bayrampaşa - Eyüp 11 km 80 dk. Bunlar ornek yapılmış degerler. Bana cok iyi gibi geldi dahada düşermiş. 2. Depoyu doldurdum ve yine sıfırladim göstergeyi.

396f3e9edc4ede25c62bf8f88ab8ed94.jpg

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

odoker

0
Aracınız
Konuyu çok dağıtmadan bir soru sormak istiyorum. LPG'li araçlarda neden ECON kapalı olması gerekiyor? Neden diye soracak olursam,
- Adana Tekbaş servise sorduğumda kesinlikle ve kesinlikle econ'u açmayın dediler ama nedenini açıklayamadılar. Bu arada LPG ile ilgili ayarlar ve sıkıntılarımı da gideremediler.
- Mersin Akbayrak servise sorduğumda ise, Econ uzun yolda sana bir katkı sağlamaz, sadece dur kalk durumlarında yardımcı olur ama o durumda bile en fazla 20 km fazla gidersin dedi.

Ben aracımı Econ modu açıkken kullanıyorum ve uzun yolda, 39 - 40 L alıyor depom, 500 - 510 km arası gidiyorum. Bir ara LPG'yi Milangaz'dan alıyordum daha ucuz diye ama son 1 aydır Shell'den alıyorum.

Sonuç olarak ECON ile ilgili beni bilgilendirirseniz sevinirim.

IMG_20150526_194623.jpg

ankara istanbul otoban hız sabit 150. Yokuş aşağı, yukarı, virajlar dahil hız sabitleyiciden hiç çıkmadım, arada araç sollarken önüme geçenlerden yavaşladım. 3. viteste bağıra bağıra gittiğide oldu 8.3 litre. Bu hızda 20 kuruş yakıyor. Çok yakıyor diyenlerin kafaları kafalarına vuracan=))

Güzel sonuç ben samsuna kadar cc kapalı daha az yaktigimi bilirim fotosu eski talde kaldı ve ekrandaki ortalama hız 118 fln dı

Can

0
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Konuyu çok dağıtmadan bir soru sormak istiyorum. LPG'li araçlarda neden ECON kapalı olması gerekiyor? Neden diye soracak olursam,
- Adana Tekbaş servise sorduğumda kesinlikle ve kesinlikle econ'u açmayın dediler ama nedenini açıklayamadılar. Bu arada LPG ile ilgili ayarlar ve sıkıntılarımı da gideremediler.
- Mersin Akbayrak servise sorduğumda ise, Econ uzun yolda sana bir katkı sağlamaz, sadece dur kalk durumlarında yardımcı olur ama o durumda bile en fazla 20 km fazla gidersin dedi.

Ben aracımı Econ modu açıkken kullanıyorum ve uzun yolda, 39 - 40 L alıyor depom, 500 - 510 km arası gidiyorum. Bir ara LPG'yi Milangaz'dan alıyordum daha ucuz diye ama son 1 aydır Shell'den alıyorum.

Sonuç olarak ECON ile ilgili beni bilgilendirirseniz sevinirim.
Econ şehir içi dur kalklarda aracın gaz tepkimesini düşürerek ani gaz vermeleri dolayısıyla yakıt tüketimini azaltır. Lpg benzine göre biraz daha üst devirlerde vites değiştirdiğinden araç boğulur, yokuş çıkarken daha çok zorlanırsınız vs gibi nedenler var. Lpgde econ gerek yok o açıdan.

Aracınız
5.6 litre tüketimle gecen yaz samsundan istanbula geldim.. foto bulamadım koycaktım.. otobanda 140 sabit --- bölünmüşde ise 110-120 arası gaz 2.65'den aldıydım :)

Geri