FC5 Civic Hakkındaki olumsuz görüşler

Aracınız
Civic FC5 2018
Değerli arkadaşlar fc5 aldim alalı heryer de herkeste forumda dahil buna bu araç hakkında yüzümün gülebileceği güzel bir haber görmedim hep kötü eleştiri hep olumsuz yönleri nedir bu işin aslı yanlış mı yaptım acaba aklım almıyor

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Öncelikle şunu söylemek istiyorum, amacım polemik değil, samimi duygularımı ve bilgimi aktarmak istiyorum.
Eğer bu konu polemik tarzı bir konuya dönüşürse direk kitlerim, sonra uyarmadı demeyin :)

FC5 sahibi olmayan bir Civic kullanıcısı olarak gözlemlediğim temel sebep beklentiler ve gerçekler arasındaki uyumsuzluk(y)

Geçmişten günümüze gelirsem,
FD6 ilk çıktığında dönemine göre C sınıfında dizayn olarak zamanının çok ötesinde olmasıyla ön plana çıktı, donanımı pek yoktu ve malzeme kalitesi üst düzeyde değildi ama Honda beklenmeyen dizaynı ile tüketicinin kalbini kazanmıştı ve dayanıklılık konusunda da ciddi bir taviz vermemişti, bu nedenle genel olarak 2006 yılına göre beklentilerin üstündeydi.

FB7 ise FD6nın kronik sorunları biraz çözülmüş, donanım eklenmiş ve konfor arttırma amacıyla revize edilmiş haliydi. Ancak sınıfındaki rakiplerine göre performans-yalıtım-iç malzeme kalitesi konularında fazla dayanıklılık ve geleneksellik yönünde kalmıştı ve kullanıcı pörtföyüne yeni alıcılar çekemedi. FB7 genelde uygun fiyatlı dayanıklı japon arayanların ve Hondayı daha önce kullanıp memnun kalanların tercihi oldu. LPG uyumluluğu ile de Türk tüketicisininde biraz gönlünü aldı. Türkiye'de aylık satış rakamları hep 750 civarı diye hatırlıyorum, FC5in nerdeyse 3te hatta 4te biri civarında diyebilirim.

FC5 ise Honda'nın FD6 gibi hamle yapma amacıyla iddialı hazırladığı bir model, bence cidden çalışılmış bir araç ancak FD6-FB7 Honda Japonya'da geliştirmişken FC5 Honda Amerika tarafından geliştirildi, kendi tahminim FC5teki C sütün göçüğü Honda Amerika'nın Honda Japonyaya göre araç geliştirme tecrübesinin eksikliği kaynaklı olduğunu düşünüyorum, tabi aracın şasi rijitliğini yüksek seviyeye çekerken kaportayı da hafifletmek zorunda olmalarının da büyük etkisi var.
Bence FC5in geliştirme süreci klasik Honda'nın dayanıklılık felsefesinden ziyade daha tüketici isteklerine yönelik düzenlendi, uygun fiyat-dizayn-donanım-iç malzeme kalitesi-dayanıklılık arasında bir denge tutturulmaya çalışıldı ve bu denge arayışında aracın fiyatının yükselmemesine de özen gösterildi. Bence başarılı da oldu.

Klasik japon kullanıcısı kitle haricindeki tüketicininde beğenisini kazandı ancak yeni müşteri kitlesi özellikle Alman grubu araçlardan bekledikleri yalıtım-konfor gibi beklentileri FC5te aramaya başladı. Aslında Honda’nın yalıtım ve trimde oluşabilecek sorunları gibi rahatça düzeltebileceğini düşünüyorum ama bu seferde üretim maliyetindeki artışla birlikte aracın fiyatı artacak ve aracın fiyat bandı D sınıfı araçlara yakın seyredecek muhtemelen. Bu koşulda C sınıfında uygun fiyatlı olma özelliğini kaybedecekti ve D sınıfındaki Accord modelinin anlamı da kalmayacaktı (boyut olarak ciddi fark yok zaten).
Bizim dikkatimizi çekmesede Civic yurtdışında ortalama 20-25bin birimlik bir araç, daha fazlası değil (Birimden kastım o ülkenin para birimi).
Ülkemizde de fahiş vergilerle birleşen araç fiyatları nedeniyle aslında birçok özellik sağlanırken uygun fiyatlı tutulmaya çalışılan bir C sınıfı araçtan bence genel olarak fazla beklentilere giriliyor.
Aracın fiyatının diğer C sınıfı birçok araçtan uygun olduğu ve bunun dayanıklılıktan fazla taviz vermeden mecburen farklı kalemlerde maliyet kısarak sağlanabileceği gözönüne alınmıyor.

Kısacası Civic FC5 genel olarak Fiyat/Performans dengesi üzerine geliştirilmiş bir araç.
Son olarak FC5inden genel olarak memnun olmayanlara tavsiyem aynı paraya elinizdeki Civic'ten beklentilerinizi hangi araçlar karşılıyor hemen Civic'i satıp o araca geçin (y)
Sizi mutsuz eden bir araçla yol almayın.

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Düzenleme: Başlık içeriğe göre düzenlenmiştir (y)

Aracınız
Civic FC5 2019
Şimdiye kadar akrabalarımdan hiç biri Honda almadı ancak okuldaki hocalarımdan iki tanesinde var ve onlar sayesinde ilk kez Honda ile tanıştım. Daha önce corolla 98,corolla 2011, 2009 polo ve en son 2016 yaris 1.33 otomatikten sonra Honda gerçekten bana fiyat performans olarak iyi geldi derken foruma üye oldum. Üye olma nedenimde radyodaki ses kesme olayıydı ve forum sayesinde bu problem çözüldü. Ancak onuda okuyayım buna da bakayım derken aracı dinleyip eksik bulmaya başladım ki hiç tarzım olan bir şey değildir daha önceki araçlarımda yapmadığım bir şey. Bir yazılımcı olarak Honda da yazılımsal olarak hatalar gözüme çarptı ama çözüme ulaşabilecek noktada. En çok araç ses alıyor ve göçme problemi kafamı kurcaladı ve şunu düşündüm.Ben yaris verip sedan bir araç aldım ki bebekten dolayı bagaj problemim vardı. Bagaj problemi çözüldü donanım desen aracım Elegance olmasına rağmen baya bir fazla ses alıyor alsın ben mercedes yada bmw almadım ki. 127000 liraya başka sıfır araç almaya kalksam corolla var ve donanım olarak aracımdan daha az donanıma sahip olacaktı. Çok uzattım ama şunu söyleyeyim ben bu kadar çok olumsuz yoruma rağmen 1.5 ayda araca çok ısındım ve sevdim. Ses alsın yada yazılım problemli olsun iyi ki FC5 elagance eco almışım dizel araçtan bile az yakıyor şu an ve sürüş konforu yüksek.

Değerli arkadaşlar fc5 aldim alalı heryer de herkeste forumda dahil buna bu araç hakkında yüzümün gülebileceği güzel bir haber görmedim hep kötü eleştiri hep olumsuz yönleri nedir bu işin aslı yanlış mı yaptım acaba aklım almıyor

O bunu yazmış bu şunu yazmış düşünüp fazla takılma hemşerim herkes bir şey yazar ama doğru ama yanlış. Bu aracın satış rakamları herşeyi söylüyor ve çevremde bu araçtan kullanan bir düzüne insan var hepsi de çok memnun ben de hb ini kullanıyorum ve nazar değmesin ben de çok memnunum. Kısaca moral bozmak yok aracının keyfini çıkar. Allah kaza bela vermesin gerisi hikayedir...

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Ülkede araba alırken sunroofsuz araç mı olur yada kapı kapandı mı ses tok gelecek abi diye araba seçilirse böyle olur :)

Aracınız
Civic FC5 2018
Bir yorumda ben ekleyeyim; Arkadaşlar arabadan ne beklediğiniz çok önemli bu seçimi yaparken konfor, performans, donanım, maliyet, yakıt tüketimi, sağlamlık vb. bir sürü kavram var bunların hepsini eklerseniz bu fiyatlar uçar gider yinede ben daha önce corolla, leon vb. araçlar kullanan bir sürücü olarak bahsedeyim ilk defa bir civic kullandım aracım fc5 bence rakiplerine göre oldukca iyi sebebine gelince yukarıda bir arkadaş bahsetmiş donanım olarak rakiplerinden çok üstün (paket bazlı söylüyorum iki aracında en düşük paketi veya 2. paketleri gibi) iç dizaynı diğer araçlardan çok daha iyi sağlamlık dersen en iyi olduğu konu bence hem motor hemde şanzıman adına kullanım olarak ta çok daha tok, oturaklı gidiyor. Benim aracım benzinli sakin kullanırsan yakıt tüketimi 7,6 kadar düşürmüştüm bir ara, İllaki parasını ödediniz sıkıntı çıkmasın istiyorsunuz ama bu araçların hepsinde sıkıntı çıkıyor. Bende mesela bluetoothla ilgili yaşadığım sıkıntıyı yazdım foruma ama insanlar daha büyük sıkıntılar çekiyor 0 km Audi a6 dsg şanzımanı dağıttığını gördük bizim böyle dertlerimiz olmadığı için çok basit sıkıntıları bile abartıyoruz bence biraz daha adaletli olup fiyatına göre ve corolla, megane, focus gibi rakiplerine oranla değerlendirmemiz gerekiyor tabi bunlar benim fikirlerim katılmaya bilirsiniz ama ben 1 aylık honda kullanıcısı olarak elegance donanımlı aracımdan gayet memnunum çevremdekilere de kesinlikle tavsiye ederim Herkese iyi günler.

Aracınız
Civic FC5 2017
Yıllarca Renault marka (megane ve fluence) araç kullandım ilk kez Honda Civic Fc5 aldım. İlk başta tercih nedenlerim;
* Mükemmel (bana göre) dış dizaynı
*Fabrika çıkış LPG olması (dizel fluence kullandım, dizelin çok pahalı olması ve benzinli motorlara göre arıza çıkarma olasılığı lpg'yi hep daha cazip kılmıştır bana)
* 2. el piyasasının iyi olması fazla değer kaybetmemesi.
* Elegance paketin donanım olarak tatmin etmesi (sunroof, ısıtmalı koltuk vb)
*Fiyatının örneğin sıfır dizel megane'a göre oldukça uygun olması
*Geniş iç hacim ve bagajı olması ki çocuklu aileler için çok önemli bir neden. Bekar olsam düşünmeden hb alırdım :)

1.5 yıldır kullanıyorum, bu süreçte olumsuz yönleri;
*Yol sesi alması (uzun yolda rahatsız edebiliyor) kullandıkça trim sesleri de artmaya başladı ne yazık ki :/
*Hız sabitlemenin özellikle yokuş yukarı yollarda motoru inanılmaz bağırtması. Geçen gün arkadaşın Ford Kuga modelini kullandım hız sabitleme işte böyle olmalıdır dedim. Çok stabil çalışıyor.
*Sensörlü silecekler ancak bu kadar kötü çalışabilir. Bazen damla su yokken sürekli çalışıyor, bazen önümü göremiyorum tık yok silecekte. Bir de çalışma hızını ben ayarlayacaksam sensör ne iş yapar?
* Karartmalı dikiz aynası konulabilirdi. 92 model torosla aynı dikiz aynası mevcut yakışmıyor Honda'ya.
*Göçük sorunu ve ön kaput dalgalanması yaşamadım şükür.
*Servis fiyatları anormal yüksek ama ben malzemeleri temin edip dışarıda yaptırdığım için oldukça uygun oluyor. Garanti mi? Aklıma bile gelmiyor.

Şu an için genel olarak memnunum ihtiyacımı fazlasıyla karşılıyor. Yakıtından çok memnumum. Şehir dışı 26 kuruş, şehir içi 29 kuruş ortalama.

Aracınız
Civic FC5 2018
Bende alalı yaklaşık 15 gün oldu.
Alma sebebim fiyatına göre en uygun gördüğüm araç dı.

Şu ana kadar gördüğüm eksiklikler;
Karartmalı ayna olmalıydı, servis 500 TL dedi taktırabilirim.
Yol sesi biraz fazla ama genede çekilir düzeyde,
Media sistemi berbat ötesi,dokunmatik kullanması çok zor,güneşte çok parlıyor, konumu yanlış ve geri görüş kamerası gözükmüyor,

Yakıt fena değil, araç 1400 km de 5,2 lt ortalama gösteriyor(dizel otomatik)
Yakıt deposu küçük.

Bunlar gördüğüm eksiler ama arabayı almaya engel eksiler değil tabiki. F/P oranı en uygun arabalardan bir tanesi.

Bu eksilerin gözüme batmasındaki asıl sebep ise 4 yıldır kulladığım f30 3.20i yi satıp bunu almam.

Geri