FC5 Egzozdan Düzenli Su Atma

Ad Soyad
Enes Ekinci
Aracınız
Civic FC5 2017
Selamlar arkadaşlar,

FC5 Eco Elegance araçta seyahat sırasında durup aracın arkasına şöyle bir baktığımda ince ince su sıçrattığını ve zemini ıslattığını görüyoruz. Bu düzenli olarak bu şekilde. Dikkate değer bir şey midir? Yaz aylarında da aynı şey var fakat kışın daha da yoğunlaştı. Araç 78k km'de.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Selamlar arkadaşlar,

FC5 Eco Elegance araçta seyahat sırasında durup aracın arkasına şöyle bir baktığımda ince ince su sıçrattığını ve zemini ıslattığını görüyoruz. Bu düzenli olarak bu şekilde. Dikkate değer bir şey midir? Yaz aylarında da aynı şey var fakat kışın daha da yoğunlaştı. Araç 78k km'de.
Hava şartları ve soğuk bu durumu hızlandırıyor, su gelmemesi gerekiyor demek yanlış olur. Yeni araç motorlarında bu sıklıkla yaşanan bir durum. Benim aracımda da oluyor özellikle sabahları ilk çalıştırmada motor ve hava soğukken...

Araçta sorun varmı yok mu sorusunun cevabını vermeye çalışayım ;

Yanma sonucu ve LPG li araçlarda eksozdan su gelmesi daha sık görülen bir durum olması sorun olduğu anlamına gelmiyor, fakat şunu da söylemem gerekiyor eksozdan aşırı derece de su damlatma olayı var ise ;

Motor taşırma kabında ciddi anlamda sürekli su eksiltme oluyor ise bundan şüphelenmelisiniz üst kapak contası yanmış olabilir ve motor üst kapak/motor bloğu su gömleklerinden yanma odasına su alma durumu olabilir, bu durum ciddi bir durumdur en yakın zamanda üst kapak ve contası kontrol edilmelidir.....

Uzun zaman (5/7 yıl vs gibi) Antifrizsiz motor suyu motorda çürüme yapacağından yine su eksiltme olayı ile karşılaşılacak yada eksoz dan su atacaktır...

Bildiklerim bu kadar...

Saygılar...

Son düzenleme:
Ad Soyad
Enes Ekinci
Aracınız
Civic FC5 2017
Hava şartları ve soğuk bu durumu hızlandırıyor, su gelmemesi gerekiyor demek yanlış olur. Yeni araç motorlarında bu sıklıkla yaşanan bir durum....

Araçta sorun varmı yok mu sorusunun cevabını vermeye çalışayım ;

Yanma sonucu ve LPG li araçlarda eksozdan su gelmesi daha sık görülen bir durum, şunu söylemem gerekiyor eksozdan su damlatma olayı var ise ;

Motor taşırma kabında ciddi anlamda sürekli su eksiltme oluyor ise bundan şüphelenmelisiniz üst kapak contası yanmış olabilir ve motor üst kapak/motor bloğu su gömleklerinden yanma odasına su alma durumu olabilir, bu durum ciddi bir durumdur en yakın zamanda üst kapak ve contası kontrol edilmelidir.....

Uzun zaman (5/7 yıl vs gibi) Antifrizsiz motor suyu motorda çürüme yapacağından yine su eksiltme olayı ile karşılaşılacak yada eksoz dan su atacaktır...

Bildiklerim bu kadar...

Saygılar...
Detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim. O halde ilk aşamada kaputu bi açıp su eksiltme var mı kontrol etmem gerekiyor sanırım. Var ise ardından antifriz ve motor tarafındaki kontrollere baktırmam gerekecek. Çok teşekkürler.

gunesec

Özel Üye
LPG den kaynaklı. Bütün LPG'li araçlarda olur. Belki diğerlerinde de olur.😅

*alıntıdır!
Motor çalıştığında meydana gelen yanma ile birlikte hemen su ve su buharı oluşur. Sürüş esnasında egzozdan sadece buhar çıkar. Ancak araç park edildiğinde su buharı yoğuşarak sıvı hale geçer. Yoğuşma sonucunda egzozun su atması son derece normaldir ve araçta herhangi bir probleme işaret etmez.

Ad Soyad
Enes Ekinci
Aracınız
Civic FC5 2017
LPG den kaynaklı. Bütün LPG'li araçlarda olur. Belki diğerlerinde de olur.😅

*alıntıdır!
Motor çalıştığında meydana gelen yanma ile birlikte hemen su ve su buharı oluşur. Sürüş esnasında egzozdan sadece buhar çıkar. Ancak araç park edildiğinde su buharı yoğuşarak sıvı hale geçer. Yoğuşma sonucunda egzozun su atması son derece normaldir ve araçta herhangi bir probleme işaret etmez.
Teşekkür ederim. Bugün benzin mode'da kullanırken aracı yine aynı durumla karşılaştım. Tüm bu yorumları açık kaynaklarda da görmüştüm de civic özelinde daha önce bir kullanıcının deneyimi varsa ve dikkat etmemiz gerekiyorsa özellikle sormak istedim. Vaktinizi ayırdınız sağolun.

Ad Soyad
fatih atay
Aracınız
Civic FE1 2021
Herkese merhaba
Bugün benim aracımda da aynı şekilde su gördüm her park ettiğimde dikkatimi çekti
Baktırdınız mı araca? Bi sorun var mı? Normal mi ?

2021 ECO ELEGANCE

Ad Soyad
Enes Ekinci
Aracınız
Civic FC5 2017
Herkese merhaba
Bugün benim aracımda da aynı şekilde su gördüm her park ettiğimde dikkatimi çekti
Baktırdınız mı araca? Bi sorun var mı? Normal mi ?

2021 ECO ELEGANCE
Hocam bakım zamanı gelmediği ve bulunduğum şehirde honda servisi olmadığı için gösterme şansım olmadı ancak bugün şöyle bir deneyimim oldu. Normalde aracı hep şehir içi kısa mesafe kullanıyordum. Bugün uzun yol molalarinda hiç suya denk gelmedim. Bir çok arkadaşın ve youtube daki videoların anlattığı gibi sanırım egzozun soğuk olması nedeniyle yoğusma oluyor ve böyle bir olay meydana geliyor sanırım. Yine de servis zamanı soracağım ne olur ne olmaz. Siz de her ihtimale karşı aracın su seviyesinde azalma var mı veya su kabarma yapıyor mu diye bi kontrol edin conta yanık şüphesini gidermek için.

Geri