FC5 Executive Eco Otomatik

Katılım
7 Ağu 2017
Mesajlar
4
Tepki puanı
0
Konum
Isparta
Arkadaşlar merhaba doğru yere mi yazdım bilmiyorum. 5 sene manuel araç kullandım. Allah nasip ederse önümüzdeki hafta yeni civic alıyorum. Ancak daha önce hiç otomatik kullanmadım, açıkçası daha önce kullandığım arabalarda absde yoktu ve normal el freni idi. Bulunduğum ildeki bayide kalmadığı için başka bir şehirden alıp geleceğim. İlk kez otomatik + absli araç + e-park freni kullanmış olacağım. Frene alışmam yaklaşık bir saat alır diye düşünüyorum.
Öncelikli sorum aracı teslim almadan bayide yarım saat 1 saat başka test aracını kullandırırlar mı?
Bir de aracı sürebilir miyim korkusu oluştu :) Malum başka şehirden getireceğim için. Manuel araç yıllardır kullandım hiç sıkıntı çekmedim. Acemi değilim. İlk kez otomatik kullanan arkadaşlar hemen alışılıyor mu? Dikkat etmem gerekenler neler ya da bunu bayide belirtirler mi? Okuduğum kadarıyla sol ayağı altına al öyle bin yazmışlar anlayamadım bunu da. Teşekkür ederim.
 
Katılım
19 Mar 2017
Mesajlar
126
Tepki puanı
3
Konum
sakarya
Aracınız
Test sürüşü yapabilirsin ve de mutlaka yap. Vites hakkında da kafana takilanlari sürüs esnasında da sor ,satış danışmanına da sor. Gerçi aracı teslim ederken bilgilendirme yapacaklar ama sen genede önden kafana takilanlari sor bilgi versinler. Allah hayırlı uğurlu etsin, kazasız belasız sürüşler nasip etsin inşaallah.

'17 Fc5 CVC Elegance Eco AT
 
Katılım
8 Mar 2015
Mesajlar
555
Tepki puanı
6
Konum
KOCAELİ
Aracınız
Sıkıntı yapma aynı bende senin gibiydim..kolayca alışıyosun..kemeri tak, frene bas çalıştır , vitesi P den, D ye getir ve park frenini indir

Yola çıktığında brake hold tuşuna bas..bu tuş, emniyet kemeri takılı olmak şartıyla! frene basıp durduğunda, vites D konumunda olsa bile araç hareket etmez.yalnız durduktan sonra gaz pedalına basarsan araç hareket eder..durduğunda10 dk ya kadar gaza basmadığın sürece hareket etmeden bekleyebilirsin sonrasında otomatik olarak el freni devreye girer..
Bu tuşu şimdilik beceremem diyorsan..D konumundayken frene basıp ışıkta durduğunda N ye al ve ayak fren pedalında bekle..N de aracı kesinlikle hareket ettirme..kalkacağın zaman D ye alıp yola devam edersin.
Eve geldiğin zaman şu şekilde..ayak frendeyken! Durduğunda D veya R hangi vitesteysen önce vitesi N ye al frenden ayağını çekmeden el frenini çekip vitesi P konumuna alıp aracı kapat...
Bunların haricinde en önemli dikkat edeceğin şeyler.. N de yani boşta aracı hareket ettirme ve araç tam durmadan vites geçişi yapma..mesela yokuş yukarı D de ilerliyosun geri geri yanaşman gerek aracı tam durdur R ye al sonra hareket ettir.bazısı serilik yapmaya çalışıp D den R ye araç hafif hareket halindeyken çat diye R ye atıyor sonra zamanla şanzıman arızalanıyor..
Araca
 
Katılım
4 Ağu 2017
Mesajlar
108
Tepki puanı
0
Konum
sinop
Aracınız
ben yeni civic i izmirden almak için zonguldaktan yola çıktım. daha önce hiç otomatik kullanmadım buna ragmen sanki hep otomatik kullanmış gibi 1000 km yol aldım ve hiç eski alışkanlıklarıma takılmadım.
 
Katılım
7 Ağu 2017
Mesajlar
4
Tepki puanı
0
Konum
Isparta
[MENTION=7039]tbedir[/MENTION] - [MENTION=194]Can[/MENTION] - [MENTION=923]BOMBOM41[/MENTION] - [MENTION=9238]gazi06[/MENTION] arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim her birinizin dediği ayrı içimi rahatlattı, evet test sürüşü ve anlatmalarını rica edeceğim. Ayrıca BOMBOM41 söylediklerin uygulamada yapmadığım için soyut kalsa da aklımda bir fikir oluşturdu, test sürüşünde brake hold olayını deneyeceğim çok daha rahat gibi. İyi forumlar :)
 
Katılım
14 Mar 2017
Mesajlar
139
Tepki puanı
12
Konum
mersin
E-park freni sıkıntı değil araç otomatik olduğu için alışana kadar hiç oynama Kemer'in takılı ise gaza bastığın an kendi iner,kemer takılı değilse sesli uyarı verir frene basıp park frenini indirin der.ben hiç Işıklarda N vitesine almıyorum sizin de almanıza gerek yok derim adı üzerinde otomatik araç yok ben alacağım illle de derseniz araca alışana kadar yapmayın otomatiğe alışıyorsun hemen ilk başlarda arada bir sol ayakla frene basıyorsun o da daha önce ki araçlarınızda fren debriyaj yapıyorsanız ondan dur. Hayırlı olsun


iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
 
Üst