Civic FC5 Fc5 fotoğraflı trim sesi bölgeleri

Aracınız
Civic FC5 2017
Merhaba arkadaşlar. Belki bölgesel olarak belirlenen trim sesi parçaları başlığı vardı ama ben bulamadım, o yüzden fotoğraflarla yarın gidereceğimi düşündüğüm trim sesi parçaları.

1)
IMG_0982.JPG
2)
IMG_0983.JPG
IMG_0984.JPG
4)
IMG_0985.JPG

1. Bölgede aslında içerden gibi gelse de sağa sola ve öne arkaya sallanan döner toka (mecbur hareketli) bozuk yollarda tokayı tutan klips çevresine vuruyor. (Benim böyle bir tespitimdi)
2. Fotoğrafta bulunan beyaz kalörifer borusunun (umarım odur :D) geçtiği klips ve şöföre doğru olan siyah kutucuk cızırdamayı yapan (malum 1700 devir aralığında) parçadır. Çoğunlukla multimedyaya kadar titremeyi iletiyor ama kaynak bu.
3. Bu zaten en bilindik herhalde. İllaki birisi (sağ-sol) diğerinden daha gevşek oluyor.

Benim naçizane farkettiğim mini sorunlar bunlar. Trim sesi var, yok değil ve hiç sevmesem de (Golf’te de vardı 2017 TSI) yine de Cezmi benim oğlandır. İyisiyle kötüsüyle seviyorum. Çok bilmişlikten değil, yeni katılan merak eden veya googlelayan varsa yararlansın :)

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Görsellik güzel fikir yazı ile anlatım bazen yeterli olmuyor.
Hususi böyle konumuz yok konu aralarında konuşuluyor. Belki toplamak lazım. Bazı arkadaşlar bu konuda uzman olmuştu. Hassasiyet böyle birşey.
@m2hamid hocam gerek varmı böyle bir konuya?
Belki saman altından çalışma yapıyorsundur.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
bende de çukurlarda fiyyy fiyy diye ses geliyor takmıyorum bu sesi. Belki bir ara arabanın içindeki avadanlıkları komple boşaltıp deneyebilirim

En çok ses yapan şeyler genelde avadanlıklar oluyor avadanlık demişken torpidodaki ruhsat kullanma kılavuzu ve parfüm şişesinden bagajdaki LTK kutusuna kadar herşey:)

Bir forumda arka amortisörleri değiştirdikten sonra düzelmeyen arkadan gelen kütleme sesini ararken bagajın içinde saklama rafında unutulan penseyi bulup çıkarttıktan sonra sesin kesildiğini görenlerden olmaktan korkarım hep:)

Aracınız
Civic FC5 2017
Vallahi ben de şans eseri şu boru bağlantısını buldum. Sıcaklık nerden geliyor diye baktım, dokununca kesildiğinde bir rahatlama geldi ki anlatamam. Sunroof açıkken çıkan ses yüzünden açmaz oldum tam olarak

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Vallahi ben de şans eseri şu boru bağlantısını buldum. Sıcaklık nerden geliyor diye baktım, dokununca kesildiğinde bir rahatlama geldi ki anlatamam. Sunroof açıkken çıkan ses yüzünden açmaz oldum tam olarak

sunroof un sesine, su almasına ve zaman içerisinde pislik biriktirip bozulmasına kesin çare bulabilen bir otomobil üreticisi henüz görmedim ben daha, sunrooflu otomobiller bu yüzden benim gözümde hep azıcık problemlidir bu konuda:) her markada bir sunroof sorunu vardır ya açma kapama sistemi bozulur ya tıngırtı sesi yapar ya içeri su alır, ama tabi güzel icattır sunroof gülünü seven dikenine katlanır:) çok nadide ve güzel şekilde bakım yapılırsa sunroof lar genelde uzun süre sorunsuz iş görüyorlar.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@h.k_ahmet hocam araç FC5 olduğu için FC5ler için çalışma yapmam mümkün değil :D
Açıkçası elimde izolasyondan kalan kauçuk süngerler var ve ses yaptığını düşündüğüm heryere sıkıştırıp sesi gideriyorum.
Tüylü bant ile de birbirine çarparak ses çıkardığını düşündüğüm geçme bağlantıların bağlanma yerlerini izole ediyorum (y)
FB7de bu minvalde kaydım vardı ama bir liste çıkarmaya başlayınca nerdeyse birçok bağlantıya müdahale ettiğim için ucu kaçtı, sonrada bıraktım :)

Ufak trim sesleri zamanla her araçta kaçınılmaz maalesef, ama Honda bu konuda Renault-Fiat gruplarından çok iyi durumda.
Mesela benim sürücü kapı gergisi kapılarda izolasyon olmasına rağmen 5 yıldan sonra ses yapmaya başladı, arkadaşın megane aracında 3. yılın sonunda bütün kapılarda çok berbat tak sesi oluşturuyordu.
Garip bir şekilde FD6yı çok kötü yollarda kullanmama rağmen trim sesi emniyet kemeri haricinde hiçbiryerden gelmiyordu :unsure:
FC5te enteresan olan ise kemer toka sistemi FD6-FB7den farklı olmasına rağmen yine ses yapıyor :unsure:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
sunroof un sesine, su almasına ve zaman içerisinde pislik biriktirip bozulmasına kesin çare bulabilen bir otomobil üreticisi henüz görmedim ben daha, sunrooflu otomobiller bu yüzden benim gözümde hep azıcık problemlidir bu konuda:) her markada bir sunroof sorunu vardır ya açma kapama sistemi bozulur ya tıngırtı sesi yapar ya içeri su alır, ama tabi güzel icattır sunroof gülünü seven dikenine katlanır:) çok nadide ve güzel şekilde bakım yapılırsa sunroof lar genelde uzun süre sorunsuz iş görüyorlar.
Bende bundan dolayı sunrooflu araçları sevemiyorum, kullanmıyorum da :)

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
@h.k_ahmet hocam araç FC5 olduğu için FC5ler için çalışma yapmam mümkün değil :D
Açıkçası elimde izolasyondan kalan kauçuk süngerler var ve ses yaptığını düşündüğüm heryere sıkıştırıp sesi gideriyorum.
Tüylü bant ile de birbirine çarparak ses çıkardığını düşündüğüm geçme bağlantıların bağlanma yerlerini izole ediyorum (y)
FB7de bu minvalde kaydım vardı ama bir liste çıkarmaya başlayınca nerdeyse birçok bağlantıya müdahale ettiğim için ucu kaçtı, sonrada bıraktım :)

Ufak trim sesleri zamanla her araçta kaçınılmaz maalesef, ama Honda bu konuda Renault-Fiat gruplarından çok iyi durumda.
Mesela benim sürücü kapı gergisi kapılarda izolasyon olmasına rağmen 5 yıldan sonra ses yapmaya başladı, arkadaşın megane aracında 3. yılın sonunda bütün kapılarda çok berbat tak sesi oluşturuyordu.
Garip bir şekilde FD6yı çok kötü yollarda kullanmama rağmen trim sesi emniyet kemeri haricinde hiçbiryerden gelmiyordu :unsure:
FC5te enteresan olan ise kemer toka sistemi FD6-FB7den farklı olmasına rağmen yine ses yapıyor :unsure:
Superb'ye binen arkadaş benim araca bindi kısa mesafe yere gittik geldik. Ne derse beğenirsin "Senin araçta tık ses yok abi çok iyimiş." Hemen Maşallah de dedim. Sonra nazar değiyor. Şimdi emniyet kemeri tokmağında ses duydum kağıt sıkıştırarak hallettim.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

Aracınız
Civic FC5 2019
Arkadaşlar bende 2019 model FC5 var ve sol havalandırmanın oradan 1500-1800 devir arası cızırtı ses geliyor. Onu nasıl susturabilirim. Yukarıda anlatılmış galiba ama anlamadım. Yardım edin lütfen

Geri