Civic FD6 Fd6 için motor yağı tavsiye

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Fiyatı 260tl 5lt olduğundan dolayı. Motul ile litre olarak benzer fiyata sahip aslında. F/p olarak pek bilinmese de valvoline synpower 0w20 iyi 5lt 200tl A1 ve tbn 8.2 (Avrupa). Viskozite endeksi de aynı gibi Shell’le.

Datasheet için: https://www.valvoline.com/en-europe/our-products/engine-oil/synpower

Hocam Valvoline markasının kaliteli olduğu duymuştum ve Amerika'da çok tutulduğunu biliyordum ama ülkemizde satılmadığını sanıyordum.
Yanlız ACEA sertifika bilgisini göremedim. Yine de 1 lt. fiyatı 42 tl ise iyi bir fiyatı var bence. Motul'u 200 altında bulamazsam bu yağa geçebilirim.

Valvoline Amerika'da Amazon.com'da tüketici yorumlarında en beğenilen yağlardan biri,

Bu testlerde "Liquimoly 2208 0W-20 Special Tec" yağı da oldukça beğenilen yağlardan biri olarak belirtilmiş.

Birde ülkemizde olmayan "Royal Purple " dikkatimi çekti, ACEA A3/B3 sertifikasına sahip gördüğüm tek 0w20 yağ diyebilirim :unsure:

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Geçen hafta buradaki tavsiyeler üzerine Motul Eco-Nergy 5w30 yağ aldım. Filtreler de değişti tabi, onun da etkisini sayarsak araç rahatladı gözüküyor.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Geçen hafta buradaki tavsiyeler üzerine Motul Eco-Nergy 5w30 yağ aldım. Filtreler de değişti tabi, onun da etkisini sayarsak araç rahatladı gözüküyor.
Eski FD6 aracımda hep Motul Econergy 5w30 kullandım, gayette memnundum :)
FB7lerde 0w20 tavsiye ediliyor, bu durum biraz maddi ve tercih olarak kafa karıştırıcı oluyor ama onda da hep Motul Eco-lite 0w20 tercih ettim, ancak yağ fiyatları son dönemlerde kur etkisi ile ciddi yükseldi, bu nedenle aynı kalitede alternatif bulursam geçebilirim ama yüksek ihtimal yine Motul tercih edecem.
Motora verdiği sessizlik ve akıcılık hissi psikolojikmidir bilmiyorum ama güzel hissettiriyor :)

eneos 5W30 kullanıyorum, şuan aracım 72 bin oldu bakıma 1000 km kaldı okadar devirli kullanmama rağmen en ufak eksiltme yok, ha 72 binde honda yağ eksiltmez ama bende gazın tepesinden inmiyorum

Milliyetçilik, milleti olmayanlar için faşizmdir. - Hüseyin Nihal Atsız

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hocam Valvoline markasının kaliteli olduğu duymuştum ve Amerika'da çok tutulduğunu biliyordum ama ülkemizde satılmadığını sanıyordum.
Yanlız ACEA sertifika bilgisini göremedim. Yine de 1 lt. fiyatı 42 tl ise iyi bir fiyatı var bence. Motul'u 200 altında bulamazsam bu yağa geçebilirim.

Valvoline Amerika'da Amazon.com'da tüketici yorumlarında en beğenilen yağlardan biri,

Bu testlerde "Liquimoly 2208 0W-20 Special Tec" yağı da oldukça beğenilen yağlardan biri olarak belirtilmiş.

Birde ülkemizde olmayan "Royal Purple " dikkatimi çekti, ACEA A3/B3 sertifikasına sahip gördüğüm tek 0w20 yağ diyebilirim :unsure:
Acea A1 standardı silindi hocam 2016 sonunda. Kaldırıldı aslında yürürlükten. Ancak eski resimlerinde falan görünüyor. Bu hths değerinin 2.9'dan büyük olduğuna işaret olduğundan söyledim. 5lt'lik bidonlarındaki resimde gözüküyor. PDF'ler de herhalde ondan görünmüyor. Belki de formulasyon farklı, firmalar yine de eski formülle devam ediyorsa o onayı kullanmakta özgürler.

Amerika ile burasının hammadeleri değişkenlik gösterebiliyor Avrupa'nın bazı emisyon kriterlerinden dolayı. Amerika'daki Pennzoill de sanırım bizdeki Shell bu arada...

Valvoline güzel yağ ben de denemek isterim bir gün ancak sürekli Motul eco lite kullanmışsanız, çok maceraya da gerek yok. Kullanım tarzınız agresifleşecekse o zaman 0w30 düşünülebilir.

Liqui moly kağıt üzerinde zayıf verilere sahip ama katkıları çok fazla o yağın. Tam araştırmadım onları ancak yüksek fiyatı nedeniyle Amerika'da da fazla tercih edilmiyor. Amsoil çok iyi orada aslında. Liqui moly hep uzun ömür vaad etmekte ancak bunu kanıtlar nitelikte pek bir test veya yağ analizine denk gelmedim.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Acea A1 standardı silindi hocam 2016 sonunda. Kaldırıldı aslında yürürlükten. Ancak eski resimlerinde falan görünüyor. Bu hths değerinin 2.9'dan büyük olduğuna işaret olduğundan söyledim. 5lt'lik bidonlarındaki resimde gözüküyor. PDF'ler de herhalde ondan görünmüyor. Belki de formulasyon farklı, firmalar yine de eski formülle devam ediyorsa o onayı kullanmakta özgürler.

Amerika ile burasının hammadeleri değişkenlik gösterebiliyor Avrupa'nın bazı emisyon kriterlerinden dolayı. Amerika'daki Pennzoill de sanırım bizdeki Shell bu arada...

Valvoline güzel yağ ben de denemek isterim bir gün ancak sürekli Motul eco lite kullanmışsanız, çok maceraya da gerek yok. Kullanım tarzınız agresifleşecekse o zaman 0w30 düşünülebilir.

Liqui moly kağıt üzerinde zayıf verilere sahip ama katkıları çok fazla o yağın. Tam araştırmadım onları ancak yüksek fiyatı nedeniyle Amerika'da da fazla tercih edilmiyor. Amsoil çok iyi orada aslında. Liqui moly hep uzun ömür vaad etmekte ancak bunu kanıtlar nitelikte pek bir test veya yağ analizine denk gelmedim.
Bilgilendirme için teşekkürler :)(y) Alternatif yağları bilmek olası tercihte daha bilinçli hareket edilmesini sağlayacağını düşünüyorum, bu açıdan bu tip bilgiler oldukça kıymetli.
%100 sentetik ve polyester ağırlıklı yapıda olduğunu öğrendiğimden beri hep MOTUL yağlarını tercih ettim şimdiye kadar, şu ana kadar bir sorunda yaşamadım, eğer fiyatta bir aşırı artış olmazsa Motul'la devam etmeyi düşünüyorum zaten :)

Son düzenleme:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Bilgilendirme için teşekkürler :)(y) Alternatif yağları bilmek olası tercihte daha bilinçli hareket edilmesini sağlayacağını düşünüyorum, bu açıdan bu tip bilgiler oldukça kıymetli.
%100 sentetik ve polyester ağırlıklı yapıda olduğunu öğrendiğimden beri hep MOTUL yağlarını tercih ettim şimdiye kadar, şu ana kadar bir sorunda yaşamadım, eğer fiyatta bir aşırı artış olmazsa Motul'la devam etmeyi düşünüyorum zaten :)
Evet 0w20 eco lite grup olarak 6. grup yani en son seviye yağ kalitesinde bir yağ. Genelde roma rakamlarıyla ifade ediliyor VI diye. 162 VI eco lite 0w20 iken, bu değer 0w30 eco clean'de 235VI gibi inanılmaz bir değerde. 200 üstü çok zor üretime sahip. Eco clean katalitik konvertör ve dpf nin uzun ömrü için kasılmış bir yağ bu yüzden lig farkı var aslında. Öte yandan eco - lite'taki 2.6hths değeri düşündürücü elbette. Değişim araştırmanız sağlıklı bu sebeple.(y)

Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar. Yakın zamanda 80.000 bakımı yaptıracağım. Aracımı yeni aldım (2010 fd6). Sizlerin de tecrübelerinden yararlanarak bana önerebileceğiniz kaliteli, yakıt tasarrufuna yardımcı, lpg uyumlu bir yağ aramaktayım. Yaşadığım yer Mersin kışları çok soğuk geçmiyor eksilere düşmüyor fakat yazları sıcak geçiyor. Tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar şimdiden teşekkürler.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FD6 2011
Ben shell helix ultra 0-20 kullanıyorum kimisi ince diyor ama katalokta böyle yazıyormuş bir sıkıntı yaşamadım

Geri