Civic FD6 Fd6 kasa şanzıman yağı değişimi

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
Merhabalar bugün elime servisten aldığım yağlar ulaştı.forumda şanzıman yağ değişimi ile ilgili konular okudum bazı konularda kafam karıştı. Benim sormak istediklerim…
1-fd6 kasalara 3 litre atf dw1 yağ konulduğunu söylediler. Bazı arkadaşlar 3.8 litre yazmış işe başlamadan doğrusu nedir sormak istedim?

2-makine ile değişim farklı kasalarda mı oluyor? ben fd6 larda tıpadan değişim videoları gördüm tıpadan değişmiyor mu?

3-yağın 40 bin km yada 2 sene bilgisini okudum. Peki filtre değişimi kaç yıl?

4-yağ değişiminde vites p demi n de mi kalıyor?ayrıca özel bir durumu var mı?

5- videoda çalışır vaziyette geri vitese takıp yağ kontrolü demiş. 3 litre koyduktan sonra gerek var mı tam gelmiyor mu?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Merhabalar bugün elime servisten aldığım yağlar ulaştı.forumda şanzıman yağ değişimi ile ilgili konular okudum bazı konularda kafam karıştı. Benim sormak istediklerim…
1-fd6 kasalara 3 litre atf dw1 yağ konulduğunu söylediler. Bazı arkadaşlar 3.8 litre yazmış işe başlamadan doğrusu nedir sormak istedim?

2-makine ile değişim farklı kasalarda mı oluyor? ben fd6 larda tıpadan değişim videoları gördüm tıpadan değişmiyor mu?

5- videoda çalışır vaziyette geri vitese takıp yağ kontrolü demiş. 3 litre koyduktan sonra gerek var mı tam gelmiyor mu?

1.Şanzıman yağı değişiminde 3 litre yeterli oluyor.
2. Şanzıman tapasindan değiştirebilirsiniz. Makineye gerek yok.
3. Değişim periyodu 40 bin km.yada 2 yıl. Filtre 100 bin km.de bir degistirmek yeterli.
4. P konumunda yapabilirsiniz.
5. Yağ seviyesini ölçerken araçta biri R konumuna alarak diğer bir kişi de seviyeyi olcebilir. En doğru seviyeyi "R" konumunda alırsınız. Yağ seviyesini kontrol etmekte fayda var.

Ayrıca ilave olarak çıkan yağı bir bidona alıp sonrasında 1 er litrelik bidonlara koyarak kaç litre olduğunu teyit edebilirsiniz.

Şanzıman tapasinda mıknatıs sistemi vardır. Şanzıman içerisinde meydana gelen asinma sonucunda oluşan capaklar burada toplanır. Silerek temizlemeyi unutmayın.

Değişimi tamamladiktan sonra tüm vitesler arasında 15-20 saniye bekleyerek yağın dolaşım yapmasını sağlayın.

Aracınız
Civic FD6 2009
Bende bir soru sorayım .

Benim 134 binde fd 6 aracım var daha önce muhtemelen bir önceki sahibi şanzıman yağını değiştirmiş . Şanzıman yağı rengi biraz turuncumsu ( muhtemelen eneos koydurmuş ) ben servisten alıp değiştirsem bir sıkıntı Yaşar mıyım sizce ?

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
1.Şanzıman yağı değişiminde 3 litre yeterli oluyor.
2. Şanzıman tapasindan değiştirebilirsiniz. Makineye gerek yok.
3. Değişim periyodu 40 bin km.yada 2 yıl. Filtre 100 bin km.de bir degistirmek yeterli.
4. P konumunda yapabilirsiniz.
5. Yağ seviyesini ölçerken araçta biri R konumuna alarak diğer bir kişi de seviyeyi olcebilir. En doğru seviyeyi "R" konumunda alırsınız. Yağ seviyesini kontrol etmekte fayda var.

Ayrıca ilave olarak çıkan yağı bir bidona alıp sonrasında 1 er litrelik bidonlara koyarak kaç litre olduğunu teyit edebilirsiniz.

Şanzıman tapasinda mıknatıs sistemi vardır. Şanzıman içerisinde meydana gelen asinma sonucunda oluşan capaklar burada toplanır. Silerek temizlemeyi unutmayın.

Değişimi tamamladiktan sonra tüm vitesler arasında 15-20 saniye bekleyerek yağın dolaşım yapmasını sağlayın.

Çok açıklayıcı olmuş sağ olun. Peki filtre değiştirmezsek yağ değiştirirken tıpa açıldığında filtrenin içindeki yağda boşalıyor mu?

Ayrıca kullanma klavuzunsa 2.8 litre yazıyor. Fazladan 200 ml zarar verir mi?

Örneğin motor yağı filtre değişirse 250 ml fazladan alır. Fazla konan yağ keçeye zarar verebilir.

Son düzenleme:

mturker

Özel Üye
Bende bir soru sorayım .

Benim 134 binde fd 6 aracım var daha önce muhtemelen bir önceki sahibi şanzıman yağını değiştirmiş . Şanzıman yağı rengi biraz turuncumsu ( muhtemelen eneos koydurmuş ) ben servisten alıp değiştirsem bir sıkıntı Yaşar mıyım sizce ?

Merhaba yağın kendi rengi zaten kırmızıdır, ne zaman degistirdiyse km ve zaman olarak öğrenin ona göre değiştirin derim, servisten almaniz elbette daha iyi olacaktır... Flitreyi değişime dahil edin bence.

Honda madness

mturker

Özel Üye
Çok açıklayıcı olmuş sağ olun. Peki filtre değiştirmezsek yağ değiştirirken tıpa açıldığında filtrenin içindeki yağda boşalıyor mu?

Örneğin motor yağı filtre değişirse 250 ml fazladan alır. Fazla konan yağ keçeye zarar verebilir.

Hocam yağlar zaten 1 er litrelik satılmakta her yerde,bence siz flitreyide değiştirin vites geçişleriniz değiştirdiğiniz yağ tadında olsun
Öbür türlü yarım iş yapmış gibi olur. Şanzıman bu.

Honda madness

Aracınız
Civic FD6 2009
Merhaba yağın kendi rengi zaten kırmızıdır, ne zaman degistirdiyse km ve zaman olarak öğrenin ona göre değiştirin derim, servisten almaniz elbette daha iyi olacaktır... Flitreyi değişime dahil edin bence.

Honda madness

Servise sorduğumda sizin araba uzun zamandır servise gelmiyor en son 60 bin km de gelmiş dediler . Arabanın benden önce 2 sahibi var onlara mesaj atmıştım 80 bin km gibi bir km söylemişlerdi bana . Özel servisteki ustalara sorduğumda normalde servisten alırsan bu kırmızı olmalıydı sen farklı bir markayla değiştirmişsin dedi . Kafama takılan 2 farklı yağ karışırsa bir şey olur mu ? Sonuçta tork konvertörü toplamda 7 litreye yakın yağ alıyor toplamda

mturker

Özel Üye
Servise sorduğumda sizin araba uzun zamandır servise gelmiyor en son 60 bin km de gelmiş dediler . Arabanın benden önce 2 sahibi var onlara mesaj atmıştım 80 bin km gibi bir km söylemişlerdi bana . Özel servisteki ustalara sorduğumda normalde servisten alırsan bu kırmızı olmalıydı sen farklı bir markayla değiştirmişsin dedi . Kafama takılan 2 farklı yağ karışırsa bir şey olur mu ? Sonuçta tork konvertörü toplamda 7 litreye yakın yağ alıyor toplamda

Hocam ona farklı yağ koyuldugunu zannetmiyorum eğer öyle olsaydı biseyler olurdu muhakkak sorun sıkıntı gibi. Vites Geçişlerinde vs.
Sizin içiniz rahat olması için dediğiniz gibi yağ ve flitreyi servisten değiştirin,

Honda madness

fx2006

0
Ad Soyad
Ahmet Mehmet
Aracınız
Civic FE1 2021

Bildiğim kadarıyla tüm otomatik şanzımanlarda yağ boşaltma işlemi alt tıpadan yapılırken birde YAN kısımda yağ seviye tıpası oluyor diye biliyorum, bu yağ seviye tıpası üstten yağ doldurulurken açılıyor ve yağ o tıpadan sızana kadar dolduruyorsunuz, ne zamanki o seviye tıpasından yağ sızmaya başladı ozaman dolum işlemi tamam oluyor, bazı şanzımanlarda bu tıpa alt boşaltma tıpasının içinde uzun bir çubuk boru şeklinden oluyor ben videolarda genelde böyle şeyler görmüştüm ve seviyeyi bu şekilde tespit ediyorlardı. Yinede doğru bilgiyi bu işi sürekli yapan kişiler daha iyi bilir.

Aracınız
Civic FD6 2009

1. Her yerde farklı bilgi var, ben kendim değiştim. Yabancı ve yerli forumlarda araştırmam sonucu 2.7-2.8 litre koyun diyorlar. Filtre ile beraber değişince 3 litre konuluyor diyorlar vs. Ben 2.8 litre koyup ölçüm yaptım olması gereken yerdeydi. Filtre değişimi yapmadım.
2. Makine ilede değişim olur ama bunu servis ve tamirciler dahil herkes gereksiz görüyör. Düzenli şekilde tıpadan değişim yaptığımızda yeterli olacağı söyleniyor. Youtubede Torc Destek kanalı var FB7 de tam değişim yaptı ordaki videodan bakıp fikir sahibi olabilirsiniz. Değişmesine değişir, değişirsede iyi olur diye düşünüyorum. Gerekli ekipmanım olsa kendimde değişirdim ama maliyeti çok geliyor bana .
3. Filtre değişimi için arkadaş yazmış 2 mesajda. Buna ek olarak orjinal filtre 100 bin ondan sonra 2 bakımda bir filtre değişimi öneriliyor.
4. Özel bir durum yok, motor yağı değişmek kadar basit aslında. Vites p konumunda olabilir.
5. Yağ kontrolü için tamirciler arasında çalıştırıp geri vitese takılıp kontrol yapılır diye bir hurafe var ama Honda kitapçıkta öyle demiyor. Kitapçıkta yazanı ekliyorum.
"Aracı düz bir zemine park ediniz. Motoru çalıştırınız, radyatör fanı açılana kadar çalıştırmaya devam ediniz. Ardından motoru durdurunuz. Doğru sonuç elde etmek için, 2. adıma geçmeden 60 saniye bekleyiniz ancak 90 saniyeden uzun beklemeyiniz." Kontrol bu şekilde yapılır. ama dediğiniz gibi 3 litre koyduktan sonra bencede gerek yok. Ben 2.8 litre koyduğum için bu yöntemi denedim ve yağın normal seviyede olduğunu gördüm. Sizde 3 litre koyacaksınız bu şekilde testini yapabilirsiniz.

Geri