fd6 otomatik sürüş hakkında

Aracınız
Civic FD6 2011
bu konuyu bir kere daha açmıştım ancak cevap alamadım sizlerin değerli bilgisine ihtiyacım var bu konuda ehliyetim olmadığı için aracı babam sürüyo bu aralar ancak ne kadar desemde her defasında aracı r konumunda geri geri giderken tam durmadan d ye alıp devam ediyor bir sıkıntısı olurmu ileriki dönemlerde bu durumunn

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Sürekli yaparsa uzun vadede tork konvertörüne veya 1.vites dişlisi-balatalarına zarar verme ihtimali yüksek, bunun etkisini 5-10bin km.de çıkmaz ama ilerleyen yıllarda kendini belli eder.
Çünkü araç Rde bir geri ivmeye sahipken vites Dye alınınca aracın geri gitme hareketinin kuvveti ve ileri gitme ivmesinin toplam kuvveti olduğu gibi şanzımana yüklenir. Manuel bir araçta bu kuvvet genelde debriyaj baskı-balataya biner ancak otomatik şanzımanda kalkışta bu kuvvet özellikle tork konvertörüne biner ve tork konvertörü zorlanır. Zaten tork konvertörlü otomatik araçlarda parçanın ömrünü azaltmamak için ani ve patinajlı kalkıştan uzak durulması tavsiye edilir.

Aracınız
Civic FD6 2011
Benim uygulamam şu şekil "R"konumundayken aracı durduktan sonra vites geçişi yapıyorum vites geçişlerini yavaş yapıyorum ve şanzımana yük bindirmemeye dikkat edin.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Geri