FD6 Sürtme sesi ve yakıt artışı

Aracınız
Merhaba arkadaşlar,

Sorunumu forumlarda biraz araştırdım balata ihtimali üzerinde durulmuş ama balata değil sanırım.

-2011 otomatik civic premium aracımda sol ön lastik taraflarından 1. viteste iken düşük hızlarda bir sürtme sesi alıyorum. Sürekli olmayan, lastik tam bir tur attığında belli bir noktada çıkan bir ses diye düşünüyorum ince ses değil yalnız. Bisiklet lastiğine önceden pet şişe sıkıştırırdık sanki o tarz bir sürtme sesi : ) Sesi yüksek hızlarda duyamıyorum 90kmh civarlarında bir uğultu sesi oluyor artık lastiklerin eskiliği mi, aracın normal olması gereken sesi mi yoksa sürtme sesi yüksek hızlarda uğultuya mı dönüşüyor bilemiyorum. Aracın bakımları yapıldı balatalarım bitikti ön balatalarım değişti. Fakat o sesi zaman zaman duyuyorum gene.

-İkinci olarakta yakıt tüketim ekranımda artış var. 7.9/8.2 aralığında yakarken 9.5/10 litre aralığında yakmaya başladım ekran göstergem bu şekilde. Lpg tüketim hesaplamamda 21-22 kuruştan 25-26 kuruşlara yükseldi.

Neden olabileceği hakkında fikirleri olan arkadaşların yardımlarını bkeliyorum.
Teşekkürler.

Aracınız
Arkadaşlar bugün bir şey farkettim araç yıkamadan çıktığında sürtme sesi çok barizdi aracın içinden bile duyabiliyorum cam kapalıyken. Anladığım kadarıyla ıslandığında ses artıyor yağmurlu havada bir kez daha ses belirginleşmişti. Bende camı açtım ses kaydı aldım çok net anlaşılıyor buraya atma şansım varsa burayada atabilirim.Hafta sonu ustaya dinleticem :)

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=4718]geç kaldık[/MENTION] Balata ve bağlantı grubunda olma ihtimali yüksek, benzer olay yaz başında başıma geldi, lastik tur attıkça ses geliyordu.
Bağlantı pabuçunun pimleri görevini yapmadığı için balata açık pozisyonda olmasına rağmen açılmıyor ve diske sürtüyordu.
Bunu en basit anlama yöntemi el freni çekili olmadan vites boşta sesin geldiği tarafı kriko ile kaldırarak lastiği eliniz ile çevirin diske sürtme sesini duyacaksınız.
Video için youtube yükleyip linkini burada paylaşabilirsiniz.

Aracınız
[MENTION=4718]geç kaldık[/MENTION] Balata ve bağlantı grubunda olma ihtimali yüksek, benzer olay yaz başında başıma geldi, lastik tur attıkça ses geliyordu.
Bağlantı pabuçunun pimleri görevini yapmadığı için balata açık pozisyonda olmasına rağmen açılmıyor ve diske sürtüyordu.
Bunu en basit anlama yöntemi el freni çekili olmadan vites boşta sesin geldiği tarafı kriko ile kaldırarak lastiği eliniz ile çevirin diske sürtme sesini duyacaksınız.
Video için youtube yükleyip linkini burada paylaşabilirsiniz.

Anladim hocam. Eger sorun sizin ki gibiyse bu sekilde kullanildiginda ses yapmak disinda bir zarari oluyor mu ve tamiri ne kadardir

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Anladim hocam. Eger sorun sizin ki gibiyse bu sekilde kullanildiginda ses yapmak disinda bir zarari oluyor mu ve tamiri ne kadardir

Balata sağlam ise tek taraflı sürttüğü için sürten kısmını kısa sürede eritir, diski bozma ihtimali de var, bunun haricinde bir zararı olmaz.Masraf kısmı pabuc ve pimleri tamir edilebilir durumdaysa tamir edilip balataları değiştirilir, tamiri mümkün değil ise yenisi ile değiştirilir.
Pimlerin körükleri yırtıldıysa balata tozları pimi sıkıştırmıştır, bu olay daha öncede başıma gelmişti.

Aracınız
Balata sağlam ise tek taraflı sürttüğü için sürten kısmını kısa sürede eritir, diski bozma ihtimali de var, bunun haricinde bir zararı olmaz.Masraf kısmı pabuc ve pimleri tamir edilebilir durumdaysa tamir edilip balataları değiştirilir, tamiri mümkün değil ise yenisi ile değiştirilir.
Pimlerin körükleri yırtıldıysa balata tozları pimi sıkıştırmıştır, bu olay daha öncede başıma gelmişti.

Tesekkurler hocam. Bakimlari 1 hafta once yaptirdim bu bakimda on balatalarimda degisti. Ufak tefek seslere takinti yapan biriyim dinledigim muzigi kapayip anormal ses var mi diye kulak veriyorum zaman zaman :) birde 60-100 km araliginda islik sesi gibi bir ses aliyorum gaza bassamda basmasamda hareket halinde bu ses var. Lastiklerim cok iyi degil. Bu ses normal mi, lastiklerin eski olmasi mi, yoksa bu surtme sesinin hizlaninca isliga donusmesi mi ya da bambaska bir sorun mu buda kafama takilan baska bir sorun

Aracınız
İlk aracımda başıma benzer sorun gelmişti.

Ön tekerlerde düşük hızlarda sürtünme, uğultu geliyordu ve usta sorunun taşıyıcı aks bilyelerinden geldiğini belirleyerek değişim yapıp sorunu halletmişti. Taşıyıcı aks bilyeside bildiğimiz bilye, fakat taşıyıcı olduğu için enine biraz daha geniş ve normalden fiyat farkı var.

Sanırım ses önceki taşıyıcı göbek bilyasında.

İlk aracımda başıma benzer sorun gelmişti.

Ön tekerlerde düşük hızlarda sürtünme, uğultu geliyordu ve usta sorunun taşıyıcı aks bilyelerinden geldiğini belirleyerek değişim yapıp sorunu halletmişti. Taşıyıcı aks bilyeside bildiğimiz bilye, fakat taşıyıcı olduğu için enine biraz daha geniş ve normalden fiyat farkı var.

Sanırım ses önceki taşıyıcı göbek bilyasında.

Benzer bir durum benimde başıma gelmişti. Eğer araçla çukura düşüldüyse rulman içindeki bilyalar rulman çeperine iz yapıyor ve belli hızlarda adeta helikopter sesine benzer bir ses gelmeye başlıyor araçtan. Bu ses gün geçtikçe de gitgide artar.

Benzer bir durum benimde başıma gelmişti. Eğer araçla çukura düşüldüyse rulman içindeki bilyalar rulman çeperine iz yapıyor ve belli hızlarda adeta helikopter sesine benzer bir ses gelmeye başlıyor araçtan. Bu ses gün geçtikçe de gitgide artar.
[MENTION=214]Sercan[/MENTION] senin sorununda bu olabilir belki.

Geri