Fe1 yakıt tüketim

Aracınız
Civic FB7 2012
Fe1 yeni kasa aracım şehir içi ekrana göre 9 litre altına düşmüyor aracım 7 bin km de fakat yakıt düşmedi yardımlarınızı bekliyorum

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
182 hp ile Adana trafiğinde şehir içi fiili olarak ortalama 9 lt benzin tüketiyorum. Yol bilgisayarı 7,5 lt gösteriyor ama pompa hesabında aracın her zaman %20 eksik hesapladığını görüyorum. Bu sebeple gerçek değer 9 lt. Kullanımım genelikle sakin ancak arada dayanamayıp gazladığım oluyor. 🙂
Şehir içi ve şehir dışı karışık kullanımımda ise yol bilgisayarı 6,5 gösterirken gerçekte 7,8 lt tüketiyorum.
Bana göre yüksek değerler hocam. Yani fb7 ile İstanbul'da ben yazları bu değeri yakalıyordum lpg ile. Kışın 10.5lt idi. LPG fiyatına baktığımızda %60 daha ucuz, hadi benzin tüketimini de hesaba katsak benim eski kullanımıma göre %50 civarı karlı bir kullanım söz konusu olabiliyor.

Ad Soyad
Emre ALPAKAN
Aracınız
Civic FE1 2021
400 km dir kullanıyorum. 182 hp olan benzinli versiyonu. Alırken çok çekindim yakıt konusunda çünkü arabayı atik kullanmayı ara ara sıkıştırmayı severim. Yakıt az yaksın diye dikkatli kullanmadığım haliyle şehir içi 7.6 lt şu an ortalamam.
Benim aracim 250 km de suan dikkatli kullanıyorum 8.7 gösteriyor ekran, demekki ortalama düşürmek için sert kullanmak gerekiyor :)

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
182 hp ile Adana trafiğinde şehir içi fiili olarak ortalama 9 lt benzin tüketiyorum. Yol bilgisayarı 7,5 lt gösteriyor ama pompa hesabında aracın her zaman %20 eksik hesapladığını görüyorum. Bu sebeple gerçek değer 9 lt. Kullanımım genelikle sakin ancak arada dayanamayıp gazladığım oluyor. 🙂
Şehir içi ve şehir dışı karışık kullanımımda ise yol bilgisayarı 6,5 gösterirken gerçekte 7,8 lt tüketiyorum.

aynı araç aynı il bendeki araçta 22 executive plus 182lik, şahsen ben şehir içinde ekranda 8.5lt-9lt görüyorum ve pompada 0.5lt bile şaşmıyor ekran ile birebir,
önceki aracım Clio'da %5 şaşıyordu ekran ve fiziki ölçüm arasında.

şehirlerarasında 120kmh sabitde 5.2-5.4lt arası yakıyorum ve yine ekran,fiziki ölçüm şaşmıyor.

siz fiziki ölçümü nasıl yapıyorsunuz? en doğrusu şu şekilde olur açıkcası:

1) aracı doldurulacak istasyon şeçilir aynı istasyonda tekrar dolum tercih edilir
2) yakıt deposundan taşacak seviyeye yani borunun bile tam ağızına kadar doldurulur.
3) ekran sıfırlanır
4) araç hesabı daha net olması için uzunca süre sürülür (min 400-500km gibi)
5) tekrar ağızına kadar doldurulur
6) dolum sırasında alınan yakıt yol aldığınız mesafeye bölünür atıyorum 36lt aldı araç sizde 430km yaptınız 36/4.3=100kmde 8.37lt

eğer ekran ile fiziki hesap arasında %20 gibi uçurum var ise şaka maka sorun aranmalı:

1) yakıt sızdırması söz konusumu
2) ekran'mı yanlış ölçüyor, yazılım vs gibi giderilebilirmi
3) lastik ölçüleri değiştirildimi? taban değilde lastik ölçümü yüksekliğine sebeb olacak bir değişim söz konusu ise ve ekran'ın şaşma payını artıyor ise bu olabilir mesela ama onda bile %20 çok iddialı genelde bu farklar %5-10max oluyor abest bir ölçü taktırmadığınız sürece ki tahminim siz birde stock orijinal ebat kullanıyorsunuzdur değilmi?

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
aynı araç aynı il bendeki araçta 22 executive plus 182lik, şahsen ben şehir içinde ekranda 8.5lt-9lt görüyorum ve pompada 0.5lt bile şaşmıyor ekran ile birebir,
önceki aracım Clio'da %5 şaşıyordu ekran ve fiziki ölçüm arasında.

şehirlerarasında 120kmh sabitde 5.2-5.4lt arası yakıyorum ve yine ekran,fiziki ölçüm şaşmıyor.

siz fiziki ölçümü nasıl yapıyorsunuz? en doğrusu şu şekilde olur açıkcası:

1) aracı doldurulacak istasyon şeçilir aynı istasyonda tekrar dolum tercih edilir
2) yakıt deposundan taşacak seviyeye yani borunun bile tam ağızına kadar doldurulur.
3) ekran sıfırlanır
4) araç hesabı daha net olması için uzunca süre sürülür (min 400-500km gibi)
5) tekrar ağızına kadar doldurulur
6) dolum sırasında alınan yakıt yol aldığınız mesafeye bölünür atıyorum 36lt aldı araç sizde 430km yaptınız 36/4.3=100kmde 8.37lt

eğer ekran ile fiziki hesap arasında %20 gibi uçurum var ise şaka maka sorun aranmalı:

1) yakıt sızdırması söz konusumu
2) ekran'mı yanlış ölçüyor, yazılım vs gibi giderilebilirmi
3) lastik ölçüleri değiştirildimi? taban değilde lastik ölçümü yüksekliğine sebeb olacak bir değişim söz konusu ise ve ekran'ın şaşma payını artıyor ise bu olabilir mesela ama onda bile %20 çok iddialı genelde bu farklar %5-10max oluyor abest bir ölçü taktırmadığınız sürece ki tahminim siz birde stock orijinal ebat kullanıyorsunuzdur değilmi?
Merhaba hocam, aracın herşeyi orijinal, herhangi bir değişim söz konusu değil. Hesaplama yöntemimiz, "yakıt borusunun boğazına kadar doldurma" haricinde aynı sayılır. Ekrandaki hesaplamaya açıkçası çok önem vermiyorum. Örneğin menzili 500 km gösterirken bir süre agresif sürüşe geçtiğinizde bu değer anlık değişmeyeceği için tutmayacaktır. Benim kullanımım da çok stabil olmadığı için değer tam tutmuyor olabilir. Sizin pompa ile yol bilgisayarı tam tutuyorsa sanırım sürekli aynı tarz kullanıyorsunuz aracınızı. Yıllardır her aracımda yakıt tüketimini düşündüğümden değil de, araçta olabilecek problemler için yakıt tüketim değerini kontrol ederim. Zaten motor gücünü düşününce kabul edilebilir seviyede yakıyor araçlarımız.

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
Merhaba hocam, aracın herşeyi orijinal, herhangi bir değişim söz konusu değil. Hesaplama yöntemimiz, "yakıt borusunun boğazına kadar doldurma" haricinde aynı sayılır. Ekrandaki hesaplamaya açıkçası çok önem vermiyorum. Örneğin menzili 500 km gösterirken bir süre agresif sürüşe geçtiğinizde bu değer anlık değişmeyeceği için tutmayacaktır. Benim kullanımım da çok stabil olmadığı için değer tam tutmuyor olabilir. Sizin pompa ile yol bilgisayarı tam tutuyorsa sanırım sürekli aynı tarz kullanıyorsunuz aracınızı. Yıllardır her aracımda yakıt tüketimini düşündüğümden değil de, araçta olabilecek problemler için yakıt tüketim değerini kontrol ederim. Zaten motor gücünü düşününce kabul edilebilir seviyede yakıyor araçlarımız.

kalan mesafeyi ekranın hatalı bildirmesi dediğiniz gibi değişken sürüşlerde olabilir size başta 600km menziliniz var der o sıra sabit 110kmh ile sürüyorduysanız hemen arkasına şehiriçine girip klima açık gezdiğinizde tabiki o 600km şaşacaktır.

ama şaşmaması gereken kısım ekranın size bildirmiş olduğu ortalama km/lt, eğer siz sayacı sıfırladınız sonra belli mesafe sonunda aracınıza yakıt aldığınızda ekran ortalaması ile fiziki ortalama arasında %20 var ise bu kuşkusuz,şüphesiz bir sorun var demektir,kontrol gerektirir muhakak.

dolum konusunda, eğer manual/fiziki ölçümünüzde deponun ağızına kadar doldurmazsanız ölçüm çok çok hatalı çıkabilir, atıyorum X petrolde yakıt tabancası sizin deponun ağızına kadar dolmasına 3lt kala atıyordur sonrasında tekrar doldurduğunuz Z petrolde ordaki tabanca 1lt kala atıyordur arada 2lt oynar.

sizde bu ölçümü 20ltlik (200-250kmde) 'de yapıyorsanız o şaşan 2lt= %10.

o sebeble ilk ölçülmeye başladığınız noktada deponun ağızına kadar doldurmanız ve sonrasındada yine ağızına kadar doldurup kaç lt aldınız kaç km yaptınız o şekilde ölçmeniz lazım.

tabancalar arasında atma notkası farklı olduğu için o hata payını ortadan kaldırmış oluyorsunuz sonuçta deponun ağızı sabit her daim atıyorum 45lt edecektir işte o sabit oluşu doğru ölçüm için çok kritik ve güzel o sebeble ağızına kadar doldurup tekrar bir gözden geçirin derim,ümit ederim bu şekilde bahsetiğiniz kadar fark çıkmaz çünkü cidden %20 endişe verici bir oran.

Geri