FK7 kaza ve ön aksam hakkında bilgi?

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Merhabalar,

Bugün sabah işe giderken bir kaza yaşadım. Diğer aracı süren arkadaş çocuğunu okula yetiştirecek diye yolcu alan otobüsü sollamaya çalışıyor, o esnada da yan sokaktan (T'nin alt çubuğundan) ben yola çıkıyorum ve benim şeridimde bana vuruyor. Görsellerden gerisini anlayabilirsiniz. Kazada yaralanan vesaire olmadı ancak arabamı hasar servisine (Honda yetkili servisi) götürdüğümde en az 25 - 30 bin liralık hasar bedeline hazır olmam söylendi.
Şimdi konu şöyle, ben arabayı kazadan sonra sürerek (20 km) servise götürdüm. Yürüründe, balansta, motorun çalışmasında (motor sesi ve intake kaza öncesiyle aynı hissiyatta), direksiyon sistemi ve beraberindeki tüm aksamlarda tek bir sorun fark etmedim. Ön tampondaki sensörler dağıldığı için sürücü ekranında sistemi kontrol edin şeklinde iş bu sensörleri ifade eden bir hata görseli vardı. Aracı servise bırakırken kaputu açıp inceleyip görsel almak istedim ancak tahmin edebileceğiniz üzere kaputtaki deformasyondan ötürü açamadık.

Özet olarak, sizce arabada 30 bin liralık hasar var mı yok mu yorumlarınızla destekleyerek paylaşır mısınız? & Güvensizlik halinde eksper ile ilgili bir uygulama biliyor musunuz? (Farklı bir eksper tarafından incelenmesini talep edebiliyor muyum? Mümkünse ben de araç başında olacağım şekilde.)

Konuyu yanlış başlık altına açtıysam kusura bakmayın.

IMG-0165.JPG
"Yerdeki sıvı karşı araçtan"

IMG-0143.JPGIMG-0176.JPG

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Geçmiş olsun. Sanırsam siz hatalı değilsiniz. Servis fiyat şişirmeyi sever. Çünkü onlarda düzeltme yoktur. Kaput, çamurluk, far, panjur, tampon herşeyi değiştirmeyi düşünür. Değer kaybınızı almaya bakın.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Çok geçmiş olsun,
Bildiğim kadarıyla servis bir liste ve fiyat çıkartıyor. Sonrasında sigortanın atadığı exper gelip aracı ve listeyi kontrol ediyor.
Dilerseniz exper kontrol ederken bulunabiliyorsunuz.

Gelelim hasar konusuna; tahminimce, motor aksamında sorun yoksa bile, kaporta(kaput+ön tampon+sağ çamurluk+ön panjur=8.000),sensör(set halinde diyip 4 sensör değişeceklerdir=2500-3000),far(2500),iç koruma demiri(2000), yedek su deposu vs gibi parçalarla bile servis 20-25 bin lira masraf gösterebilir. Yazdığım rakamlar tahmini rakamlar belki çok daha düşükte çıkabilir.

Motor kısmını tertemiz görürsünüz, sadece kaporta ve far değişecektir; dışarıdan temin ettirip kendi seçeceğiniz ustada daha uygun bir tramer hasarını da yaptırabilirsiniz.

Tercih tamamen size ait.

Bana kalırsa böyle bir hasarda hasar bedeli ne çıkarsa çıksın serviste yaptırmak daha garanti bir durum.

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Geçmiş olsun. Sanırsam siz hatalı değilsiniz. Servis fiyat şişirmeyi sever. Çünkü onlarda düzeltme yoktur. Kaput, çamurluk, far, panjur, tampon herşeyi değiştirmeyi düşünür. Değer kaybınızı almaya bakın.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.
Teşekkür ederim. Evet haklısınız, değer kaybı için işlem başlatacağım hukuksal sürecin sonucu elime ulaştığında.

Evet, servisler bunu seviyor. Önceki bir kazamda servisin rahat 5 bin lira tutar dediği plastik tamponu 500 liraya yaptırmıştım.
Kazada etkilenen tüm parçaları değiştirdikleri koşuluyla bile 30 bin lira tutmayacağını düşünüyorum ben. Kaput ne kadardır hiçbir fikrim yok ancak en çok maliyet yaratacak parçalar motor kaputu ve far olarak düşünüyorum. Ki şunu da eklemek istiyorum, Spoon karbon fiber FK7 motor kaputunu Japonya'dan 1600€ bedel karşılığında (gümrük ve vergi dahil) alabiliyorum. Bu da ister istemez stock parçanın daha ucuz olacağı hissini uyandırıyor ve 30 bin lirayı tarifi zor hale getiriyor.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Teşekkür ederim. Evet haklısınız, değer kaybı için işlem başlatacağım hukuksal sürecin sonucu elime ulaştığında.

Evet, servisler bunu seviyor. Önceki bir kazamda servisin rahat 5 bin lira tutar dediği plastik tamponu 500 liraya yaptırmıştım.
Kazada etkilenen tüm parçaları değiştirdikleri koşuluyla bile 30 bin lira tutmayacağını düşünüyorum ben. Kaput ne kadardır hiçbir fikrim yok ancak en çok maliyet yaratacak parçalar motor kaputu ve far olarak düşünüyorum. Ki şunu da eklemek istiyorum, Spoon karbon fiber FK7 motor kaputunu Japonya'dan 1600€ bedel karşılığında (gümrük ve vergi dahil) alabiliyorum. Bu da ister istemez stock parçanın daha ucuz olacağı hissini uyandırıyor ve 30 bin lirayı tarifi zor hale getiriyor.

Servisle konuşun belki kabul ederler karbon kaput ile değiştirmeyi.

Bu ürünü de değerlendirebilirsiniz.

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Servisle konuşun belki kabul ederler karbon kaput ile değiştirmeyi.

Bu ürünü de değerlendirebilirsiniz.

Bu tip bir kaput aracı servis dışı bırakacaktır diye düşünüyorum. Bu doğrultuda para sigortadan alınacağı için pek mümkün değil gibi görünüyor.
Biraz önce hasar tespitçi arkadaş aradı beni, 36 bin liralık bir liste oluşturduğunu ve eksperin aracı inceleyeceğini ifade etti.

Japonlar kendi markaları üzerinden bu boyutta bir israf yapıldığını bilse ne düşünürler acaba..

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Geçmiş olsun, hasar büyük görünmüyor ancak iç kısımda bazı parçalarda yamulma ve esnemeler oluşmuş olabilir diye düşünüyorum.
Eksperle hasarlı parçaları incelemeniz faydanıza olabilir.
Ayrıca Honda'nın orjinal parçaları maalesef pahalıdır.

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Geçmiş olsun, hasar büyük görünmüyor ancak iç kısımda bazı parçalarda yamulma ve esnemeler oluşmuş olabilir diye düşünüyorum.
Eksperle hasarlı parçaları incelemeniz faydanıza olabilir.
Ayrıca Honda'nın orjinal parçaları maalesef pahalıdır.
Teşekkür ederim.

Eksper çoktan kontrolünü yapmış. 35 bin lira üzerinde hasar göründüğü için sigorta firmasına rapor sunup onay alması gerekiyormuş. Kim bilir kaç gün bekleyeceğiz bunun için.

Yani günün özeti şöyle ki,

Görsellerde gördüğünüz hasarın bedeli 35 bin lira ve eksper bu 35 bin liralık listedeki hiçbir parçayla ilgili kararı değiştirmeden olduğu şekilde onaylıyor.
Servis, listeyi benimle paylaşmalarını istediğimde bunun prosedürlere aykırı olduğunu ifade ediyor ve paylaşmıyor. (Fiyatlar hariç sadece parça listesini istiyorum talebime rağmen)

Ve bir kez daha memlekette insana saygı ve güven şahsım nezdinde sarsılıyor.

Geri