Civic FB7 Civic FB7 için Fren Balata ve Disk Tecrübeleri

Aracınız
Civic FB7 2014
Ben kale marka aldım ve kendim taktık çok yüzel ve yumuşak memmunum yumuşak oldugu için disk lerede zarar vermiyor kullanıyorum saglam bir şekilde fb7 Honda da

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Kale marka balatayi ne zamandır kullanmaktasiniz bende değiştirmeyi ve kale markasını seçmeyi dusunuyorum

Redmi Note 6 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
@erkan1907 rahatlıkla kullanabilirsin hocam. Ben yaklasık 2 aydır kullanıyorum. Güzergahımda çok dik inişler ve keskin virajlar olmasına rağmen bir problemle karşılaşmadım.

Aracınız
Civic FB7 2016
Arkadaşlar en son 60 bin bakımımda (Kocaeli Haldız'da yapıldı) servis arka balataların 5000 km daha gideceğini, disklerin de değişmesi gerektiğini söyledi. Arka balatalar ve arka diskler için 1000 tl fiyat çıkardılar sağ olsunlar. Açıkçası biraz fiyatlar yüksek geldi. Bu yüzden bana hem disk hem de balata için başka marka alternatif sunacak arkadaşlar varsa memnun olurum. Keza ses sorunu oluyormuş bazı markalarda. Balatada ses sorunu yaşamak istemem. Ancak piyasada ferodo ön arka set balata 350 tl, hadi disklerde toplam ön arka 650-700 olsun. Hepsini işçilik dahil 1000-1100 tl'ye halledebilirim sanırım. Serviste sadece arkaya 1000 vermekten daha mantıklı bence... Bu arada servisin sadece arka bitiyor demesini bir garipseyerek İzmit sanayide bir ustaya götürdüğümde abi ne bitmesi bu baya gider dedi. Onu da belirtmek istiyorum artı parantez olarak :)

Ayrıca şu da dikkatimi çeken diğer bir husus. Civic fb7'nin fren mesafesi çok uzun. Sanki duramayacakmışım gibi geliyor :) golfte benzer sorunu yaşamamıştım. Acaba bu kendi orijinal bataryalardan olabilir mi? Yani bir ferodo taksak uyumlu güzel bir diskle birlikte, fren performansında nasıl değişiklikler olur onu da merak etmiyor değilim. Bu konuda tecrübeli arkadaşların düşüncelerini bekliyorum. Teşekkürler.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
@erkan1907 herhangi bir sensör kablosu yok. Sadece tel var bitmeye yakın uyarı için. Ayrica delik delme olayına da gerek yok. Uzerinden çıkanlarda Honda logosu vardı yüksek ihtimal yetkili serviste takılmış onlarda da sensör kablosu ve delik yoktu.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Herkese selamlar,
https://urun.n11.com/fren-balatasi/honda-civic-ebc-ultimax-on-fren-balatasi-2007-2012-P164911017
bu linkteki EBC Ultimate Balatalar acaba FB7 grup araçlara da oluyor mudur? Hiç kullanan/deneyen varmıdır?
Eski mesajıma güncelleme amaçlı bir paylaşım yapayım :)
Eski FD6 aracım için bu balatayı almıştım ve ilk 10bin km. frenleme çok iyiydi, ses ve toz yapıyordu ama normal kabul ediyordum.
Kayseri'de iken Erciyes'ten araç yüklü (5 kişi+bagaj) sıcak havada şehre indiğim birgünde farkında olmadan frene fazlaca yüklenerek hızımı azaltmaya çalıştım ve balatalar bir süre sonra pek tutmaz oldu :) Babamın eski Şahin'inde de bu durumla karşılaştığım için çok sorun etmedim, 2.viteste motor freni ile yokuştan balataları soğutarak Kayseriye indim ve o gün pek sorun yaşamadım.
Ancak sonrasında yavaş yavaş frene bastığımda titremelerin oluştuğunu hissetmeye başladım.
Konya'ya gittiğimde herhalde disklere su falan geldi eğilmiştir diye diskleri tornalattım, 100 km sonra tekrardan pedalda titreme başladı :unsure:
En sonunda eski ustama gidip diskleri bir daha tornalattık ancak usta yeni balata takmam konusunda ısrarcı oldu, ben diskin eğilmesinin balataya bağlı olduğunu hiç düşünmüyordum ama ısrarla balatanın özelliği bozuldu mu diski de eğmeye başlar diye tutturdu, bende inatlaşmadım ve yakındaki esnaftan Bosch balata aldım.
Bosch balatayı 15-20bin km. civarı kullandım ve toz harici bir sorun yaşamadım, ama o günkü koşullardaki gibi de hiç zorlamadım (genelde tek kişi yolculuk yaptığım için).

Konunun kısaca özeti yan sanayi balatalar günlük kullanımda yeterli ama yüklü ve sıcak havalarda özelliklerini düşündüğümüzden daha çabuk kaybedebiliyor.
Eğer ben usta önerisini dikkate almasaydım bir sonraki aşamada yeni disk alacaktım ve o diskte eğilmeye başlayacaktı.
Balata değişim sonrası hiç fren pedalında titreme olmadı, fren tutuşu da iyiydi :)

Balatayı orjinalini Amazon.com'dan almayı düşünüyordum ancak Ankara servisleri montaj dahil 550 tl fiyat veriyor, Amazon.com sitesinde de balatalar 60 dolar civarında, kargo ve gümrükle birlikte fiyatı aynıya geliyor :unsure:
FB7nin arka balata değişim vakti geldi, en fazla 5bin km dayanır diye düşünüyorum ve istemeden de olsa orjinal balata alacağım galiba :unsure:

Son düzenleme:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Fb7 için seramik balata var mı diye araştırırken (yokmuş :cry:) Muller markasın honda'lar için (CRV falan) seramik fren balatası ürettiğini gördüm. Fb7 ve fd6 için de metalik balataları var ve 12 ay garantili diyor firma. Kullanan var mı acaba ?

Bir de disk olarak baktığım da bu delikli ve hava kanallı diskler var brembo'nun onları kullanan var mı ? Bu delikli olması fark ettiriyor mu ? Performanslı kullanımda belki farkettirir de...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Fb7 için seramik balata var mı diye araştırırken (yokmuş :cry:) Muller markasın honda'lar için (CRV falan) seramik fren balatası ürettiğini gördüm. Fb7 ve fd6 için de metalik balataları var ve 12 ay garantili diyor firma. Kullanan var mı acaba ?

Bir de disk olarak baktığım da bu delikli ve hava kanallı diskler var brembo'nun onları kullanan var mı ? Bu delikli olması fark ettiriyor mu ? Performanslı kullanımda belki farkettirir de...
Tam seramik zaten bizim klasifikasyondaki araçlarda olmaz hocam ama seramik katkılı balatalar aslında Amerika'da rutinde çok kullanılıyor.
Mesela BOSCH'un Quitecast dedikleri Seramik katkılı serisi var ancak Türkiye'ye gelmiyor. FB7 için arka balata bu mesela,

Ön balata'da bu, Bütün yayları ve takımı ile birlikte geliyor (y)

Türkiye'de sadece BOSCH Blue seri var, yurtdışındaki parça alternatiflerini gördükçe gerçekten oldukça pahalıya hizmetleri alıyoruz maalesef :(
253525

Geri