Civic FB7 Civic FB7 için Fren Balata ve Disk Tecrübeleri

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Tam seramik zaten bizim klasifikasyondaki araçlarda olmaz hocam ama seramik katkılı balatalar aslında Amerika'da rutinde çok kullanılıyor.
Mesela BOSCH'un Quitecast dedikleri Seramik katkılı serisi var ancak Türkiye'ye gelmiyor. FB7 için arka balata bu mesela,

Ön balata'da bu, Bütün yayları ve takımı ile birlikte geliyor (y)

Türkiye'de sadece BOSCH Blue seri var, yurtdışındaki parça alternatiflerini gördükçe gerçekten oldukça pahalıya hizmetleri alıyoruz maalesef :(
Ekli dosyayı görüntüle 253525
Evet hocam bu bosch balatalar benim de sepette duruyordu amazon'da . Ön balataları almayı düşünüyorum bu 35$ olanları. Arkalarla birlikte alırsam kargo+vergi de işin içine girse de TR'ye yakın fiyat çıkıyor.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Evet hocam bu bosch balatalar benim de sepette duruyordu amazon'da . Ön balataları almayı düşünüyorum bu 35$ olanları. Arkalarla birlikte alırsam kargo+vergi de işin içine girse de TR'ye yakın fiyat çıkıyor.
TRye yakın fiyat çıkıyor ama Quitecast serisi Türkiye'de yok işte :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Evet o yüzden almalıyız ?
Evet :D

Benim tek aklıma takılan nokta FB7lerin Amerika versiyonlarındaki orjinal arka balata kodları bizdekilerden farklı.
Ne hikmetse ülkemizdeki FD6larda geçmişte sahiplerine sorun yaşatan arka balatalar (yüksek hızlarda titreme ve uğultu) aynı şekilde ülkemizdeki FB7de de kullanılmaya devam ediyor :)

Amerikan FB7lerin ise balataları daha farklı.
FD6 ile ülkemizdeki FB7lerin arka balata kodları 43022-S5A-E50 olarak geçiyor.
Ancak Amerikan FB7lerin arka balataları ise 43022-TR0-A00

Bu balataların mm.nin yarısı kadar boyut farkları var, pratikte pek önemli değil ama neden ülkemizde FD6nın arka balatalarının FB7de kullanıldığını tam anlayamadım :unsure::D
En güçlü tahminim 1.8 motordan dolayı daha güçlü balatalara ihtiyaç duyduğu için olabilir :unsure:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Evet :D

Benim tek aklıma takılan nokta FB7lerin Amerika versiyonlarındaki orjinal arka balata kodları bizdekilerden farklı.
Ne hikmetse ülkemizdeki FD6larda geçmişte sahiplerine sorun yaşatan arka balatalar (yüksek hızlarda titreme ve uğultu) aynı şekilde ülkemizdeki FB7de de kullanılmaya devam ediyor :)

Amerikan FB7lerin ise balataları daha farklı.
FD6 ile ülkemizdeki FB7lerin arka balata kodları 43022-S5A-E50 olarak geçiyor.
Ancak Amerikan FB7lerin arka balataları ise 43022-TR0-A00

Bu balataların mm.nin yarısı kadar boyut farkları var, pratikte pek önemli değil ama neden ülkemizde FD6nın arka balatalarının FB7de kullanıldığını tam anlayamadım :unsure::D
En güçlü tahminim 1.8 motordan dolayı daha güçlü balatalara ihtiyaç duyduğu için olabilir :unsure:
Bu farklılık Bosch arka balatada o zaman aynıdır. Uyumluluk konusunda da sorun yaratabilir o zaman değil mi ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ölçüler için BLUEPRINT'in uyumlu ürünlerine baktım, bizdeki servisin taktığı arka balata koduna göre FB7lere uyumlu ADH24250 görünüyor, onun ölçüleri bu şekilde,

253528

Amerikan versiyonların ürün koduna göre ADH24247 ürünü uyuyor, onun ölçüleri bu şekilde de,
253529

Amerikan versiyonların ölçülerini ve uyumlu ürünlerin kodunu bulduğum farklı bir kaynakta da ölçüler bu şekilde.

43022-tr0-a00 ölçüler.JPG

Kısacası balatalar arasında 0.5 mm.lik bir var-yok arası fark var, bu fark pratikte balataların ses yapmasına neden olur mu olmaz mı bilemedim :unsure:
Eski FD6 aracımda da BLUEPRINT ADH24250 ürününü kullandım ve bir şikayetim yoktu, 105-110 civarı fiyatı ile de bi yandan beni cezbediyor diyebilirim :)

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Ölçüler için BLUEPRINT'in uyumlu ürünlerine baktım, bizdeki servisin taktığı arka balata koduna göre FB7lere uyumlu ADH24250 görünüyor, onun ölçüleri bu şekilde,

Ekli dosyayı görüntüle 253528

Amerikan versiyonların ürün koduna göre ADH24247 ürünü uyuyor, onun ölçüleri bu şekilde de,
Ekli dosyayı görüntüle 253529

Amerikan versiyonların ölçülerini ve uyumlu ürünlerin kodunu bulduğum farklı bir kaynakta da ölçüler bu şekilde.

Ekli dosyayı görüntüle 253527

Kısacası balatalar arasında 0.5 mm.lik bir var-yok arası fark var, bu fark pratikte balataların ses yapmasına neden olur mu olmaz mı bilemedim :unsure:
Eski FD6 aracımda da BLUEPRINT ADH24250 ürününü kullandım ve bir şikayetim yoktu, 105-110 civarı fiyatı ile de bi yandan beni cezbediyor diyebilirim :)
Benim hesaba girdim şimdi eve gelince PC'den amazon'un da. Eklediğim ürün arka balata olarak bosch'un. Ancak ön balata sizin verdiğiniz link uyumsuz diyor daha önce tanımladığım araca. Araç da 2015 model honda civic Si .
Öne bu balatayı eklemişim sepette.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Benim hesaba girdim şimdi eve gelince PC'den amazon'un da. Eklediğim ürün arka balata olarak bosch'un. Ancak ön balata sizin verdiğiniz link uyumsuz diyor daha önce tanımladığım araca. Araç da 2015 model honda civic Si .
Öne bu balatayı eklemişim sepette.
Hocam bizim FB7leri aratırken uyumluluk listesinde 2012 Civic EX seçmek lazım, 2013 yılında FB7ler Amerika'da makyajlandığında süspansiyon ve fren kısımlarında birçok parçası da revize edildi.
Amerikan makyajlı FB7lerin bizim FB7lere birebir olmuyor bildiğim kadarı ile :unsure:
Bu balataların parça kodları farklı, ölçülerini bulup karşılaştırmak en doğrusu bence (y)

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Tamam hocam ben bizim araca civic si benziyor diye onu seçmiştim. Evet parça kodları üzerinden yürümek en sağlıklısı.

Geri