Güncel bakımm hakkında yardımlarınıza ihtiyacım var. 90 bin km

Aracınız
Civic FB7 2013
Merhaba arkadaşlar. Aracım fb7 2013
10 bin bakımını yapıcam nasipse 2 ayda 9 bin km yaptım ilk arabam olduğundan biraz abarttım
bakım ve araç teknik bilgiler konusunda tecrübesizim yanlış şeyler yapmak istemediğim için tecrübelerinize ihtiyacım var. Yağ olarak castrol edge 5.30 yağ kullanıcam önceki sahibi ondan kullanıyormuş değiştirmeyi düşünmüyorum. Hepsi burada dan 4lt 190 tl ye buldum sipariş verdim. Yağ filtresi, polen filtresi, hava filtresi ve lpg filtrelerini değiştireceğim. Bu parcalar hakkında internette araştırma yaptım fakat tam emin olamadım (daha önce acılmış bu konular ama üzerinden biraz zaman geçmiş ürün linkleri paylaşılmış o ürünlere artık ulaşılmıyor diyor siteler) parcaları internetten alan arkadaşlar varsa link paylaşırsa çok sevinirim. Birde araçım 100 bine yaklaştığı için bu bakımda 100 binide yapsam mı diye düşünüyorum çünkü satma düşüncem yok uzun yıllar binmeyi düşünüyorum. Aracımım şanzıman yağı hiç değişmemiş ama vites geçişlerinde bir problem yok değiştirmelimiyim? (Ustaya sordum sorun yoksa değiştirme hiç bi yağ orjinal yağ gibi olmuyor şanzıman da dedi)
Parçaları alıp ustada yaptırmak istiyorum. Ekstra olarak şunları kontrol ettir dediğiniz neler var yakıt konusunda ve aracının daha sessiz calışması konusunda önerileriniz tecrübeleriniz nedir paylaşırsanız sevinirim .

Keyifli sürüler honda ailesi

IMG_3241.JPG

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Merhabalar fiyat görünmüyor ancak mann iyi bir marka, rahatça kullanabilirsiniz. Ben aldığımda hava filtresi 95tl, yağ filtresi 35, poleni 30tl'ye almıştım.

Şanzıman yağı kapalı bir haznede olsa da 60bin km veya 4 yıl içinde değiştirilemeli deniyor kitapçıkta. Siz de riske atmadan orjinal honda yağı ile yetkili bir serviste mutlaka değiştirtirin.

Aracınız
Civic FB7 2013
Merhabalar fiyat görünmüyor ancak mann iyi bir marka, rahatça kullanabilirsiniz. Ben aldığımda hava filtresi 95tl, yağ filtresi 35, poleni 30tl'ye almıştım.

Şanzıman yağı kapalı bir haznede olsa da 60bin km veya 4 yıl içinde değiştirilemeli deniyor kitapçıkta. Siz de riske atmadan orjinal honda yağı ile yetkili bir serviste mutlaka değiştirtirin.

Filtreler 208 tl diyor karbonluymuş.
Sanzıman yağının değişimini servisse mi yaptırayım dışarıdan yağını alıp değiştiremez miyiz ?

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Filtreler 208 tl diyor karbonluymuş.
Sanzıman yağının değişimini servisse mi yaptırayım dışarıdan yağını alıp değiştiremez miyiz ?

Dışarıdan alıp dediğiniz yine orjinal Honda dw 1 yağ ise yaptırabilirsiniz. Bunun dışında farklı atf yağlar riskli görünüyor.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
@halit45 hocam bende yaklasik 10 gun once degistim. Yetkili servisten 3 litre aldim litresi 116 tl diye hatirliyorum. Tapa pulunu da degismistim. 13 tl de onun fiyati. Totalde 360 ₺ ye geldi. Ben kendim degistim. Sanayide 40-50TL karsiliginda degistirirler diye umuyorum. Sanziman yagini servisten almani tavsiye ederim.

Aracınız
Civic FB7 2013
@halit45 hocam bende yaklasik 10 gun once degistim. Yetkili servisten 3 litre aldim litresi 116 tl diye hatirliyorum. Tapa pulunu da degismistim. 13 tl de onun fiyati. Totalde 360 ₺ ye geldi. Ben kendim degistim. Sanayide 40-50TL karsiliginda degistirirler diye umuyorum. Sanziman yagini servisten almani tavsiye ederim.

Şanzıman yağı 7 litre değil mi hepsini değiştirmiyorlar mı? Manuel miydi sizin aracınız ?Değiştirdikten sonra vites geçişlerinde rahatlama oldumu ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Şanzıman yağı 7 litre değil mi hepsini değiştirmiyorlar mı? Manuel miydi sizin aracınız ?Değiştirdikten sonra vites geçişlerinde rahatlama oldumu ?

Tork konvertörünün içindeki yağ normalde boşalmıyor, şanzıman yağının sadece 3 lt.si rutin bakımda değiştirilir.
Şanzımanı önemli bir parça ve yağ olarak riske girmeyin, eğer aceleniz yoksa servislerin %20 indirim kampanyaları ile şanzıman yağını serviste değiştirmek makul hale geliyor.

Şu konudan da alternatif parça kodlarını mutlaka inceleyin,

Bunlar haricinde daha önce ne zaman subap ayarı yapılmış?
Bujilerin durumu nasıl (motor ustasına kontrol ettirin)?
Fren yağı ne zaman daha önce değişmiş?

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
@halit45 aracım otomatik vites. Vites gecislerini cok fazla hissettiriyordu. Yag degisimi sonrasi vites gecisleri hissedilmez seviyeye geldi. Gazdan ayagimi cektigimde inceden bir ugultu geliyordu o da kesildi. Gercekten cok faydasi var. Degisim zamaniniz geldiyse beklemeyin. Sanzıman yağı çok önemli. 7 litreye yakın alıyor fakat ben 3 litre degisim yaptim. Bundan sonraki yag degisimini km.dolmasa bile 2 yilda bir yapmayi dusunuyorum.

Geri