Honda Bakımın Önemi

Aracınız
Civic FD6 2010
Geçtiğimiz günlerde servise gittiğim iki konu aşağıdadır. Garanti dışına çıkma sorunum yoksa spesifik sorunlar (yani marka/modele özel sorunlar) için yetkili servise , rutin bakımlar için gerekli ön araştırma şartı ile özel servise gitme taraftarıyım. ( tabiki maddi gerekçeler nedeni ile)

5 gün önce Kayseri yetkili serviste 250tl ücret karşılığı "Marş temizliği" adı ile bakımı yapıldı. O cızz sesi her sabah ve akşam motor soğukken gelirdi. Tabi bu aşamaya gelene kadar daha önceki zamanlarda bu durum çok daha seyrekti. Bakım sonrası hem cızz sesi kesildi hemde marş sesi daha da azaldı. Eskiden marş sesi biraz gürültülüymüş onu fark ettim.

Bulunduğum şehirde 150tl istemişlerdi (sıradan tamirhane) , 250tl ile servise verdim kafam rahat etti.

Konuyu hortlatmış olacağım ama yeni başlık açmaya da gerek duymadım.
Nihayet 5 gün önce motor kulağını orjinali ile Kayseri yetkili serviste değiştirdim. İşçilik dahil 1150tl. 1 yıl işçilik ve parça garantili.
Benim sorunumun kasislerdeki vuruntu değildi, o malum mesafe yeterince vardı(aşağıdaki foto), ancak takılı takoz yan sanayi üründü. Soğuk havalarda araç çalıştığı an itibari ile bir süre ciddi vibrasyon (uğultu) hissediyorum. Anahtarlıktaki anahtarlar zil gibi çalardı. Yağlı kısmı sağlam görünsede takoz kısmındaki kauçuk kalitesinin düşük olduğunu tahmin ettiğim için, iki sabah arabayı çalıştırmadan önce sıcak hava tanacası ile bu takozu ısıttım ve arabaya öyle çalıştırdım. Titreşim azalmıştı. Bu şekilde durumdan emin olunca, yetkili servise gittim. Daha önce 3 defa yan sanayi ürün denedim 1ini iade ettim 2sine tahammül etmiştim ama hiçbiri tat vermedi. Orjinal ürün başka oluyor bir kez daha görmüş oldum. Paylaşmak istedim.

Ekli dosyayı görüntüle 263666

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Yağları dizmiş ancak bir yağ analizi yaptırıp, Honda yağımız şunları vs. içeriyor, piyasadaki muadil markanın yağına göre de şu değerlerimiz daha iyidir vs. gibisinden bir açıklama yapmayıp ya da veri sunmayıp 5w kışın kullansak vs. diyip, daha sonrasında da şanzıman yağı konusunda 3 yılda 10bin km yapmış aracın şanzıman yağının "viskolitesi" vardır diyip bu "viskolite durdukça kaybolur" demesi zaten teknik anlamda ne seviyede olduğunu gösteriyor. Yerlerde...

Burada Honda HCF2 yağ analizini ve yanına Castrol'ün CVT'ler için yağının kimyasal analizlerinin sonuçlarını koyarsın adam gibi bir şeyler katarsın izleyiciye. Ancak bu tip yağları dizerek servise adam çekmeye çalışmak yetersiz kalıyor benim gözümde bu seviyede. Kısacası video boş olmuş bence. Elinde piston varsa oraya segmanı da getir, yağlama noktasında bunların önemini anlat, kumpas olsun bir şeyleri ölç. Pistondaki delikleri göster ve zamanında değişmeyen yağın bu kanalları tıkayabileceğinden, segmanın da yüksek viskozitedeki yüksek basınçla nasıl bir hal alıp, piston içine yağ alabileceğinde bahset. Neblim bunlar yok hiç... Forumda daha çok bilgi var, yağ konularına bakın daha iyi.

Aracınız
Civic FC5 2017
Yağları dizmiş ancak bir yağ analizi yaptırıp, Honda yağımız şunları vs. içeriyor, piyasadaki muadil markanın yağına göre de şu değerlerimiz daha iyidir vs. gibisinden bir açıklama yapmayıp ya da veri sunmayıp 5w kışın kullansak vs. diyip, daha sonrasında da şanzıman yağı konusunda 3 yılda 10bin km yapmış aracın şanzıman yağının "viskolitesi" vardır diyip bu "viskolite durdukça kaybolur" demesi zaten teknik anlamda ne seviyede olduğunu gösteriyor. Yerlerde...

Burada Honda HCF2 yağ analizini ve yanına Castrol'ün CVT'ler için yağının kimyasal analizlerinin sonuçlarını koyarsın adam gibi bir şeyler katarsın izleyiciye. Ancak bu tip yağları dizerek servise adam çekmeye çalışmak yetersiz kalıyor benim gözümde bu seviyede. Kısacası video boş olmuş bence. Elinde piston varsa oraya segmanı da getir, yağlama noktasında bunların önemini anlat, kumpas olsun bir şeyleri ölç. Pistondaki delikleri göster ve zamanında değişmeyen yağın bu kanalları tıkayabileceğinden, segmanın da yüksek viskozitedeki yüksek basınçla nasıl bir hal alıp, piston içine yağ alabileceğinde bahset. Neblim bunlar yok hiç... Forumda daha çok bilgi var, yağ konularına bakın daha iyi.
Hocam bu kadar detayi bilmemize gerek var mı.? Kendi adima konusayim gerek duymuyorum. Adam belliki bilgili bilgili birine benziyor. Belkide sizin bahsettiginiz seyleri bilecek kadar da teknik bilgiye sahip ama videoda genel kullanicilarin anlayabileceği bir dilde konuşarak doğru ve orjinal ürünleri kullanın demeye çalışmış. Burada eleştirilecek bir husus var ise oda videodaki ürünlerin neden yetkili servis dışında kolay kolay bulunamadığından ve yetkili servis tamir bakim fiyatlarının yüksekliğinden bahsetmemesidir.

SM-J530F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Siz yağı bedavaya alıyorsanız servisten ve paranızın hakkını sorgulamak istemiyorsanız bilmenize gerek yok tabi. Ancak muadil veya benzer ürünleri garantiyi göz etmeden dışarıda bakım yaptıran kullanıcılara, malzeme satışı hedefliyorsanız bir "Satış danışmanı" olarak bunları bilmenizde ve öğrenmenizde gereklilik var, hatta zorundalık da var aslına bakarsanız. Biz buna profesyonellik deriz. Bunun dışında "Honda yağları" diğer yağlardan ne farkı var ki 2 kat para ödeyeceğim diye düşünmeyip, farkını bilmeden almayı tercih etmek için de içerik bilgisi bence çok gerekli bir argüman.

İyi niyetinizi anlıyorum ama adamın teknik bilgisi yok. Tecrübe kaynaklı fikri var.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2017
Siz yağı bedavaya alıyorsanız servisten ve paranızın hakkını sorgulamak istemiyorsanız bilmenize gerek yok tabi. Ancak muadil veya benzer ürünleri garantiyi göz etmeden dışarıda bakım yaptıran kullanıcılara, malzeme satışı hedefliyorsanız bir "Satış danışmanı" olarak bunları bilmenizde ve öğrenmenizde gerek var, hatta zorundalık da var aslına bakarsanız. Biz buna profesyonellik deriz. Bunun dışında "Honda yağları" diğer yağlardan ne fark var ki 2 kat para ödeyeceğim diye düşünmeyip, farkını bilmeden almayı tercih etmek için de içerik bilgisi bence çok gerekli bir argüman.

İyi niyetinizi anlıyorum ama adamın teknik bilgisi yok. Tecrübe kaynaklı fikri var.
Hocam ortalık sahte yağ kayniyor viskozitesini bilsem nolacak bilmesem nolacak.Ben tabiki yagi bedava almiyorum. Bende biliyorum kullandıkları malzemelerin orjinal de olsa bu kadar pahalı olamayacağını. Aslinda yetkili servise fazla para vererek bir nevi güven satin aliyorum. Eğer insanları yetkili servise çekmek istiyorlarsa fiyatları makul seviyeye çekmeleri yeterli olur kanaatimce.

SM-J530F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
O noktada da yetkili bayiler, distribütörler ilk adres tabi. Yoksa sanayiye girip yağ alıyorsanız, ya da ucuz ne varsa alıyorsanız riski göze alıyorsunuzdur. Güvenilir satıcı önemli elbette.

Güven satın alıyorsunuz ancak bugün size kaç yetkili servis Honda type 2.0 yağ koyuyor serviste bunu da sorgulamak gerekiyor. Po, Total, Castrol vs. konuyor. Haberiniz yok mu ? Type 2.0'ı servisler çok özel istek ve ekstra ücret ile koyuyor ya da biz öyle sanıyoruz... Güven konusunda ben yine %100 güvenilir görmüyorum yetkili servislerin çoğunu.

Aracınız
Civic FC5 2017
O noktada da yetkili bayiler, distribütörler ilk adres tabi. Yoksa sanayiye girip yağ alıyorsanız, ya da ucuz ne varsa alıyorsanız riski göze alıyorsunuzdur. Güvenilir satıcı önemli elbette.

Güven satın alıyorsunuz ancak bugün size kaç yetkili servis Honda type 2.0 yağ koyuyor serviste bunu da sorgulamak gerekiyor. Po, Total, Castrol vs. konuyor. Haberiniz yok mu ? Type 2.0'ı servisler çok özel istek ve ekstra ücret ile koyuyor ya da biz öyle sanıyoruz... Güven konusunda ben yine %100 güvenilir görmüyorum yetkili servislerin çoğunu.
sordum 50000 bakımında ankara honda efe servis danışmanına castrol koyuyorlarmış. kendi sorunları. araç garantide. aracın garantisi olmasa bile yetkili serviste yapılan bakımlar 1 yıl garantili diye biliyorum. sanayideki usta bakım nedeniyle aracında sorun çıksa ya inkar eder yada aracı üreten fabrikayı suçlar motoru düzgün yapmamışlar diye :)

aytaç

0
Avrupa ve A.B.D dahil Honda’ya has bi durum değil diğer markalarda dahil kullanıcılar sıvı bakımlarını evlerinin garajında kendileri servisten malzeme alıp veya kullanım kitapçığındaki talimatlar doğrultusunda dışardan tedarik edip kendileri yapıyor.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
İşte Honda type 2.0 koyduracaksın abi. Honda yetkili servise gidiyorsan. Yoksa Castrol'den daha iyi yağlar var piyasada.

Aracınız
Civic FC5 2017
İşte Honda type 2.0 koyduracaksın abi. Honda yetkili servise gidiyorsan. Yoksa Castrol'den daha iyi yağlar var piyasada.
bilmiyorum kardeşim yağların viskozitesini api değerini vs. servise güvenip gidiyoruz işte. daha ne yapalım. servise de güvenmeyeceksek. birdahaki bakıma type 2.0 koyduralım.

Geri