Civic FD6 Motordan gelen tak tak vurma sesi - V Kayış Gergisi Sorunu

Aracınız
Civic FD6 2007
Arkadaşlar 2007 Premium Otomatik Vites aracimdaki sesin kaynağı hakkında yardımcı olurmusunuz ? Videonun ilk 10 sn si Vites P modundaki motor sesi 11.snden itibaren Vites D modunda iken gelen motor sesi...

Çözüm
D konumundayken ortaya çıkan "tak-tak" tarzı ses V kayışı zamanla bollaştığı/yıprandığı veya gergi arızalandığı için oluşuyor.
Sorunun çözümü için öncelikle V kayışın değiştirilmesi (tavsiyem uzun ömürlü olduğu için orjinal kayışla), kayış değişimine rağmen ses azalmadan devam ediyorsa gergiyi değiştirmek yoluna gitmek gerekli diye düşünüyorum.
Araçlarımızdaki gergiyi çıkan parçalardan anladığımız kadarıyla INA firması üretmektedir. INA firması SCHAFFLER grupta yüksek kalitede üretim yapan bir otomotiv parça firmasıdır.
Bence gergi'nin fahiş fiyatlı ise servisten alınması pek zorunlu değil gibi çünkü bu parça Honda'nın kendi üretimi değil.
Araştırmalarımda parça kodları olarak,

FD6 için gerginin kodu INA 534 0316 10, gergi...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Gergi bilyalarından geliyor gibi ses. V kayışı ne zaman değiştirdiniz en son ve gergi bilyaları kontrol edildi mi hiç?

Aracınız
Civic FD6 2007
Sağ motor kulağı yan sanayi taktirmistim geçen sene(250 TL)... Patladı (kubbe şeklinde olan lastik söndü yağlı olan kısım motora temas etmeye başladı ve hırıltı başlamıştı) (kesinlikle yan sanayi taktirmayin yan sanayiye bu sene 450 TL dediler patlarsa garanti yok ) Onu dün serviste orijinal ile değiştirdim (1000tl...1 sene garanti veriyor servis) Sesi oradan elimine ettik şükür...Sonra bu ses çıktı yine götürdüm servise... Baktı servis ustası dediki gergi takozun sabit durmuyor ufak ufak oynuyor...Ses oradan geliyor dedi banada gösterdi... Gerçekten kayışın altındaki gergi takozu (otomatikmis bu takoz manuel olsa ayarlanabiliyormus) oynamaya başlamış...Risk varmı dedim 20 bin 30 bin daha gidersin dedi...Amaaaa gergi iyice bozulursa ses dahada artar ve kayışı koparır dedi...

Sağ motor kulağı yan sanayi taktirmistim geçen sene(250 TL)... Patladı (kubbe şeklinde olan lastik söndü yağlı olan kısım motora temas etmeye başladı ve hırıltı başlamıştı) (kesinlikle yan sanayi taktirmayin yan sanayiye bu sene 450 TL dediler patlarsa garanti yok ) Onu dün serviste orijinal ile değiştirdim (1000tl...1 sene garanti veriyor servis) Sesi oradan elimine ettik şükür...Sonra bu ses çıktı yine götürdüm servise... Baktı servis ustası dediki gergi takozun sabit durmuyor ufak ufak oynuyor...Ses oradan geliyor dedi banada gösterdi... Gerçekten kayışın altındaki gergi takozu (otomatikmis bu takoz manuel olsa ayarlanabiliyormus) oynamaya başlamış...Risk varmı dedim 20 bin 30 bin daha gidersin dedi...Amaaaa gergi iyice bozulursa ses dahada artar ve kayışı koparır dedi...

Zaten geri takozununda bir ömrü var diğer bakımda onuda değiştirin

vtec kicked in yo !!!

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013

Hocam aracınız ne?
Hangi servisten 1000 tl ye aldınız motor kulağını ?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri