Civic FC5 Honda civic eco elegance ECON modu hakkında.

Aracınız
Civic FC5 2019
Merhaba Arkadaşlar,

1 Hafta önce Honda Civic 1.6 Eco Elegance aracımı aldım tanışma bölümün de de yazmıştım.

Merak ettiğim şey Econ modu. Bununla ilgili hem sitede hem internette yaptığım araştırmalarda tam kapsamlı veya kullanıcılardan akıllardaki soruları giderecek bir cevap bulamadım.

Konuya hakim olan arkadaşlar var ise şu şekilde sorularım var ;

1- Econ modunu şehir içinde mi, yoksa şehir dışında mı kullanmak gerekiyor?
2- Econ modunu şehir içinde mi, yoksa şehir dışında mı lpg de iken mi kullanmak gerekiyor ve ne gibi kullanım durumunda zararları ve faydaları olacaktır?
3- Econ modunu sadece benzinle şehir içi veya şehir dışında mı kullanmak gerekiyor?

Bu konular ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Merhaba Arkadaşlar,

1 Hafta önce Honda Civic 1.6 Eco Elegance aracımı aldım tanışma bölümün de de yazmıştım.

Merak ettiğim şey Econ modu. Bununla ilgili hem sitede hem internette yaptığım araştırmalarda tam kapsamlı veya kullanıcılardan akıllardaki soruları giderecek bir cevap bulamadım.

Konuya hakim olan arkadaşlar var ise şu şekilde sorularım var ;

1- Econ modunu şehir içinde mi, yoksa şehir dışında mı kullanmak gerekiyor?
2- Econ modunu şehir içinde mi, yoksa şehir dışında mı lpg de iken mi kullanmak gerekiyor ve ne gibi kullanım durumunda zararları ve faydaları olacaktır?
3- Ekon modunu sadece benzinle şehir içi veya şehir dışında mı kullanmak gerekiyor?

Bu konular ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.
Öncelikle hoşgeldin. Hayırlı olsun. Ben de merak ettim bu konuyu econ işe yaramıyor diyen de çok etkisi oluyor diyen de var. Deneyip tecrübe edebilirsiniz zamanla. Ben kendi fikrimi söyliyim çok etkili değil. Ben bikaç markanın birkaç modelinde gördüğümü görmek isterdim. Mesela onlarda ekonomik moda geçince şanzıman ve motor refleksi değişiyor. Pedala sonuna kadar bassanız dahi belli bir ivmeyle yavaş bir hızlanma yapıyor ve yakıt sarfiyatı ona göre ayarlanıyor. Böyle bir yazılım olmasını beklerdim. Honda da biraz daha az farklılık oluşturuyor.

MI 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FC5 2019
Arabayi sert kullaniyorsan gaz tepkini dusuruyor, bassan da hemen gitmiyor. Ama eger sollamaya ciktiysan sert basarsan tamam al git diyor karismiyor.

Soyle deneyebilirsin, 100'le cruise'i sabitle sonra cruise'dan cikar 60'a dus, sonra tekrar res tusuna bastiginda eger econ modundaysa 100'e cok yavas geliyor. Yani gazi kendi verse bile Ani gaz vermiyor bu sekilde tasarruf ediyor.

Bir de klimanin kapasitesini dusuruyor, yazin econ modunu acarsan klima sogutmuyor. Tasarruf olsun diye disardan hava alma butonuna basiyor disardan hava almiyor.

Baska da bir numarasi yok.

Aracınız
Civic FB7 2016
Econ modunu FB7 ile farklı yol tiplerinde denemiş biri olarak şehir içinde kullanımının uygun olduğunu düşünüyorum. Malum uzun yolda Econ modu açık ya da kapalı olmasının bir anlamı yok çünkü hız ve araca verdiğin gaz tepkin yumuşak ve sabit olur. Şehir için de bu durum çok dağa dinamik ve değişken. Gözlemlediğim kadarıyla şehir içindeki bu dinamik hareketlere fazla yakıt harcanmaması adına kullanımı daha uygun. Şehirlerarasında Econ açık ve kapalı bir fark göremedim. Ama şehir içinde aynı depoyla 25 km civarı fazla gidebildiğimi sayaç üzerinden izleyebildim.

Aracınız
Civic FC5 2019
Cevaplar için teşekkürler başka bilgi ve tecrübeleri olan arkadaşlar varsa onlarında katkılarını beklerim.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Fb7 kasa aracım benzinliydi econ modunu şehir içi kullanıyordum, fc5 aracım lpgli econ modunu kullanmıyorum, econ modu benzinli araçlar için geliştirilmiş bir sistem lpg de işe yarayacağını düşünmüyorum.

Aracınız
Civic FC5 2019
Fb7 kasa aracım benzinliydi econ modunu şehir içi kullanıyordum, fc5 aracım lpgli econ modunu kullanmıyorum, econ modu benzinli araçlar için geliştirilmiş bir sistem lpg de işe yarayacağını düşünmüyorum.
Katılıyorum.
Araç zaten lpgli iken yaklaşık%6 civarı güç kaybı oluyor. Üstüne birde eco modu yaklaşık %4-5 civarı oda güç kaybı yaşatıyor.
Bu sefer hem sürüş keyfi kalmıyor hem gitsin diye gaza basarken sen fazla yaktırıyorsun.
Kısacası araç lpg de kullanılıyorsa eco modu gereksiz

Aracınız
Civic FC5 2019
Dur kak yoğun yapacaksam-ki bu durum nadiren oluyo- econ a alıyorum. Bi faydası oluyo mu doğrusu bilemiyorum. Ama şunu hissediyosun, econdayken daha geç reaksiyon veriyo, daha geç vites atıyo ki geçişte güç kaybetmesin.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
ST
Aracınız
Diğer Markalar
Sorunuza yardımcı olabilmek adına yabancı sitelerden alıp çevirisini yaptığım bilgiler aşağıdadır...

-The Econ Button helps your Honda perform more efficiently on the road by changing the way certain features on your vehicle operate. Throttle Response – When the Econ button is activated, the throttle slows down at the rate that your vehicle increases in speed, which saves on fuel consumption. Econ Düğmesi, aracınızdaki bazı özelliklerin çalışma şeklini değiştirerek Honda'nızın yolda daha verimli performans göstermesine yardımcı olur. Gaz Kelebeği Tepkisi - Econ düğmesi etkinleştirildiğinde, gaz kelebeği aracınızın hız artışı oranında yavaşlar ve bu da yakıt tüketimini azaltır.
-Air Conditioning: Econ mode limits the activity of your air conditioner such that it starts and stops more frequently. This will save you plenty of money, but on the hottest, most humid days, this feature will cause your Honda’s cabin to stay warmer longer. Klima: Econ modu, klimanızın çalışmasını daha sık başlayıp duracak şekilde sınırlar. Bu size çok para kazandıracak, ancak en sıcak, en nemli günlerde, bu özellik Honda kabininizin daha sıcak kalmasına neden olacaktır.
-Throttle Response: By altering your mid-range throttle response, Econ mode reduces the amount of fuel you’ll consume while accelerating. Since your low-end and high-end throttle responses are not affected, you’ll really only notice the difference on the highway, and that makes Econ mode ideal for city driving. Gaz Kelebeği Yanıtı: Orta menzilli gaz kelebeği tepkinizi değiştirerek, Econ modu hızlanırken tüketeceğiniz yakıt miktarını azaltır. Düşük ve yüksek uç gaz kelebeği tepkileriniz etkilenmediğinden, gerçekten sadece otoyoldaki farkı fark edeceksiniz ve bu da Econ modunu şehir içi sürüş için ideal hale getiriyor.
-Shifting Behavior: While in cruise control, most vehicles will shift up or down the moment they identify a change in speed. When you activate Econ mode, your vehicle will shift as little as possible, avoiding costly down shifts even when you’re moving up hill. On flat roads, you’ll hardly notice a difference. Vites Değiştirme Davranışı: cruise kontrolündeyken, çoğu araç hızda bir değişiklik olduğunda yukarı veya aşağı vites değiştirir. Econ modunu etkinleştirdiğinizde, aracınız mümkün olduğunca az vites değiştirir ve yokuş yukarı giderken bile vites küçültmelerden kaçınır. Düz yollarda, bir fark fark edemezsiniz.
-When you shouldn't use the Honda Econ Button. Honda Econ Düğmesini ne zaman kullanmamanız gerek
On hot days: Because the Econ button is affecting the climate control, you might not want to use it on hot days as it will reduce the air conditioning and in this case, it can do the opposite and leave you with higher fuel consumption and high temperature in the cabin. Sıcak günlerde: Econ düğmesi klima kontrolünü etkilediğinden, klima gücünü azaltacağı için sıcak günlerde kullanmak istemeyebilirsiniz ve bu durumda
daha yüksek yakıt tüketimi ve yüksek kabin sıcaklığıyla
tersini de yapabilir.
-Is it OK to drive in eco mode all the time? Of course you can drive in Econ mode all the time. It adjusts the engine computer to change the shift points to allow for the best fuel economy. It also reduces the AC system to reduce the compressor drag on the engine. Eko modda her zaman araç kullanmak uygun mudur? Tabii ki Econ modunda her zaman araç sürebilirsiniz. En iyi yakıt tasarrufunu sağlamak için motor bilgisayarını vites noktalarını değiştirecek şekilde ayarlar. Motordaki kompresör direncini azaltmak için AC (klima) sistemini de azaltır.

Ad Soyad
ST
Aracınız
Diğer Markalar
Ayrıca ilave olarak, otoyollarda, tehlike arz eden güvensiz yollarda ve sıcak günlerde kullanmamızı tavsiye ediyorlar. Şehir içi kullanmakta fayda var diye düşünüyorum.

Geri