Karda/buzda sürüş,

Aracınız
S.a. arkadaşlar,

Karadeniz sahilinde yaşayan biri olarak çok nadir kar yağışı ile gerçekleşen ve yağdığı zaman da yerde 2 günden fazla durmayan bir bölgede yaşadığımız için daha önce hiç karda/buzda araba kullanma tecrübem olmamıştı. Bu son yağışlarda kar yağışını takiben hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesi sonucu yaşadığım ilçenin yolları karların ezilmesi sonucu buz halini almıştı.

Biraz sabırsızlıktan biraz da merak duygusu ile dün arabayı yerinden çıkardım. Çok sakin kullanımla dur-kalk yapılmasına rağmen hiçbir kavrama sorunu yaşamadım. Tabii aracı kullandığım güzergah tamamen düz yol, herhangi bir yokuş olmadığı gibi eğim de yok.

Aracımda yeni aldığım Petlas pt 311 yaz lastikleri mevcut. Sanırım yaz lastiği olsa da lastiğin diş durumu oldukça etkili.

Uzun lafın kısası benim anladığım sakin kullanımla yokuş olmadıkça bir sıkıntı olmadığı. Soğuk bölgelerde yaşayan tecrübeli arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa eminim çok kişi faydalanacaktır.

Aracınız
Hocam Ankara'da yasıyorum inanın karlı havalarda sürmekten ayrı bir zevk alıyorum.Gecen hafta Bolu'ya gittim 24 saat kar yağdı bir saniye durmadi vw passatlarin kaldığı Gölcük yokuşunu ah demeden çıktı Honda'm :)
e524a6675b7b32386f6326e460f25a90.jpg
ccbd6a31240a2986000cb29d41bb7607.jpg

En azından karlı havalarda on çekişli araba ile arkasıyla oynamak ayrı zevkli :) Tırmanmak ayrı zevkli ve inanın Vsa her koşulda size cok yardımcı oluyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aracınız
Katılıyorum Vsa gercekten cok gösteriyor karlı buzlu havada bende Düzce ikamet ediyorum aynen fotolardaki manzarayla gecirdik cumadan düne kadar milletin kaldıgı yollarda banamısın demeden tırmandı devamlı vsa devreye girdi faydasını gördüm fazlasıyla

Aracınız
vsa olayında size katılıyorum.izmirde kar olayını pek yaşadığımız sölenemez,hafta sonu manisa spil dağına çıktık yolun kar ile kaplı olan bazı bölümlerinde birçok araç yolda kaldı ama biz baya dik yerleri bile hafif sendeleyerek tırmandık.

Aracınız
Lastikler buyuk etken tabi fakat bahsettiğimiz gibi Vsa her konuda yardımcı oluyor :)

kara82

0
Aracınız
Unutmamak gerekir ki kar cok fazlaysa veya tamamen buzsa kis lastikleri dahi kayabilir, bu durumlar icin Türkiye'de pek bulunmayan civili lastik veya zincir gerekir. Arkadaşım gecen kis eskisehirden ankaraya giderken kis lastigi olmasina ragmen dumduz yolda frene dahi basmadan i20 ile bir sagdaki bir soldaki bariyerlere vurmustu, nedeni gece olusan gizli buzlanmaydi. Allah hepimizi korusun.

Aracınız
Kar olayı bambaşka bir durum arkadaşlar. Ne altınızdaki arabaya ne lastiğinize çok fazla güvenin.. Hiç beklenmedik bir anda araba altınızdan çıkıp gidiyor. Karlı,buzlu ve don ihtimali yüksek yerlerde en mantıklı hareket tarzının yavaş gitmek olduğu kanısındayım. Senelerdir yoğun kış şartlarında araç kullandım. Nacizane edindiğim en önemli tecrübe budur.

Aracınız
Buzlu yollarda civili lastik ancak isinisi gorur kis lastiginn cook bir etkisi yoktur. Karda ise lamelleri cizikli oldugu icin karda cook iyi tutunma ozelligi gosterir.
Ayrica kis lastigini sadece karda kullanim olarak dusunmeyin kis lastiginin onemi 7 derece hava sicakligi altinda kuru islak tabiki karli zeminde size yol tutusu ve dusuk menzilde frenleme saglamasidir. Yani soguk bolgelerde kullanilmasi kezinlikle tavsiye edilir.
Yeri gelir soguk havada yer kuru olsa bile ustun yol tutusundan(karisim ve desenden dolayi) 1metre once durmak once hayatinizi sonrada arabanizi kazadan kurtarir...

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tugi

0
Aracınız
12031427_461957864011850_3160868541668131610_o.jpg12525496_461957830678520_5429335991032046498_o.jpg

Arkdaşımda passat 2.0 TDİ var ve geçen hafta sonu peş peşe ilçeye dönerken dik rampada aracı pati atıp yırta yırta çıkarken ben hondam ile nazik nazik patinajsız çıktım.. VSA gerçekten güzel..

Trust

0
Aracınız
Karda araba gider lastik ayrımı olmaksızın kış lastiği olduğunda belki vsa devreye girmez.
Önemli olan kar üstünde patinaj yapan araçların bırakmış olduğu tabaka üstünde gitmek kış lastiği olmadan vsa tek taraflı iş görmeye bilir.
Bazı kısımlarda kış lastiği çok abartılıyor yaz lastiğin de km daha fazla yapılıyor eski me o denli fazla oluyor.
Hali ile az kullanılan kış lastiğini takıldığında performanslı geliyor bu durum doğal.
Önemli olan 30 bin km kış lastiği ile yapıldığında 3 yıl sonra göstereceği performans.

Geri