Kış lastiği zorunluluk kapsamı hk.

Herkese mrb malum 1 aralıkta kış lastiği takma zorunluluğu geliyor. Bu zorunluluk şehirlerarası yolculuk yapan ticari olmayan otomobiller de dahil bütün taşıtlar için geçerli mi? Net bilgisi olan var mı?

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

S

Silinen üye 20336

Guest
Herkese mrb malum 1 aralıkta kış lastiği takma zorunluluğu geliyor. Bu zorunluluk şehirlerarası yolculuk yapan ticari olmayan otomobiller de dahil bütün taşıtlar için geçerli mi? Net bilgisi olan var mı?

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Merhaba;
Açtığınız konu isminin “Kış lastiği” olması bu isimde onlarca başlık olması ve özellikle bu dönemde sıkça benzer isimde konu açılması sebepleriyle bir çok forumdaşın -“yine mi kış lastiği konusu” deyip içeriğe bakmama ihtimaline karşı mesajınızın içeriğine de uygun olacak şekilde konu ismini düzenledim.

Bahsini ettiğiniz içerik hakkında bir fikrim yok maalesef. Ancak bilgi sahibi olan forumdaşlar bildiklerini paylaşacaklardır...

Keyifli forumlar.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
1 Aralık ile 1 Nisan arasını kapsıyor. Lakin valilik duruma göre 1 ay uzatmada yapabilirmiş. _20191112_190010.jpeg

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Hususi otomobile kış lastiği zorunlu değil ancak karlı buzlu havada yola çıkıp arabanızı kaydırıp sıkıntı yaratırsanız yada polis görürse; aracını trafiğin ve şartların durumuna elverişli hale getirmemek suçundan ceza keser kış lastiği olmadığı için değil. :) böyle bir durumda 50km hızı geçmeye imkan tanımayan zincir, kar çorabı, palet vs. gibi ucuz basit icatlarla da şehir içinde 3-5 km lik yolculuklarınızı yapabilirsiniz ben şahsen öyle yapıyorum.

Kış lastiği aslında ne güvenlik nede kanunlar sebebiyle değil tamamen karlı, çamurlu ve kaygan ıslak zemindeki performansı iyileştirmek için kullanılır kanuni gereksinim için takılacak ise pek bir mantığı kalmıyor. Yazlık lastikler ile de yağmurda karda zorda olsa ilerlersiniz ancak 20km hızı pek geçemezsiniz geçsenizde zamanında duramazsınız kış lastiği ile bu performansınızı oldukça arttırırsınız o kadar. Kaza bela sıkıntı her türlü olabilir yani kaza olacak ise kış lastiği ile de olur olmazsa da olur.

Kış aylarının ılık ve sakin geçtiği bazı bölgelerde sırf bir kaç gün kar yağıyor sabahları hafif buz oluyor diye kışlık lastik kullanıp öğlen sıcak havada o lastikleri kuru asfaltta yıpratmakta kötü çünki.

Kış lastiğini hususi otomobilde kanunlar öyle diyor diye değilde karlı ve yağışlı kaygan zeminde performansınızı arttırmak için kullanmalısınız.

Geri