Civic FB7 Klima sıcak üfler mi?

Aracınız
Civic FB7 2013
Merhaba arkadaşlar. Fb7 araçta sabahları klimayı açmak aracın ısınmasına katkı sağlıyor mu? Doğu’da sabah 5’te yola çıkıyorum ve malum havalar çok soğuk. Klima sadece soğuk üflemek üzerine tasarlandığını düşünüyordum o yüzden açmıyorum ama bir arkadaş klima açarsan daha çabuk ısınırsın dedi ve denedim fark ettiğini düşünmüyorum ya da benim araçta mı sıkıntı var çözemedim?

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Araç klimalarının ısıtma özelliği yoktur arkadaşlar. SADECE SOĞUTMAK İÇİN TASARLANMIŞTIR.
evet katılıyorum.
Bir de Şunları cevaplar mısınız rica etsem;

Ben pek bir şeyden anlamam bir sürücüyüm :

Senaryo:

Erzurumdayız, hava -10 derece seni almaya geliyorum 30km uzaktasın, yanına geldim ne fan açık ne bir şey sen de dışarıda üşümüşsün, geldin bindin araca fanı on yaptın. Fan açıldı ve şans o ki a/c on iken ve sıcaklık ayarı 16 derecedeyken klima kapatılmış. Yani en düşük değer. Gelen hava sana sıcak mı gelir soğuk mu ? Sıcaksa klima soğutma özelliği yok? En soğuğa ayarlı... ama içerisi ısınıyor üstelik +26 derece farkla...

senaryo 2: hava 16 derece radyatör sıcaklığı da 90 ve klima açıyorum içerinin nemini alsın diye, sıcaklık ayarı da 28 ve o da ne! Gelen hava 28 derece! Isınıyoruz.

Yoksa hala üşüyor muyuz reyizzz??

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2020
evet katılıyorum.
Bir de Şunları cevaplar mısınız rica etsem;

Ben pek bir şeyden anlamam bir sürücüyüm :

Senaryo:

Erzurumdayız, hava -10 derece seni almaya geliyorum 30km uzaktasın, yanına geldim ne fan açık ne bir şey sen de dışarıda üşümüşsün, geldin bindin araca fanı on yaptın. Fan açıldı ve şans o ki a/c on iken ve sıcaklık ayarı 16 derecedeyken klima kapatılmış. Yani en düşük değer. Gelen hava sana sıcak mı gelir soğuk mu ? Sıcaksa klima soğutma özelliği yok? En soğuğa ayarlı... ama içerisi ısınıyor üstelik +26 derece farkla...

senaryo 2: hava 16 derece radyatör sıcaklığı da 90 ve klima açıyorum içerinin nemini alsın diye, sıcaklık ayarı da 28 ve o da ne! Gelen hava 28 derece! Isınıyoruz.

Yoksa hala üşüyor muyuz reyizzz??

Erzurum senaryosunu cevaplayım ; 1. si eğer ki klima ayarınız " auto " da değil ise, dışarının sıcaklığı ne olursa olsun. siz kaça ayarladıysanız aracın içine o derecede üfleme yapar. Yani 16 ise 16 derecede üfler, 24 ise 24 de üfler. Ancak Auto da ise, ne yaparsanız yapın ortam sıcaklık sensörlerine göre klima hareket eder. yani siz 16 ya ayarladınız, ancak dışarısı -10 derecede ise klima soğuk üflemeyi keser, fan hızını yavaşça azaltır kapatana dek. Tabi şunuda belirtmek istiyorum, araçtan araca klimanın çalışma prensibi farklı olabiliyor.. Her araç aynı çalışmayabiliyor.

senaryo 2 ye gelirsek ; dediğinden hiç bir şey anlamadım ?

Aracınız
Civic FC5 2017
Bence ısıtır da, soğutur da klima adı üstünde klima iklimlendirme eğer tek soğuk üfürseydi buzdolabı olurdu soğuk üfürmek içın gazı kullanıyor sıcak üfürmek için motorun hararet ini kullanıyor diye biliyorum. Evdeki klima ile aynı prensibi kullanıyor tek fark evdekiler ısıtmak için rezistansı kullanıyor. Soğutma prensibi gene aynı klima nem alır sıcak üfürüncede alır soğuk üfürüncede sıcak memleketlerde kış hafif geçtiği için evlerde hep klima ile ısınırız yinede burnumuz kurur. Klıma olarak kastettiğimiz şey nedir anlamadım A.c air condition hava iklimi demek.

VIA_A3 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Dijital klima üzerinden konuşulduğu için hata yapıyorsunuz.

Dijital klimada sonuçta içerinin sıcaklığı ayarlanır ve gerisini araç kendi halleder.

Çok düşük sıcaklıkları konuşmaya gerek yok. Dışarısı 25 dereceyken siz dijital klimayı 20ye ayarlarsanız soğutur. Hava bir anda soğudu ve dış sıcaklık 20e düşerse klima kompresörü duru ama klimanın diğer elemanları çalışır. Yani soğutma artık durmuş, nem alma fonksiyonu aktiftir ve dış sıcaklık ayarladığımız iç sıcaklıkla aynı olduğu için klima ünitesinden motor ısısı ve dışarıdan alınan hava belli ölçülerd karıştırışarak verilir. Dış hava 10a düşerse aynı işlemlerde tek fark klima motorun oluşturduğu sıcak hava miktarını artırır dışarıdan aşdığı soğuk hava miktarını azaltır yani daha sıcak bir hava verir içeri.

Dijital klimanın çalışma prensibini okumanızı tavsiye ederim. Zira dijital klimalarda ayarlanan sıcaklık klimanın üflediği havanın sıcaklığı(soğukluğu) değil aracın ya da klimanın bulunduğu ortamın olmasını istediğimiz sıcaklığıdır. Yani dijital klimalarda ayarlanan sıcaklık değeri ortamın olması gereken sıcaklık değeridir ve klima dijital olduğu için ortama vereceği havanın sıcaklığını kendisi ayarlar.

Dijital ev klimalarında da ayarlanan sıcaklık ortam sıcaklığıdır. Ama ev klimalarında + olarak sıcak hava pompası vardır ve kompresör çift yönlü çalışır. O yüzden sıcak modda ilk çalıştırmada hemen ısıtma yapmak yerine önce ısınma modonda biraz bekler ve aıcak üflemeye başlar.

Araba klimalarında ısıtmaya gerek yoktur. Zaten motor yeterince ısı üretiyor, neden klima ısıtsın diye üreticiler mliyeti artırsın ki. Yularıda arkadaşın dediği gibi bunun çözümü için premium markalar elektrikli ısıtıcı kullanıyorlar.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Erzurum senaryosunu cevaplayım ; 1. si eğer ki klima ayarınız " auto " da değil ise, dışarının sıcaklığı ne olursa olsun. siz kaça ayarladıysanız aracın içine o derecede üfleme yapar. Yani 16 ise 16 derecede üfler, 24 ise 24 de üfler. Ancak Auto da ise, ne yaparsanız yapın ortam sıcaklık sensörlerine göre klima hareket eder. yani siz 16 ya ayarladınız, ancak dışarısı -10 derecede ise klima soğuk üflemeyi keser, fan hızını yavaşça azaltır kapatana dek. Tabi şunuda belirtmek istiyorum, araçtan araca klimanın çalışma prensibi farklı olabiliyor.. Her araç aynı çalışmayabiliyor.

senaryo 2 ye gelirsek ; dediğinden hiç bir şey anlamadım ?
Ben anlamam dadaş, klima açıkken sıcak hava geliyorsa ben ısıtır derim ?

zero

0
Kalorifer sisteminden bağımsız çalışan, yani motor suyunun ısınmasını beklemeden devreye giren sistemler var ya. Hani lüks sınıftaki arabalarda, otobüslerde falan olan... Ayrıca DACIA nın neresi lüks? Arkadaşlarımda var onlardan biliyorum; arabayı çalıştırır çalıştırmaz sıcak hava üfleyen bir sistem mevcut.

1) O tip bir sistem bizim araçlarda da uygulanamaz mı?
2) Yeni CIVIC lerde "kış paketi" falan başlığı altında böyle bir geliştirme var mı, araştıran-soran oldu mu?

Teşekkürler...

Aracınız
Civic FC5 2019
Kalorifer sisteminden bağımsız çalışan, yani motor suyunun ısınmasını beklemeden devreye giren sistemler var ya. Hani lüks sınıftaki arabalarda, otobüslerde falan olan... Ayrıca DACIA nın neresi lüks? Arkadaşlarımda var onlardan biliyorum; arabayı çalıştırır çalıştırmaz sıcak hava üfleyen bir sistem mevcut.

1) O tip bir sistem bizim araçlarda da uygulanamaz mı?
2) Yeni CIVIC lerde "kış paketi" falan başlığı altında böyle bir geliştirme var mı, araştıran-soran oldu mu?

Teşekkürler...
Bu dediginiz vebosta olabilirmi. Eski 300 sellerde vardi. Su an kamyon otobüs bazi is makinalari hatta ambulanslarda bile var. Biz calistigimiz kuruma almak istedik ama luks sinifina girdiği için odemesi yokmus. Harika bir sey. Ayarli dijital. İstedigin saatte kapanıp açılıyor. 24 saatte en fazla 1 2 litre mazot yakiyor. Ve iceriyi fırın yapıyor bildiğiniz

GM 5 Plus cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri