Civic FB7 Klima sıcak üfler mi?

Aracınız
Civic FB7 2013
Merhaba arkadaşlar. Fb7 araçta sabahları klimayı açmak aracın ısınmasına katkı sağlıyor mu? Doğu’da sabah 5’te yola çıkıyorum ve malum havalar çok soğuk. Klima sadece soğuk üflemek üzerine tasarlandığını düşünüyordum o yüzden açmıyorum ama bir arkadaş klima açarsan daha çabuk ısınırsın dedi ve denedim fark ettiğini düşünmüyorum ya da benim araçta mı sıkıntı var çözemedim?

Aracınız
Civic FC5 2019
Valla hocam bu konu acildi. Sonra dedimki içimden aslinda .basit bi konu bir kisi cevap verse kardesim ogrenir diye dusundum. Sonra baktim bi iki arkadaş isitir,sıcak üfler felan deyince daldim bende. Allah ne verdiyse. Sonra baktim.aaaaaa bende inanir oldum. Paranoya yaptim. So ra dedim; ya arkadas olmaz bu iste bi yanlislik var insanlari yanlis yönlendirme yapmayalim. Ama bi baktim isin icinden cikilmayacak , vazgectim. Ama uflemez sıcak. Ama soyle bisiy olabilir nemli nemsiz hava farki olabilir. Hani illa s8cak iflemez demeyimde.
Aslinda bunisi en guzel nasil cozeriz biliyormusun? Hani su kalorifercilerde gormustum ellerinde ufak bi makine lazerle isi olcuyolar. Hah iste oyle bisiy bulup denemek lazım. Bakalim hi konuma ayarlanmis klimadan 20 derece felan sicaklik geliyomu. Yada abarttim herhalde.bu kadar yazimi yazilir yahu.

GM 5 Plus cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Burada, bu konuda herhangi bir şeyi saptırmaya gerek yok. @bacadir68 de açıkladı, ben de yazdım, video da paylaşıldı kişiler de fikirlerini bilgilerini ya da tecrübelerini yazdı... Derece kaça ayarlıysa araç klima açıkken o sıcaklığı yakalamaya çalışır... Bu 28 ise, 28. 20 ise 20'dir. Hava -5 dereceyse size 10 derece de sıcak gelir. -40 derece elleriniz dışarıda kalmışsa 2 derecelik su size kaynar su gibi gelir. 2+2=4'tür.

Isıtmaz vs. demek göreceli kalıyor bu sebeple. Neye göre kime göre ? Aracın klima dijital dendi. O mesajı okuyabilirsiniz. Klimada ısı pompası yok ki ya da rezistans yok ki ısıtsın havayı da versin. Motor ısındıktan sonra ancak verebilir nispeten yüksek sıcaklıkları. Motor ısınmadan dışarıdan aldığı havayı ısıtıp verebilecek neyi var ?

Bilgi paylaşacaksanız buyrun arkadaşlar..? Otomotiv sektöründe çalışan arkadaşım @seckins33 ve yazmaya zor dayanan abimiz @Cobalt ... Çekinmeyin lütfen. Yanlış olan mesajları alıntılayın, o öyle değil böyle deyin. Bilmiyor olabiliriz, yanlış biliyor olabiliriz. Forum burası. Öğrenelim.(y)

Aracınız
Civic FC5 2019
Güzel hocam ben biliyorum demedimki. Hatta bilmedigim bir cok konuda vardir. Ancak klima isitmaz gercekten isitmaz. Adi üstünde klima iste. Kizma . Bi arkadas sey demisti . Nemli havadan felan bahsetmisti. Klima nemli havayi kurutur diye. Belki öyle bisiydir. Ama isitmaz. Paylasilan videodada isitmaz diyor. Cokmu iyi biliyorum ben otonun mesut abisi den . Yooo

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hiçbirimizin hiçbirşey bilmediğini farzedelim ve sabah aracımıza bindiğimizde sıcaklığı HI yapalım ve klimayı açalım. Göreceksiniz ki sıcak hava gelmeyecek. (Motor ısınana kadar)

Bu kadar basit
İşte o hiçbirşey "bilmeyen" kimse, klima açıkken, motor ısınınca içeri de sıcak hava geldiğini görünce ne der ? Klima açık sıcak hava geliyor... Görüyor... Klima arabayı ısıtıyor mu der ısıtmaz mı ?

Bir gerçek var ve bir de gözlem arkadaşlar... Herkes her şeyin çalışma prensibini tam olarak bilmeyebilir. Mazur görün.

Mazur görmezseniz de açıklayın. Küçük görmeyin.

Aracınız
Civic FC5 2019
İste su alet varya sicakligi lazerle olcen . İste ondan lazim. Birde sunu anlamadim . Sicak hava verir diyen kardeslerim abilerim. Neyse .. sicak hava yi boyle eksi 20 iken dis sicaklik , arti 10 felan yapar mi diyosunuz yoksa, eksi 20 iken, eksi 16, 10 5 felanmi diyorsunuz. Orda bi anlasalim. Haa 1 yada iki derece sicak olur derseniz okadar bilmem . Zaten üşüyen birisiyim . O kadar dereceyi ben zaten anlamam.

Aracınız
Civic FC5 2019
Bide aklima gelmisken şunu söylemek istiyorum. Honda guzel bi arabaymis . Nedenmi. Belk 3 aydir felan biniyorum. Klima sicakmi sogukmu felan yapıyoruz. Ben bir cok arabaya bindim heosi ede uye oldum. Forumlara felan. Gercekten en sorunsuz araba buymus. Diger forum siteleri , uuuuuu nelervar neler. En beteri opel. Allah yardim etsin. Her gun sayfalar dolusu acayip acayip sorular . Ariza yani . Klima felan degil. Neyse. Normalde bu kadar takilmam ama girdik bi ise çıkamıyoruz iste. Klima isinden. Belki yazdiklarim bazilarin kalbini kirmis olabilir. Simdiden hakkinizi helal edin. Ama zevkle bekliyorum cevaplari.
Yinede ima istmaz

S

Silinen üye 20336

Guest
İşte o hiçbirşey "bilmeyen" kimse, klima açıkken, motor ısınınca içeri de sıcak hava geldiğini görünce ne der ? Klima açık sıcak hava geliyor... Görüyor... Klima arabayı ısıtıyor mu der ısıtmaz mı ?

Bir gerçek ve bir de gözlem arkadaşlar... Herkes her şeyin çalışma prensibini tam olarak bilmeyebilir. Mazur görün.
@İsmail Beşiroğlu hocam;
O hiç bir şey bilmeyen farzedelim ki ben olayım;
Aracın motoru sıcakken, fan 2. kademede ve AC ON iken sıcak hava geldiğini gördüğümde bir de AC OFF yapıp sıcak havanın gelmeye devam ettiğini görsem. O vakit otomobildeki havayı soğutması için AC ON olması gerekirken ısıtması için AC ON yada OFF olmasının sonucu değiştirmediğini gördüğüm için klima dediğimiz cihazın ısıtma işlevi olmadığını teyit etmiş olurum. Doğru mu ?Yanlış mı ? ?

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
İste su alet varya sicakligi lazerle olcen . İste ondan lazim. Birde sunu anlamadim . Sicak hava verir diyen kardeslerim abilerim. Neyse .. sicak hava yi boyle eksi 20 iken dis sicaklik , arti 10 felan yapar mi diyosunuz yoksa, eksi 20 iken, eksi 16, 10 5 felanmi diyorsunuz. Orda bi anlasalim. Haa 1 yada iki derece sicak olur derseniz okadar bilmem . Zaten üşüyen birisiyim . O kadar dereceyi ben zaten anlamam.

Yok abi şimdi araçla gittin 10km ısındı motor, klimayı en yüksek sıcaklık ayarında açınca sana kaç dereceyse onu veriyor ancak kuru bir hava. Yani AC off konumundaki kadar asla çok sıcak değil ancak hava sıcak bir hava. Benim araç fb7 dışarısı 8-9 dereceyken bunu göreibliyorum. Burada kompresör devreye girmiyor, soğutma kısmında bir işlev yok da daha çok nem alma olarak fark oluyor. Yani hava motordan ısıtılıp geliyor sanırsam ancak bir nem alma olayı gözlemliyorum. Çünkü ben egzos gazı içeri girmesin diye içeride havayı çevirirken buğu oluyor. Klimayı açınca buğu gidiyor ancak nispeten daha serin ve kuru hava geliyor.

akif

0
Aracınız
Cam açmayı sevmediğim için yaz kış sürekli klima açık kullanıyorum. Yazın soğutuyor kışın ısıtıyor teknik kısmını bilemem ama İzmir'den Adana'ya yaz kış gidiyorum o tarafı bilenler bilir Niğde- Pozantı civarı kışın karlı oluyor oralarda bile klima gayet güzel ısıtıyor. Bu arada yaz kış 24 derece de otomatik modda kullanıyorum çok konforlu tabi bana göre.

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri