Civic FB7 Klima sıcak üfler mi?

Aracınız
Civic FB7 2013
Merhaba arkadaşlar. Fb7 araçta sabahları klimayı açmak aracın ısınmasına katkı sağlıyor mu? Doğu’da sabah 5’te yola çıkıyorum ve malum havalar çok soğuk. Klima sadece soğuk üflemek üzerine tasarlandığını düşünüyordum o yüzden açmıyorum ama bir arkadaş klima açarsan daha çabuk ısınırsın dedi ve denedim fark ettiğini düşünmüyorum ya da benim araçta mı sıkıntı var çözemedim?

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
@İsmail Beşiroğlu hocam;
O hiç bir şey bilmeyen farzedelim ki ben olayım;
Aracın motoru sıcakken, fan 2. kademede ve AC ON iken sıcak hava geldiğini gördüğümde bir de AC OFF yapıp sıcak havanın gelmeye devam ettiğini görsem. O vakit otomobildeki havayı soğutması için AC ON olması gerekirken ısıtması için AC ON yada OFF olmasının sonucu değiştirmediğini gördüğüm için klima dediğimiz cihazın ısıtma işlevi olmadığını teyit etmiş olurum. Doğru mu ?Yanlış mı ? ?
AC off yaptığında daha fazla sıcak hava geldiğini görür (motor sıcakken cidden çok yüksek sıcaklık verebiliyor HI ayarda) ve der ki abi klima havayı bu kadar ısıtamıyor. Burada bir şey var. Klima ısıtmıyor sonucuna varabilir aynen ama teyit konusunda sanmıyorum teyit farklı bir olay çünkü hala ona göre sıcak hava geliyordur.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Cam açmayı sevmediğim için yaz kış sürekli klima açık kullanıyorum. Yazın soğutuyor kışın ısıtıyor teknik kısmını bilemem ama İzmir'den Adana'ya yaz kış gidiyorum o tarafı bilenler bilir Niğde- Pozantı civarı kışın karlı oluyor oralarda bile klima gayet güzel ısıtıyor. Bu arada yaz kış 24 derece de otomatik modda kullanıyorum çok konforlu tabi bana göre.

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Hocam işte o ısıtıyor kısmı göreceli bir nokta. Yani 24 derece yazın bize serin gelirken, kışın sıcak geliyor. Ben de onu anlatmaya çalıştım önceki mesajlarımda. Teşekkürler tecrübelerinizi ve gözleminizi paylaştığınız için.

Aracınız
Civic FB7 2013
İşte o hiçbirşey "bilmeyen" kimse, klima açıkken, motor ısınınca içeri de sıcak hava geldiğini görünce ne der ? Klima açık sıcak hava geliyor... Görüyor... Klima arabayı ısıtıyor mu der ısıtmaz mı ?

Bir gerçek var ve bir de gözlem arkadaşlar... Herkes her şeyin çalışma prensibini tam olarak bilmeyebilir. Mazur görün.

Mazur görmezseniz de açıklayın. Küçük görmeyin.

Küçük görmek ???????????????????

Öyle uzun uzun paragraflar yazmayacağım, yazan yazmış.

Sorunun cevabı için ben ve @RS23 yukarıda ne yapılması gerektiğini yazdık,

Denemesi bedava ;D

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Küçük görmek ???????????????????

Öyle uzun uzun paragraflar yazmayacağım, yazan yazmış.

Sorunun cevabı için ben ve @RS23 yukarıda ne yapılması gerektiğini yazdık,

Denemesi bedava ;D
2 sayfa soru işareti koy istersen..! Ben öyle bir şey hissettim yazdım. Uyarıyorum. Alındın mı ?

Biliyorsan yaz, bilmiyorsan yazamazsın zaten.

Her gün deniyor herkesin aracı var. Bedavadan biraz pahalı ?

Aracınız
Civic FB7 2013
2 sayfa soru işareti koy istersen..! Ben öyle bir şey hissettim yazdım. Uyarıyorum. Alındın mı ?

Biliyorsan yaz, bilmiyorsan yazamazsın zaten.

Her gün deniyor herkesin aracı var. Bedavadan biraz pahalı ?

Öyle hissettiysen öyledir

Bu arada geç oldu git yat istersen :D

S

Silinen üye 20336

Guest
AC off yaptığında daha fazla sıcak hava geldiğini görür (motor sıcakken cidden çok yüksek sıcaklık verebiliyor HI ayarda) ve der ki abi klima havayı bu kadar ısıtamıyor. Burada bir şey var. Klima ısıtmıyor sonucuna varabilir aynen ama teyit konusunda sanmıyorum teyit farklı bir olay çünkü hala ona göre sıcak hava geliyordur.
•AC OFF yapınca neden daha fazla sıcak hava geliyor bunu anlamadım?
•AC OFF iken ısıtmanın devam ediyor olması klima cihazının ısıtma fonksiyonu olmadığını göstermiş olmuyor mu? Yani cevap aradığımız “klima ısıtır mı?” sorusunun cevabının “ısıtmaz” olduğunu teyit etmiş olmuyor muyuz?
•Bu arada soru net “klima ısıtır mı” ? Ancak bu soruyu dışarıdaki hava ile içerideki hava arasındaki farka göre açıklamaya kalkarsak buna teknik değil göreceli cevaplar buluruz... Şöyle ki;
>Yanan ocağın üzerine koyunca kaptaki su ısınır.
>İçinde su olan kabı buzdolabının -18 derecedeki dondurucu bölümüne koyunca kaptaki su soğuyup donar.
>>Bu iki örnekte de ısıtma ile soğutma işlevini yapan mekanizmalar bunu sağlar.

>>>Ancak göreceli bir cevap arıyorsak;
Buzdolabının -18 derecedeki dondurucu bölümünde durmakta olan buzu buzdolabının 4 derecedeki bölümüne koyarsak -18 derecedeki buz 4 dereceye kadar ısınır. Ancak buzdolabının ısıtma fonksiyonu yoktur.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
•AC OFF yapınca neden daha fazla sıcak hava geliyor bunu anlamadım?
•AC OFF iken ısıtmanın devam ediyor olması klima cihazının ısıtma fonksiyonu olmadığını göstermiş olmuyor mu? Yani cevap aradığımız “klima ısıtır mı?” sorusunun cevabının “ısıtmaz” olduğunu teyit etmiş olmuyor muyuz?
•Bu arada soru net “klima ısıtır mı” ? Ancak bu soruyu dışarıdaki hava ile içerideki hava arasındaki farka göre açıklamaya kalkarsak buna teknik değil göreceli cevaplar buluruz... Şöyle ki;
>Yanan ocağın üzerine koyunca kaptaki su ısınır.
>İçinde su olan kabı buzdolabının -18 derecedeki dondurucu bölümüne koyunca kaptaki su soğuyup donar.
>>Bu iki örnekte de ısıtma ile soğutma işlevini yapan mekanizmalar bunu sağlar.

>>>Ancak göreceli bir cevap arıyorsak;
Buzdolabının -18 derecedeki dondurucu bölümünde durmakta olan buzu buzdolabının 4 derecedeki bölümüne koyarsak -18 derecedeki buz 4 dereceye kadar ısınır. Ancak buzdolabının ısıtma fonksiyonu yoktur.
Klima zaten ısıtmaz hocam nasıl ısıtsın ? Isı pompası mı var ? Rezistansı mı var ? (bununla ilgili farklı teknolojilerden bahsedildi varolan). Siz mesajları mı okumadınız beni mi yanlış anladınız bunu bir açıklığa kavuşturmanız gerekiyor.
AC OFF iken sıcak hava nasıl daha fazla gelmesin ? Direkt veriyor motordaki sıcaklığı anlaşılmayacak nesi var ki ?
AC OFF iken ısıtmanın devam ediyor olması ya da benim deyişimle artış göstermesi klimanın ısıttığını göstermez.
Klima ısıtmaz. Motor ısınınca klima açıkken de bize sıcak hava gelebilir. Olay bundan ibaret.
Buzdolabı örneği güzel örnek ancak 4 dereceye kadar ısınır demeniz bile buzdolabında bir şeyin ısınacağı anlamına geliyor. Aynı klimanın belirlediğiniz sıcaklığa ortamı getirdiği gibi. Kavram karmaşasını anlıyorum. Peki siz ? Klima gazı olayın işine girmiyor gerek olmadıkça ya da çok nadiren giriyordur diyelim.

Son düzenleme:
S

Silinen üye 20336

Guest
Klima zaten ısıtmaz hocam nasıl ısıtsın ? Isı pompası mı var ? Rezistansı mı var ? Siz mesajları mı okumadınız beni mi yanlış anladınız bunu bir açıklığa kavuşturmanız gerekiyor.
AC OFF iken sıcak hava nasıl daha fazla gelmesin ? Direkt veriyor motordaki sıcaklığı anlaşılmayacak nesi var ki ?
AC OFF iken ısıtmanın devam ediyor olması ya da benim deyişimle artış göstermesi klimanın ısıttığını göstermez.
Klima ısıtmaz. Motor ısınınca klima açıkken de bize sıcak hava gelebilir. Olay bundan ibaret.
Buzdolabı örneği güzel örnek ancak 4 dereceye kadar ısınır demeniz bile buzdolabında bir şeyin ısınacağı anlamına geliyor. Aynı klimanın belirlediğiniz sıcaklığa ortamı getirdiği gibi. Kavram karmaşasını anlıyorum. Peki siz ? Klima gazı olayın işine girmiyor gerek olmadıkça ya da çok nadiren giriyordur diyelim.
•Sizin klima ısıtmazı ifade eden yorumlarınızı elbette okudum. Yanlış anlaşılma yok bu hususta.
Sadece, dışarıdaki havanın çok soğuk mesela -30 larda olduğu bir durumda klima en soğuğu olan -18 ini de üfürse içeriye sıcak hava gelir manasında olan yorumunuza istinaden olaya görece bakmamak gerektiğini düşündüğümü ifade etmeye çalıştım. Bu klimanın ısıtma özelliği olduğundan değil dışarıdaki hava klimanın soğutabileceği en düşük dereceden daha soğuk olduğundan kaynaklandığı için demek istedim.
Sizinle hem fikiriz bence. ☺️

•Yani direkt geliyor derken nemi alınmadan geldiği için mi sıcaklık daha yüksek oluyor AC OFF iken? Sanki ben de bu dediğinizi tecrübe etmiş gibiyim... AC ON olunca gelen ısıda bir azalma oluyordu galiba. ?

<•>Bu arada AC OFF yapınca ısıtmanın devam etmesine ilave olarak ısıtma daha da artıyorsa o zaman klimanın ısıtma özelliğinin olmamasının yanında kaloriferin ısıtma performansını azalttığından da bahsedebiliriz... ☺️

Geri