Konseptten Yollara Honda Cıvıc Sedan

Katılım
31 Ağu 2016
Mesajlar
165
Tepki puanı
1
Konum
istanbul
Aracınız
İlk bakışta dört kapılı sportif bir sedan nasıl olmalı sorusunun karşılığı bu olmalı diye içimden geçirdiğim Honda Civic Sedan konsept bir model hiç seri üretime girmeden yola çıkmış izlenimi veriyor. Otomotiv dünyasında çok az aracın konsept tasarım ve seri üretim çizgileri arasındaki fark bu derece azdır. Sanırım beni heyecanlandıran şey de bu oldu. Günümüzde hemen her markanın model gamında birbirinin kopyası araçları görmeye alıştığımız bir dönemde Honda"nın tamamen yeni platform yatırımıyla birlikte gerçekleşen bu radikal değişimini ve attığı cesur adımı alkışlamak ve hakkını vermek gerekiyor.TASARIM

Yerini aldığı modelden daga geniş, uzun ve alçak tasarlanan Yeni Civic Sedan, sportif çizgisini öne çıkaran gergin hatları ve kısa burun tasarımıyla sıra dışı ama heyecan veren bir görünüme sahip. Aracın keskin bakışlı farlarınının üzerinden başlayarak, ortada büyük Honda logosunu da kapsayan krom çıta, alçak tasarlanan ve yine keskin forma sahip tampona entegre sis farlarıyla birlikte agresif bir yüz oluşturuyor. Şişkin çamurluk tasarımı ile önde farların ızgara ile buluştuğu noktadan başlayarak, A sütununa kadar devam eden belirgin ve yüksek omuz çizgisi, alçak tasarlanmış motor kaputuyla birlikte kusursuz bir spor otomobil görünümüne imza atıyor. Donanım seviyesine bağlı olarak ince tasarımlı keskin bakışlı farlar projektörlü halojen veya LED teknolojisiyle donatılıyor. Tüm versiyonlarda farın dış kenarına entegre edilen hokey sopası tasarımlı gündüz farları kullanılıyor.

Söz konusu boyutlar özgün tasarımın ve sportif stilin temelini oluştururken, aynı zamanda geniş iç mekanı beraberinde getiriyor. Yeni daha büyük ve daha geniş jant ve lastikler gövdenin genişliğini daha da vurgularken, uzun dingil mesafesi ve kısa ön uzantısıyla kavisli kabin dinamik dış görünümü destekliyor.

Profilden bakıldığında yanlarda geriye doğru alçalan tavan, ön fardan başlayan ve ön kapıda kaybolurken yerini stop lambasına kadar uzayan belirgin bir hat çizgisine bırakan şık detay ve kapı eşiklerini boydan boya geçerek, arkaya doğru yükselen içe doğru keskinleşen bölüm de güçlü spor otomobillerin ana tasarım unsurlarını dört kapılı bir sedan otomobil gövdesine yansıtıyor. Honda Civic Sedan"ın özel jant tasarımları da araç duruken bile hareket ediyormuş izlenimi verilmesine yetiyor.

Bu sıra dışı görünüm elbette ki arka bölümde de kendisini göstermeye devam ediyor ve otomobilin her yanında olduğu gibi arka bölümde de aracı yolda ilk görenlerde konsept bir otomobil izlenimi uyandırıyor. Arkaya doğru alçalan tavan yapısı sayesinde uzun ve büyük tasarlanan arka cam sportif etkiyi pekiştirirken, eğimli C sütunu bagaj kapağı ile birlikte C formlu stop lambalarıyla buluşuyor. İki stop lambasının arasını dolduran spoyler ile birlikte tampona entegre köşeli ve agresif tasarımlı hava çıkışları da atletik tasarıma katkı sağlıyor.

Yeni Civic Sedan; solid Rally Red, metallic Lunar Silver, Polished Metal, Brilliant Blue, pearlescent White Orchid, Crystal Black ve Burgundy Black olmak üzere yedi farklı gövde rengiyle satışa sunuluyor.

İÇ MEKAN

Bu şık görünümün ardından insan ister istemez aracın iç mekanında ve kokpitte neler değişmiş merak ediyor. Evet tam da tahmin edeceğiniz gibi otomobilin iç mekanında ve özellikle ön panel tasarımında konsept havası devam ediyor ve daha önceki bütün Honda modellerinden çok farklı ve son derece sportif bir iç tasarımla karşılaşıyorsunuz.


Alıntı dır.

Daha uzun ve daha geniş platform kadar 30 mm daha uzun olan dingil mesafesinin de katkısıyla çok daha geniş ve çok daha kullanışlı bir yaşam alanı sunuluyor. Önceki nesil ile kıyaslandığında 35 mm daha alçak olan oturma pozisyonu daha sportif bir sürüş hissi sağlarken, aynı zamanda sürücü ve ön yolcunun güven duygusunu da arttırıyor. Daha kompakt ve 65 mm daha alçak bir yapıya sahip olan ön konsol kabin içi ferahlık hissini arttırırken, aynı zamanda sürücünün görüş açısını genişletiyor. Önceki nesilde 6,56 derece olan gözün yolu görme açısı 7,60 dereceye çıkıyor. Ayrıca 18 mm daha dar tasarlanan A sütunları sayesinde görüş açısı kısıtlaması yüzde 11,6 azaltılırken, ön görüş alanı sınıfının en iyi değeri olan yüzde 84,3"e çıkıyor. Böylece sadece görüş açısı artmakla kalmıyor kabin içi ferahlık hissi de artıyor.

Sürücü koltuğunun ideal sürüş pozisyonunu ayarlamak üzere baldır desteği de dahil 14 farklı ayar imkanı bulunuyor. Önceki Civic Sedan ile kıyaslandığında ön koltuklar 10 mm daha fazla ileri-geri ve 10 mm daha fazla yükseklik ayarı sunuyor.

Ön koltukların omuz mesafesi 10 mm ve iki ön koltuk arasındaki boşluk ise 15 mm artmış durumda. Bunun dışında arka koltuk omuz mesafesi 20 mm artarken arka koltuk yolcuları daha fazla bacak mesafesinin yanı sıra daha fazla diz mesafesinin keyfini sürebiliyor.

Büyük tasarlanan gösterge paneli modern bir görünüme sahip ve takibi kolay. Analog ve renkli olmak üzere iki farklı moda sahip ekran Honda"nın teknolojik yönünü vurgulayan bir çizgiye sahip. Gösterge panelinin en sağ tarafında kalem gibi dışarıya uzayan bir kol sayesinde yol bilgisayarını sıfırlayabiliyor ve bilgiler arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Bu bölüm ergonomik açıdan sıkıntı yaratıyor ve lansmana katılan Honda Civic ailesinin yenilenmesinden ve geliştirilmesinden sorumlu Baş Mühendis ve Global Proje Sorumlusu Mitsuru Kariya ile de bu fikirlerimizi paylaştık. Böyle bir kumanda düğmesinin direksiyon üzerine taşınmasının daha faydalı olacağı konusunda kendisi de önerilerimizi dikkate alarak, birkaç konu da dahil omak üzere not aldı ve Japonya"da bunları dile getireceğini bildirdi. Bu yaklaşım bile Honda ailesinin markaya ve modele verdiği önemi ve işlerini ne kadar titizlikle yaptıklarını göstermesi bakımından bana göre çok önemli…TEKNOLOJİ

Siyah piyano renginde orta konsol ev sahipliği yaptığı yüksek teknolojiyi yansıtan bir tasarımla dikkat çekiyor. Vites kolunun arkasında kalan en alt bölüm kişisel elektronik cihazlar da göz önünde bulundurularak iki bölmeli saklama alanı olarak tasarlanırken kullanışlılığı destekliyor. Ön taraftaki bölme cihazlar için tasarlanırken bazı donanım seviyelerinde kablosuz akıllı telefon şart etme imkanı sunuluyor. Arka tarafta kalan ikinci bölmede ise HDMI, USB ve SD yuvalarının yanı sıra 12 volt prizi yer alıyor. Orta konsoldaki boşluk örneğin şarj veya bağlantı kablolarını düzenli bir şekilde ikinci bölmeden birinci bölmeye iletme imkanı tanıyor. Her iki bölme de LED aydınlatma birimleriyle aydınlatılıyor. Saklama alanının üstünde gümüş panelli iklimlendirme paneli kendine yer bulurken baş bölgesindeki LED ışıklar ambiyans aydınlatması görevini üstleniyor.

Orta konsolun en üstünde ise 7 inç büyüklüğündeki Honda Connect dokunmatik ekran kendine yer buluyor. Bu ekran bilgi ve eğlence sistemi dışında iklimlendirme sistemini de dokunmatik olarak kumanda etme imkanı sunuyor. Ekran en üst iki donanım seviyesinde geri görüş kamerası olarak görev yapıyor.

Sürücünün görüş alanında bulunan TFT-LCD ekranı Sürücü Bilgi Arayüzü (DDI-Driver Information Interface) sürüş anında ihtiyacı olan bütün bilgileri sürücüye iletiyor. Bu ekran büyük bir dijital hız ve devir göstergesine ev sahipliği yapıyor. Donanım seviyesine bağlı olarak devir göstergesi dijital veya analog olabiliyor. Ayrıca DII ekranına entegre edilen geniş alanda; navigasyon yönlendirmesi, sesli komut desteğine sahip SMS veya e-posta ekranı, müzik kaynağı bilgisi, akıllı telefon rehberi, kilometre sayacı bilgileri ve akıllı araç bakım bilgileri gösteriliyor. Ana ekranın yanlarında ise yakıt ve hararet göstergeleri yer alıyor. TFT-LCD teknolojisine sahip bütün göstergeler yüksek kontrast seviyesiyle son derece okunaklı bir yapı sergilerken, sürücünün kapıyı açmasıyla aydınlanan göstergeler sıcak bir karşılama hazırlıyor.

Sürücü bu bilgileri kullanım ihtiyacına göre direksiyonun sol tarafında bulunan thumbpad ile değiştirebiliyor ve DII sisteminin tüm fonksiyonlarını bu kumanda ile yönetebiliyor. Sistem telefon rehberi veya müzik dosyalarında alfabetik arama imkanı da sunuyor. Ayrıca direksiyona Bluetooth®3 HandsFreeLink® kumandaları da entegre edilmiş durumda. Böylece sürücü gözünü yoldan ayırmadan güvenli bir sürüş gerçekleştirebiliyor. Direksiyonun sağ tarafında bulunan ikinci thumbpad kumanda ise hız sabitleme sistemini kumanda ediyor.

Bilgi ve eğlence sistemi Honda Connect 2, Apple CarPlay ve Android Auto desteğine sahip.

Önceki nesil ile karşılaştırıldığında yüzde 10 daha çabuk ısıtma özelliğine sahip iklimlendirme sistemi araç içindeki yaşam konforunu arttırırken klima çok daha düşük Küresel Isınma Potansiyeli (GWP- Global Warming Potential) değeriyle soğutma işlevini yerine getiriyor. Tüm donanım seviyelerinde iki kademeli ön koltuk ısıtmaları sunulurken üst donanım seviyelerinde arka koltuk ısıtması sunuluyor. Start-Stop düğmesi, anahtarsız giriş sistemi ve otomatik kararan dikiz aynası gibi özelliklerin yanı sıra Yeni Civic Sedan"da Fren Tutma (Brake Hold) fonksiyonu da sunuluyor. Bu özellik örneğin trafik ışıkları veya sıkışık trafikteki dur-kalk gibi durumlarda sürücü tekrar hareket edene kadar frenleri devrede tutuyor.
DONANIM

Honda Civic Sedan, Premium, Elegance, Executive ve RS donanım paketlerine sahip. Standart donanım paketleri dışında Işık Paketi, Koruma Paketi ve Spor Paketi olmak üzere kişiselleştirmeye yönelik üç farklı opsiyonel paket sunuluyor. Bu paketlerden Işık Paketi"nde mavi ayak bölgesi ambiyans aydınlatması, aydınlatmalı kapı eşikleri, orta konsol aydınlatması (sadece LHD) ve kapı paneli aydınlatması, Koruma Paketi"nde bagaj havuzu, paçalıklar ve kauçuk paspaslar, Spor Paketi"nde ön tampon altı eklentisi, kapı alt kaplaması ve arka tampon eklentisi yer alıyor. Ayrıca Yeni Civic Sedan"ın sportif karakterini vurgulamak üzere ince bir bagaj üstü spoyleri de sunuluyor. 
Katılım
14 Eyl 2016
Mesajlar
226
Tepki puanı
214
Konum
Mersin
Aracınız
Civic FC5 2018
İyi hoşta ne motor nede transmisyon hakkında bir kelime görmedim. O konuda bir kaç kelime etmeleri incelemeyi tamamlardı.


iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
 
Katılım
31 Ağu 2016
Mesajlar
165
Tepki puanı
1
Konum
istanbul
Aracınız
üstat onun hakkında da yazılar vardı fakat silmek zorunda kaldım karakter yetersiz kaldı
 
Katılım
14 Eyl 2016
Mesajlar
226
Tepki puanı
214
Konum
Mersin
Aracınız
Civic FC5 2018
Alıntı yaptığınız linki eklemenizin belki faydası olabilir o durumda. Biz Hondacılar okumayı severiz :)


iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
 
Katılım
31 Ağu 2016
Mesajlar
165
Tepki puanı
1
Konum
istanbul
Aracınız
Tabiki de bundan sonra paylaşımların altında alıntı link'i ekliyeyim ;)

Alıntı Link'i : Honda Civic
 

NoFeaR

Sayfa Yönetim
Katılım
20 Ocak 2014
Mesajlar
15,036
Tepki puanı
2,215
Konum
İzmir
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=4486]Oflu.6161[/MENTION] Hocam paylaşım için teşekkürler, karakter sayısı için istersen ilk mesaj sonrası ikinci mesajı atarak konunun devamını getirebilirsin.
Karakter sayısının kısıtlanması tamamen güvenlik amaçlı.
 
Katılım
31 Ağu 2016
Mesajlar
165
Tepki puanı
1
Konum
istanbul
Aracınız
[MENTION=4486]Oflu.6161[/MENTION] Hocam paylaşım için teşekkürler, karakter sayısı için istersen ilk mesaj sonrası ikinci mesajı atarak konunun devamını getirebilirsin.
Karakter sayısının kısıtlanması tamamen güvenlik amaçlı.
Tamam hocam yaplasimlari ona göre ayarlarım

Dünyada Türk Olmak Nasıl Ayrıcalık İse Türkiye'de de Oflu olmak O Kadar Ayrıcalık

Selam ve Dua ile Hayırlı Günler
 
Üst