Lastik Ölçüsü Hakkında Fikir

orjinal boyutları olan 185 70 14 olan lastikletirim ömrü nü tamamladığından ve de elimde mevcut olan 15 jantımıda değerlendirmek istedigimden bu 15 jant ma 195 60 15 lastik almak istiyorum...acaba bu lastikler davlumbaza sürtermi veya yüklü olduğunda sürtme yaparmı. ..Eğer sorun çıkarmayacaksa 2. Bir alternatifle 195 55 15 de alıp biraz daha jantı az da olsa göstermek için(gerçi 16 17 jant olsa daha iyi ama) istiyorum...Bu konudaki bilginize ihtiyacım var. ...
cb1f6cccadeeefea34f2c7cf19923f82.jpg

8a8aa397b7b58b487d1d8ddf516178dc.jpg

Hocam bu cap olcumu orda al5ini cizdigim yerlerde ki oranlar iyi skintin olmaz zat3n 1 inc jantin buyuyo yanaktan da 1 cm dusuyo yani 195 60 15 taktiginda jantinin 1 inc buyume pyi ortadan kalkmis oluyo problem yasamayacagini bikiyodm.ama yinede bi bakiim istedim sorunsuz kullanirsin elinde jantin da varmis simdikine gore daha iyi yol tuttusu saglar sana az da olsa hic dusunme lastiklerini de iyi bi lastik al keyfini sur hayirli gunler

Eu8

0
Davlumbaza sürtme yayları kısaltmadıysanız bizim kasalarda pek olmayacak bir şey çünkü diğer araçlara göre oldukça büyük bir çamurluk boşluğuna sahibiz ve maalesef araçta kabine yansıyan yol sesini de bu boşluk yaratıyor
Lastiğin veya jantın değişimine göre durumlarını içeren pek çok site var ben de kendi aracım için ebat değiştirme durumu yaşadığımdan son bir ayda pek çoğu ile haşır neşir oldum.. Çok az bir İngilizce biliyorsanız aşağıdaki linki öneririm

http://www.tyresizecalculator.com/

kadranda gösterilen hıza gelinceye kadar pek çok farklı değişimi inceleme şansı veriyor (hızı şanzımandan ölçen araçlarda teker çapı değişimi etkisiz tabi)
Kendi orijinal ebadım 195 60 15 idi 205 50 16 ya geçiş yaptım. Direksiyon daha kolay tepki veriyor ama yoldaki çukurları da önceki lastiğe göre daha bir hissetmeye başladım.. elimden geldiğince çukurlara yavaş girmeye çalışıyorum 17 inch jant alsanız yanak 45 e düşmek zorunda kalır ki şehir içi bozuk yollarda sorun çıkarma olasılığı çok yüksek
Bütçenize bağlı olarak mevut 15 i kullanmanız iyi olabilir 15 inc üzerindeki lastiklerin fiyatları da bağıl olarak çok artıyor..En kötüsü de bazı ebatları para olsa da bulamayabiliyorsunuz.. Bunlar kendi yaşadıklarımdan aktarabileceklerim.
Bu arada benim aracın son görünümü
eq2cy0.jpg

Aracınız
benim aracımda 17" jant + 215/45/17 lastikler var.
konfor azaldı. kalkışlarda hafif ağırlaştı araç.
ama 17" jant çok yakışıyor bu araca.
büyük jantın eğilme sorununu da göz önüne alınız.
yakıt olarak çok etkilemiyor.
benim jantlarım hafif yamuk ve yüksek hızlarda rahatsız edebiliyor.
3.5 cm TEIN yay takmayı düşünüyorum önümüzdeki günlerde..
büyük jant tan dolayı sorun yaşayan varmı benim gibi.

rau98k.jpg

Ekli dosyalar

• WP_20150517_003 (1).jpg
    WP_20150517_003 (1).jpg
    96.8 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Aracınız
Jantlar yamuk derken ?

can bey genel olarak ataletleri zayıf büyük jantların.
büyük jantın hafif yamulması şehir içinde 3-5 tümseğe bakıyor ne yazık ki.
rot balans ayarı yapan veya ön takımla uğraşanlar beni anlayacaklardır.
bu araçlara en uygun jant sanırım 15, 16 yı geçmemek lazım ama 17" bu modellere çok hoş oluyor.
jant düzeltme işlemi normalde 2-3 ayda bir yapılmalı.
kara jantlar da dahil ama insanımız balans olunca herşey bitti sanıyor.
uzayda 3 eksende yaşoruz keşke tek eksenli bir dünyada yaşasaydık :)

Can

0
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Benim aracımın konusu. Bu 2. takım 17 jantım. İlk jantları 5 ay kullandım pek bir sorun yaşamadım, dikkat ederim çünkü çukurlu yollara falan. Şu an orijinal type r jantları kullanıyorum yamulma olacağını sanmıyorum fabrikasyon çünkü :) konuyu incelerseniz basıklık ve jant duruşu hakkında fikir edinmiş olursunuz. 205/45/17 önlerde 3.5cm Kw spor yay var arkalar orijinal

http://civictr.com/showthread.php/779-Bu-da-benim-PR-)

Ali334

0
Aracınız
Arkadaşlar bende 2-3 ay önce 2005 civic ls otomatik vites almıştım aldığımda lastikleri değiştirmek aklımdaydı ama değiştiremedim yakında uzun yola çıkacağım için öndeki iki lastiği değiştirmeyi düşünüyorum bizim aracın tam ölçüleri nedir ve siz hangi marka lastiği önerirsiniz

Geri