Lastik Seçimi Michelin - Goodyear

kara82

0
Aracınız
Forumlarda gördüğüm kadarı ile Michelin ve Goodyear öne çıkıyor. Önceki yıllardaki modelleri hakkında bu iki marka anlaşılan kullanıcılarını memnun etmiş. Ama yeni modelleri ne durumda acaba? İnternette birkaç tane site buldum, bir tanesi özellikle lastik etiketlerini gösterme ve karşılaştırma yapma imkanı veriyor. Michelin'in energy saver + modeli ve primacy 3 modeli ile goodyear'ın efficientgrip performans modelinin etiketleri ile karşılaştırmalarını paylaşmak istiyorum, ayrıca birkaç model ile continental contipremium 2 modeli de (fabrika çıkışı civic'in üzerinde geldiğinden) onu da ekliyorum. Sonuçlara bakılınca goodyear e.g. performans modeli bence öne çıkıyor, ama kullanım ömrünün ne kadar olduğunu internet araştırması ile anlayamadım. Sıfır lastik 8 mm kalınlıkta iken (dişlerle kanallar arası mesafe) 3-4 mm kalınlığa gelesiye kadar sorun yok, 1,6 mm kalınlık yasal sınır zaten (kanalların olduğu yerde küçük çıkıntıların olduğu seviye). Sorum şu: goodyear alırsam 20 bin km sonra 8 mm'den 3 mm'ye düşerse tekrar almam gerekecek ve iki kat pahalıya gelecek. Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.
contipremium 2.jpgcontipremium 5.jpgefficientgrip performance.jpgenergysaver plus.jpgmichelin - goodyear - conti 2.jpgmichelin - goodyear.jpgmichelin primacy 3.jpgprimacy 3 - energysaver.jpgturenza.jpg

good year daha üstün görünüyor michelin'den.

dediğin konuyu ben de merak ettim yalnız michelin daha çabuk bitiyor diyorlar, yine good year üstün gibime geldi o konuda da.

kara82

0
Aracınız
Bu etiket ve karsilastirmalar hep 91 yuk degeri, "V" hiz degeri olan lastikler icin. Gece bir bucukta yazinca biraz anlasilmiyor ama soruyu soyle sormak istemistim: teste gore michelin primacy 3'un kullanim omru 8,1 energy saver+'nin 9,8 goodyear efficientgrip performance modelinin 6,1; eger energy saver+ mesela 40bin km gidecekse, goodyear 20-25bin gider diye tahmin ediyorum. Goodyear cogu acidan onde gozukuyor ama bu kullanim omru kafami karistirdi. Bilgisi olan arkadaslarin yardimini bekliyorum.

hangi site bu baktığınız.

ben yine de good year'ı tercih ederdim. 6.1 ile 8.1'yi oranlarsak, yüzde 20-25 lik bir ömür avantajı sunuyor veriye göre michelin energy saver.

yani biri 50bin yaparsa diğeri 40bin yapar.

diğer bir konu tasarruf. etikette good year b aldığı halde c alan michelin primacy verilerde nasıl daha tasarruflu görünüyor? bu da kafamı karıştırdı.

verilerin birinde daha tasarruflu olan good year, diğerinde michelin

Aracınız
Dediğin hususta şu yorumu yapabilirim. Eğer ki 20-25 bin km de biter diye bir endişen varsa, Michelin al o zaman, onun da GY den eksi yanı çok yok.

Aracınız
Civic FB7 2012
Lastik ömrüne tek kriter olarak bakmamak lazım. Michelin'in önde olduğu tek konuyu bu kadar öne çıkarmak doğru değil.
Michelin kullanıcısı olarak ben ADAC testleri ile teknik özellikleri neredeyse aynı ama GY önde olacak şekilde okumuş, ancak ömür/yıpranma konusunda Michelin ciddi fark attığı için konuyu vurgulamıştım. Açtığım konuda daha detaylı yorumlarım vardır.

Sizin aldığınız sonuçlara göre azımsanmayacak bir fark var. Buna göre GY almanız sizin lehinize. Çünkü,
hiç bir lastik maliyeti YOL GÜVENLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇEMEZ.

Bunu, can kaybıyla sonuçlanmış bir trafik kazası tecrübeme dayanarak söylüyorum.

O nedenle gücümün yettiği en iyisini almaya çalışırım. Arabam, güvenlik konusunda mekanik, elektronik ve aerodinamik (tabii ki ikinci elde de mağdur etmeyen) olarak kendini ispatlamış Civic, lastiğim Michelin, kemerlerimiz takılı, çocuklarım koltuklarında vs.

kara82

0
Aracınız
hangi site bu baktığınız.

ben yine de good year'ı tercih ederdim. 6.1 ile 8.1'yi oranlarsak, yüzde 20-25 lik bir ömür avantajı sunuyor veriye göre michelin energy saver.

yani biri 50bin yaparsa diğeri 40bin yapar.

diğer bir konu tasarruf. etikette good year b aldığı halde c alan michelin primacy verilerde nasıl daha tasarruflu görünüyor? bu da kafamı karıştırdı.

verilerin birinde daha tasarruflu olan good year, diğerinde michelin
Bu etiket ve karsilastirmalar Rezulteo.com sitesinen. Birkac yabanci sitede de benzerleri var. Site tasarruftaki degeri anladigim kadariyla hem kilometre basina yakit tasarrufu hem de kullanim omru icin veriyor

kara82

0
Aracınız
Lastik ömrüne tek kriter olarak bakmamak lazım. Michelin'in önde olduğu tek konuyu bu kadar öne çıkarmak doğru değil.
Michelin kullanıcısı olarak ben ADAC testleri ile teknik özellikleri neredeyse aynı ama GY önde olacak şekilde okumuş, ancak ömür/yıpranma konusunda Michelin ciddi fark attığı için konuyu vurgulamıştım. Açtığım konuda daha detaylı yorumlarım vardır.

Sizin aldığınız sonuçlara göre azımsanmayacak bir fark var. Buna göre GY almanız sizin lehinize. Çünkü,
hiç bir lastik maliyeti YOL GÜVENLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇEMEZ.

Bunu, can kaybıyla sonuçlanmış bir trafik kazası tecrübeme dayanarak söylüyorum.

O nedenle gücümün yettiği en iyisini almaya çalışırım. Arabam, güvenlik konusunda mekanik, elektronik ve aerodinamik (tabii ki ikinci elde de mağdur etmeyen) olarak kendini ispatlamış Civic, lastiğim Michelin, kemerlerimiz takılı, çocuklarım koltuklarında vs.
Haklisiniz. Artik butcemi denklestirince bu iki markadan birini alacagim. Gy performans su an benim icin daha onde gozukuyor. Tesekkur ederim

Aracınız
Bu etiket ve karsilastirmalar hep 91 yuk degeri, "V" hiz degeri olan lastikler icin. Gece bir bucukta yazinca biraz anlasilmiyor ama soruyu soyle sormak istemistim: teste gore michelin primacy 3'un kullanim omru 8,1 energy saver+'nin 9,8 goodyear efficientgrip performance modelinin 6,1; eger energy saver+ mesela 40bin km gidecekse, goodyear 20-25bin gider diye tahmin ediyorum. Goodyear cogu acidan onde gozukuyor ama bu kullanim omru kafami karistirdi. Bilgisi olan arkadaslarin yardimini bekliyorum.

alalı 25bin km yaptım goodyear efficent grip performans gecenlerde çivi girdi lastikci abi 25bin daha gider bunlar dedi ... dişlilerin arasına parmaklarım rahat giriyor hala :eek:k: suan kliksa'da 158 TL almanı tavsiye ederim :D

Continentalleri degistirirken lastikciye aracin km yi demeden anla ustaysan kaç km yapmis dedim. Önleri arkaları ölçtü 50.000km olmus ömrü tamamlanmış dedi daha 28.000km deki lastikler için. Uzun yol otobanda kullandım halbuki. Bu contiler harbiden çok adiymis. Sizde 30.000 oldumu degistirin bence

Geri