Civic FB7 Lastik Tercih-Öneri

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
K.marasta kar zaten en fazla 3_5 gün olur kullanacam şimdilik bunlari
Hocam kış lastiği az kullanıldığı için pek aşınmaz. Birde güzel muhafaza ediliyorsa uzun süre kullanılır. Lastik raf ömrü 10 senedir. Pratikte ise kuru, ıslak ve karlı yolda test etmek gerekiyor. Virajda zorlama ve fren mesafesi ile sizi tatmin ederse kullanılabilir. Benim fikrim bu yönde.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Aracınız
Civic FC5 2019
Selamün aleyküm arkadaşlar ,

Bu konuda bende yardımınızı isteyeceğim . İstanbul Tuzla ' da sahil kenarı bir yerde ikamet ediyorum. Aracım 32500 km de ve yaklaşık 2,5 yaşında. 215/55/16 Bridgestone Turanza ER33 lastiklerim var. Pandemi nedeniyle işe arabamla gidip geliyorum. Uzmanlar bu sene sert kış olacak dedikleri için kış lastiği bakmaya başladım. Ancak arada kaldım. 4 mevsim lastik önerenler daha fazla çıktı etrafımda. Elimde 2 seçenek var ,

1. Kış lastiği alacağım ve elimdeki mevcut lastiklerle beraber kullanacağım.
2. Elimdeki lastikleri 300-500 neyse fiyatı satıp Falken Euro Allseasons (as210) 4 mevsim lastik alacağım. Goodyear , michelin falan bakmıyorum çok pahalı. Falken için 215/55/16 ölçüsüne 550 ₺ fiyat aldım.

Siz olsanız ne yapardınız ?
merhaba, ben olsam 4 mevsim lastik almam, bence kış şartlarında ise yaramaz. ıslak zemin yol tutuş ve fren mesafesi yaza göre oldukça iyidir. tercihim kışlık olurdu

MI 6X cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Dört mevsim lastikler hakkında Goodyear Vector4Seasons kullanana kadar bende işe yaramazdırlar diye düşünüyordum ama fiyatı uygun görüp aldıktan sonra iş arkadaşlarımın bile cesaret edemeyip araçlarını getirmediği ciddi buzlu yollarda kışlık lastikten farksız şekilde araç kullanınca düşüncem değişti. Yaz lastiğine ve kış lastiğine yönelik farklı türde 4 mevsim lastik tipleri de mevcut.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
4 mevsimi bilmiyorum ama ben Goodyear egp den hiç memnun değilim araç biraz yokuş görsün biraz direksiyon acısı değişsin patinaja kalıyor. Civic tasarımından kaynaklanan bir durum mu lastikten mi oluyor bilemiyorum artık...

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
235 45 R17 michelin ler ile 32-33 psi basınçlarda bulamadığım yol tutuşu havaların soğumaya başladığı şu günlerde 29-30psi basınçlara inerek buldum, ama bu şekilde bu yanaklar ne kadar dayanır bilmiyorum. Yol pürüzü esnekliğinde değişiklik yok hatta inik lastikle kötü oldu. 30 hava ile dan dun bam güm ses geliyor çukurlarda.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
235 45 R17 michelin ler ile 32-33 psi basınçlarda bulamadığım yol tutuşu havaların soğumaya başladığı şu günlerde 29-30psi basınçlara inerek buldum, ama bu şekilde bu yanaklar ne kadar dayanır bilmiyorum. Yol pürüzü esnekliğinde değişiklik yok hatta inik lastikle kötü oldu. 30 hava ile dan dun bam güm ses geliyor çukurlarda.
Kendimde FB7nin lastiklerini uzun süredir 30 psi basınçta kullanıyorum ve konfor ile direksiyon hissi olarak 32psi'den daha iyi olduğunu düşünüyorum.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Lastik hava basıncını ortam sıcaklığı kaçken yapıyorsunuz. Ablamın evine 200metre mesafede bir Opet var ordan dönüşte doldurdum geçen hepsi 28 gösteriyordu 32 yaptım baya konfor düştü.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Lastik hava basıncını ortam sıcaklığı kaçken yapıyorsunuz. Ablamın evine 200metre mesafede bir Opet var ordan dönüşte doldurdum geçen hepsi 28 gösteriyordu 32 yaptım baya konfor düştü.
Önerilen aracın kullanılacağı hava sıcaklığında yol ısısı oluşmamış yani ısınmamış koşuldayken lastik basıncını ayarlamaktır.
Örneğin iki hafta önce hava sıcaklığı 27 derece iken lastikleri 30 psi yapmıştım, geçen gün 18 derece havada kontrol ettiğimde basınçlar 27ye düşmüştü, bu mevsimde artık bu şekilde düşük sıcaklıklarda aracı kullanacağım için 18 derecede 30 psi'ye ayarladım, bu ayarımda havalar ısınırsa muhtemelen basınç 32 civarı çıkacaktır ama önümüzdeki 3-4 ay bu sıcaklıklarda aracı kullanacağım.

Yanlız lastik basıncını ayarlarken mümkünse kendinize ait kaliteli bir basınç ölçer kullanın, akaryakıt istasyonlarındaki hava cihazlarının genelde kalibrasyonları yapılmıyor ve gösterdiğinden az veya fazla hava basma durumu sıklıkla oluyor.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Kendimde FB7nin lastiklerini uzun süredir 30 psi basınçta kullanıyorum ve konfor ile direksiyon hissi olarak 32psi'den daha iyi olduğunu düşünüyorum.
30psi da direksiyon biraz sağır ama yola tutunma, çekiş, viraj, frenleme olarak daha güçlü oluyor, 32-33psi da direksiyon hassasiyeti fazla ve süspansiyon epey sinirli davranıyor, ama çekiş ve frenleme berbat derecede kötü oluyor viraj dönüşleri pek fazla kötü etkilenmese de hafif kayıyor.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Önerilen aracın kullanılacağı hava sıcaklığında yol ısısı oluşmamış yani ısınmamış koşuldayken lastik basıncını ayarlamaktır.
Örneğin iki hafta önce hava sıcaklığı 27 derece iken lastikleri 30 psi yapmıştım, geçen gün 18 derece havada kontrol ettiğimde basınçlar 27ye düşmüştü, bu mevsimde artık bu şekilde düşük sıcaklıklarda aracı kullanacağım için 18 derecede 30 psi'ye ayarladım, bu ayarımda havalar ısınırsa muhtemelen basınç 32 civarı çıkacaktır ama önümüzdeki 3-4 ay bu sıcaklıklarda aracı kullanacağım.

Yanlız lastik basıncını ayarlarken mümkünse kendinize ait kaliteli bir basınç ölçer kullanın, akaryakıt istasyonlarındaki hava cihazlarının genelde kalibrasyonları yapılmıyor ve gösterdiğinden az veya fazla hava basma durumu sıklıkla oluyor.
İş yerinde kullandığımız ford marka araçta lastik basınç sensörü var. Yola çıkmadan gösterdiği basınç ile lastik ısındıktan sonra gösterdiği basınç arasında 4-5 psi fark ediyor. Bugün bende 30 psi çekeyim bari ben soğuk havada 32 basmıştım.

Geri