Civic FB7 Lastik Tercih-Öneri

Aracınız
Civic FC5 2020
Diğer aracım i20'nin süspansiyonları biraz sertti. Karlı yolda kullanma özellikli dört mevsim, hem konforlu hem de kaliteli lastik bakmıştım 5 sene önce, Nokian Weatherproof kullanmıştım. 40 bin km kullanıldı, zamanından erken aşındı lastikler ki genel şikayet de bu yöndeydi ancak yol tutuşu oldukça iyiydi. Ekonomik sebeplerle bu sefer Falken AS210 baktım. Konfor açısından söyleyebilirim ki kullandığım en iyi lastik oldu. Üstelik karlı yolda bile beklediğimden oldukça iyiydi. Bu arada kastettiğim karlı yol İstanbul yolları arkadaşlar, daha yoğun kar yağan yerlerde kış lastiği daha iyi bir tercih olacaktır.

Şu anki fiyatları bilmiyorum, ancak senelerdir aynı hesabı yaptığım için günümüz koşullarında da geçerli olduğunu düşünerek yazıyorum. Lastiğini koyacak yer bulamayanlar mecburen emanet bıraktığı lastikler için bir miktar ücret veriyor, bunun yanında senede 2 defa lastik değişim ücretini de lastikçiye bayılıyor ve her 3,5-4 senede neredeyse bir lastik parası boşa gidiyor (elbette aldığınız lastiğin fiyatına göre değişir.). Bunun yerine, karlı gün sayısı az ve kışı hafif geçen yerlerde araç kullananlar için tavsiyem kesinlikte dört mevsim lastikler olacaktır. Yaz ve kış lastiğini ayrı ayrı kullanırsanız daha kısa fren mesafelerine ve daha iyi yol tutuşuna sahip olabilirsiniz, ancak ben duruma ayrıca ekonomik yönden de bakmak zorundayım. Dört mevsim lastiklerde de Falken'den oldukça memnun kaldım, diğer lastiklere göre de fiyatı oldukça uygun olduğu için hem fiyat/performans, hem de konfor bakımından oldukça iyi bir konumdalar. (Falken'e karar verirken hem alışveriş sitelerindeki fiyatlar hem de https://www.tyrereviews.com/Tyre/Falken/EUROALL-SEASON-AS210.htm adresi etkili oldu.)

Civic aracımı satın aldığımda da ilk yaptığım şey, bayinin alt sokağındaki lastikçiye Civic'te takılı olan lastikleri verip üzerine bir miktar daha para vererek dört mevsim Bridgestone Weather Control A005 aldım, ancak Falken'in bu kadar iyi olduğundan haberim yoktu. Bu bilgiye önceden vakıf olsaydım muhtemelen bir Falken satıcısına uğrardım. Çok daha az para vererek takas yapmış olacaktım.

Lastikler konusunda, özellikle dört mevsim lastikler konusunda fikirlerim, naçizane, bu şekildedir.

Kazasız sürüşler...
4 mevsim lastik konusundaki fikirlerinize katılmıyorum hocam. 2018 de ikinci el aldığım astra aracımda yeni takılmış michelin cc 4 mevsim lastikler vardı ve hiç memnun kalmadım. bana göre tabiri caiz mi bilmiyorum ancak 4 mevsim lastiklere ben p.ç lastik diyorum. Ne yazın yaz lastiği gibi ne kışın kış lastiği gibi. yazın sıcak gördümü cayır cayır ötüyor viraj dönerken kaymalar yapıyor erkenden bir yaz lastiğine göre, frenler deseniz yine keza bir yaz lastiği gibi değil. kışın da aynı şeyler geçerli benim fikrim. bence kesinlikle yazın yaz kışın kış lasiği kullanılmalı. iki kuruş kar eğiceğiz diye Allah korusun başımıza çok daha büyük felaketler gelebilir.

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Arkadaşlar kışlık lastik alacağım Sava ile Debica arasında kaldım. Sizler seçecek olsanız hangisini neden alırdınız? Kullananlardan ve tavsiye verebilecek olanlardan yorum bekliyorum :) (Bu seviye içinde farklı marka önerisi de alabilirim)

Ad Soyad
Hakan Şanlı
Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar kışlık lastik alacağım Sava ile Debica arasında kaldım. Sizler seçecek olsanız hangisini neden alırdınız? Kullananlardan ve tavsiye verebilecek olanlardan yorum bekliyorum :) (Bu seviye içinde farklı marka önerisi de alabilirim)

Sava kullandım ve karda buzda çok memnun kaldım.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Eğer fiyat farkı yüksek değilse bulabilirseniz Goodyear Ultragrip 8’i öneririm, uzun süre kullanmıştım ve memnun kalmıştım.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Bende Lassa Snoways 4 aldım umarım üzmez bu sene.

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Tavsiyeler için teşekkürler arkadaşlar, Sava sipariş verdim. Taktırdıktan sonra kullandıkça izlenimlerimi aktarırım.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Bugün eski lastiklerimi (Goodyear egp) satıp yerine continental ultra contact aldım aslında premium contact 6 alacaktım ama bu yeni çıkmış etiket değerleri daha iyi biraz tecrübe edeyim detayları aktarırım.

Geri