Led far Ampül önerisi

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Aracınız
Aslında video cekıp çakışını izletmek isterim size ama tek oldugum için yapamadım. uzunları aracta biri cakacak ben de cekecegim plan oydu..karanlıkta yapabilşrsem atarım mutlaka
Hocam geniş alan ve zifiri karanlıkta çekebilirsiniz süper olur.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

Redmi Note 7 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Aslında video cekıp çakışını izletmek isterim size ama tek oldugum için yapamadım. uzunları aracta biri cakacak ben de cekecegim plan oydu..karanlıkta yapabilşrsem atarım mutlaka

Hocam 60 liralık LED de şimşek etkisi ile çakıyor.
Merak edilen husus aydınlatma performansı :)

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001

Sıkıntı yok, acelemizde yok biz burda bekliyoruz. :)

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

Aracınız
Civic FC5 2018
sonradan takılan bu led farların ne kadar kaliteli yada pahalı olursa olsun performanslı olduğunu düşünmüyorum ben 3 marka denedim. 1000 lira kadar param gitti ucuzunuda ortasını pahalısını da denedim yok olmuyor. Bence beyaz bir görüntü istiyorsanız Osram Nightbraker laser alabilirsiniz. Beyaza daha yakın bir halojen ampul ve osram kalitesi. videoları izleyebilirsiniz gerçekten çok performanslı.

Aracınız
Civic FD6 2010
Yakın zamanda farklı başlıkta aşağıdaki yorumda bulunmuştum. Acaba yeni teknoloji ile durum değişmiş olabilir mi merak ediyorum. Aslında ayna yansıtmalı farlar için sanmıyorum. Akşam aydınlatma testinde 3-5 metre ilerideki bir duvarda sadece kısa far aydınlanma benim bu merakımı giderebilir, size zahmet.
Karşıdakinin gözünü almadığına ya da ışın dağılmadığına emin olmak için aşağı resimdeki gibi ışık dağılımının keskin biçimde sonlanması gerekmekte.

1597070142934.png

Evete önermem. Tecrübemi ve bunun ile oluşan fikirimi paylaşmak gerekirse ;
Uzun far ve kısa far aynı yapıda. Ayna yansımalı, birisi uzağa diğeri yakına ayarlı. Xenon ile halojen ampullerde ışığın çıktığı noktalar neredeyse aynı, küçük bir noktadan (belki 3mm) 360 derece açı ile, tüm etrafına ışık veriyor. Led ampullerde ise led hücresinin bir yüzü kör, yani tek yüzden ışık çıkıyor, oda en iyi ihtimalle bir hücre 180 çevresine ışık verebilir, ki ışık şiddeti 90' de maks, 0 derece ve 180 dereceye yaklaştıkça bu şiddet düşer. Bunun içinde bu led ampullerde ampulün 2 yanına(ön/arka) yada eşit aralıklar ile (120' açı ile) led hücreleri yerleştirirler. Led hücrelerinin hücre boyutu xenon ya da halojen ampullerde ışığın çıktığı noktanın boyutunda olsa bile, led hücrelerin soğutması ve devreye kartına montajı için aralarında mutlaka bir mesafe olması gerekiyor. İşte bu mesafe ve led hücresinin boyut farkları ışığın çıkış yerini aynanın odak yerinden sapmasına neden oluyor. Sonucunda dağınık bir aydınlanma.

Ancak far yapısı aynalı değil mercekli ise belki o zaman faydası olabilir. Burada şu yanlış anlaşılma olmasın, Led farlar ışığı dağıtır değil, orjinal dizaynı led olmayan farlara led takıldığında ışığı dağıtır. Yoksa yeni nesil araçlardaki led farlar harika, çünkü lede göre mercek/ayna dizayn edilmiş.

Geri