LPG ile ilgili sorun ve süreç

fx2006

0
Ad Soyad
Ahmet Mehmet
Aracınız
Civic FE1 2021
Selamlar dün antalyadan memlekete doğru yola çıktım manavgat çıkışındaki son petrolden Türkiye Petrolleri TP den lpg az kaldığı için 300 tl lpg aldım ve yola çıktım akseki yollarını tırmanırken yol kenarındaki satıcıların birinde durdum araç çalışır vaziyette klima açıktı ve birden stop etti, anlam veremedim tekrar bastım starta araç çalıştı ama tekrar stop etti bu sefer start verdiğimde uzunca bir marş yaptı ve çalıştı bende devir düşmemesi için gaz vererek hareket ettim 30-40 km gittim herhangi bir terslik olmadı ama namaz için bir camide durdum durduğum anda araç stop etti, aklıma benzin pompası sorunu geldi namaz kılana kadar dinlensin dedim ve geldim aracı çalıştırdım çalıştı ve yola çıktım 20-30 km sonra araç titremeye başlayınca bunun lpgden olabiliceğini düşünerekten benzine aldım ve araç normale döndü ne stop etme ne titreme, %70 lpg dolu halde benzinle gittim memlekete, sabah servise götürdüm incelediler lpg de çapak (talaş) var buda regülatörü ve enjektörleri bozmuş dediler 5-6 saat sürecek elimizde malzeme var değişelim dediler bende lpg tankınıda boşaltın ozaman dedim, şimdi aracı aldım değişmişler parçaları ama tankı boşaltamamışlar sordum ustaya sıkıntı yok azalınca kaliteli bir yakıt alın dediler ve geldim, TP yi aradım o istasyon gazı bizden almıyor güvenal gaz dedi orayı aradım yok onlar kristalgaz dedi en son ulaştım bunlara not aldılar sonra genel müdür döndü biz daha yeni denetimden geçtik tertemiz isterseniz rapoları göndereyim felan fisman dedi neyse uzatmadım servis sıkıntı çıkarırsa dönerim dedim , şimdi ustada kullan yakıtı deyince kafam karıştı anlam veremedim. Varmı başına böyle bir olay gelen. ben yıllardır her yerden lpg aldım hiç başıma gelmedi, istasyon müdürü lpgde talaş olmasının ihtimali yok diyor.

Aracınız
Civic FC5 2017
Aynı olay başıma geldi...geçen sene 2021 yılı Ekim ayıydı.Aracım 2018 eco elegance otomatik..70.000 km iken...

Çözüm yolu ;

Benzin
1.Araç benzinde de gaz da yapacak...Bekleyip benzinde kalırsa düzelecek gibi olacak...uzun süre benzinde kullanımda Motor diognostik gösterge yanacak P0 172 arıza kodu ile)
2.Bobinlerden emin olun sağlammı? Sağlamsa. (Araç çalışırken Söküp takma ile test yapabilirsiniz)
3.Bujilerden emin olun sağlammı ? Sağlamsa..(Uzun zamandır sizde ise araç zaten bilirsiniz)

Lpg
4.Yetkili LPG gaz bayisine gidin...
Lpg yetkili servis PC ye bağlayacak ve aracın OBD2 girişine paket PC bağlayacak...
Lpg enjektörleri tam zamanında gazı kesip veriyormu ona bakacak... eğer gazı kesmiyorsa yada zamanlama hatası yapıyorsa...bingo enjektör arızalı diyecekler...Brc enjektör 1 tanesi geçen sene 850 tl idi...Saygılar
aracım 67000 km.de. tüm bakımları yetkili serviste yapıldı. bujiler de sağlam yetkili serviste değişti. 10000 olmadı daha değişeli. bobinleri bilemiyorum. araç garanti kapsamında olduğu için yetkili servise götüreceğim. şimdilik benzinde sorunsuz biniyorum. ancak arıza lambalarının hepsi yanıyor. akşam 16:00 honda boraya randevu aldım. inşallah garantiden hallolacak bir arızadır.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
aracım 67000 km.de. tüm bakımları yetkili serviste yapıldı. bujiler de sağlam yetkili serviste değişti. 10000 olmadı daha değişeli. bobinleri bilemiyorum. araç garanti kapsamında olduğu için yetkili servise götüreceğim. şimdilik benzinde sorunsuz biniyorum. ancak arıza lambalarının hepsi yanıyor. akşam 16:00 honda boraya randevu aldım. inşallah garantiden hallolacak bir arızadır.
Üstad Yetkili servis Garantili ise tabiki servis.Arıza lambalarının hepsi yanması korkuttu beni sadece....Muhtemelen LPG enjektör kaynaklı yazdıklarınızdan...İnşallah çözülür...Çözüm cevabınızı buradan paylaşırsanız seviniriz...Herkese yardımcı olmuş oluruz...Saygılar

SM-A705FN cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2017
Üstad Yetkili servis Garantili ise tabiki servis.Arıza lambalarının hepsi yanması korkuttu beni sadece....Muhtemelen LPG enjektör kaynaklı yazdıklarınızdan...İnşallah çözülür...Çözüm cevabınızı buradan paylaşırsanız seviniriz...Herkese yardımcı olmuş oluruz...Saygılar

1 ve 2 nolu, Enjektörler arızalıymış ervis garanti kapsamında değişimini sağladı Şu an için herhangi bir sorun yok. İyi ki Garantiyi bozdurmamışım.
Bu arada 70.000 bakım fiyatını sordum. Kampanyalı 1900 tl imiş. (Yağ, yağ-hava-polen-lpg filtreleri.)

Son düzenleme:
Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
1 ve 2 nolu, Enjektörler arızalıymış ervis garanti kapsamında değişimini sağladı Şu an için herhangi bir sorun yok. İyi ki Garantiyi bozdurmamışım.
Bu arada 70.000 bakım fiyatını sordum. Kampanyalı 1900 tl imiş. (Yağ, yağ-hava-polen-lpg filtreleri.)
Teşekkürler cevabınız için

Aracınız
Civic FD6 2008
Merhaba arkadaslar bir süredir aracım LPG'de stop etmeye başladı arıza ışığı da yakiyordu enjektör arızası verdi. LPG ustası enjektörden önce bujilere yogunlasalim dedi 2 bın km önce ngk buji taktırdıgimi söyledim. Kendinden 2 buji taktı deneme amaçlı ondan sonra arıza ışığı yanmamaya başladı fakat stop etme sıkıntısı devam ediyor. Haftaya tekrar gidecem sizce bu sorun enjektor değişimi ile mi cozulur illa yeni buji takımı alsam denemek için yoksa başına gelen arkadaşlar ne tavsiye ederScreenshot_20221009-084521.jpg

RNE-L01 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba arkadaslar bir süredir aracım LPG'de stop etmeye başladı arıza ışığı da yakiyordu enjektör arızası verdi. LPG ustası enjektörden önce bujilere yogunlasalim dedi 2 bın km önce ngk buji taktırdıgimi söyledim. Kendinden 2 buji taktı deneme amaçlı ondan sonra arıza ışığı yanmamaya başladı fakat stop etme sıkıntısı devam ediyor. Haftaya tekrar gidecem sizce bu sorun enjektor değişimi ile mi cozulur illa yeni buji takımı alsam denemek için yoksa başına gelen arkadaşlar ne tavsiye ederEkli dosyayı görüntüle 269774

RNE-L01 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Selam Üstadım...
Aracın stop etmesi olayı çözüm sürecini değiştiriyor....

1.öncelikle aracınız BENZİN de stop ediyor mu ? Eğer benzinde de stop ediyor ise...Sorun yakıt veya ateşleme sisteminde dir...Genellikle..
Yakıt sisteminde genelde benzin depo içi pompa arızalınır..
Ateşleme sisteminde ise genelde bobinler yada bujiler arızalınır.
Bobinlerden emin olun sağlammı? Sağlamsa. (Araç çalışırken Söküp takma ile test yapabilirsiniz)
Bujilerden emin olun sağlammı ? Sağlamsa..(Uzun zamandır sizde ise araç zaten bilirsiniz bitip bitmediğini bujinin.)

Benzinde stop etmiyor LPG iken stop ediyorsa, yukarıda bahsettiğim noktalarda sorun yok ise LPG sistemi sorunudur...Genel olarakta enjektörler arızalınır....

Dediğim gibi genelde başı çeken arızalar bunlardır...

Lpg
Yetkili LPG gaz bayisine gidin...
Lpg yetkili servis PC ye bağlayacak ve aracın OBD2 girişine el (pocket) PC bağlayacak...
Lpg enjektörleri tam zamanında gazı kesip veriyormu ona bakacak... eğer gazı kesmiyorsa yada zamanlama hatası yapıyorsa...enjektör arızalı diyecekler...Brc nin güzel yanı tek enjektör değişimi yapılabiliyor olmasıdır...Saygılar

Geri