LPG tüketimini algılayamıyorum

Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba arkadaşlar;
kasım ayında 2018 model honca civic executive satınaldım. 1700 km şu an.
ilk LPG dolumunda (fabrika çıkışı 3-5 km lik LPG vardı içinde) 28 lt LPG aldım fulledim, ekranda LPG göstergesi 340 km menzil verdi ve hemen hemende bu şekilde oldu tüketim.
sonraki full LPG alımlarımda 29 lt civarı aldım, gösterge 3 üncü alışımdan sonra 270 km civarı menzil vermeye başladı. LPG kalibrasyonu yaptım ilkinde düzeldi 320' ye çıktı.
lakin sonraki LPG alışlarımda fullememe rağmen 250-260 km civarı veriyor menzili, kalibrasyon işe yaramıyor.
dün 37 lt' de fullendi, evvelce 29 lt nin üstü fullenmemişti. işin garibi 37 lt almış olmama rağmen menzil 250 km gözüküyor.
bu iş sinir bozucu, göstergemi bozuk, şamandıradamı hata var, servise sordum konuyla alakasız saçma sapan şeyler söylediler,
bu sorunu nasıl çözeriz, varmı başına gelen?
gerçek LPG menzili nasıl anlayacağız?
ve bu araç nasıl 37 lt LPG aldı, belli bir yüzdesi boş kalmıyormuydu deponun otomatikman?
uzun yazdım kusurabakmayın, aydınlatırsanız sevinirim.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Merhaba arkadaşlar;
ilk LPG dolumunda (fabrika çıkışı 3-5 km lik LPG vardı içinde) 28 lt LPG aldım fulledim, ekranda LPG göstergesi 340 km menzil verdi ve hemen hemende bu şekilde oldu tüketim.
sonraki full LPG alımlarımda 29 lt civarı aldım, gösterge 3 üncü alışımdan sonra 270 km civarı menzil vermeye başladı. LPG kalibrasyonu yaptım ilkinde düzeldi 320' ye çıktı.
lakin sonraki LPG alışlarımda fullememe rağmen 250-260 km civarı veriyor menzili, kalibrasyon işe yaramıyor.
dün 37 lt' de fullendi, evvelce 29 lt nin üstü fullenmemişti. işin garibi 37 lt almış olmama rağmen menzil 250 km gözüküyor.
bu iş sinir bozucu, göstergemi bozuk, şamandıradamı hata var, servise sordum konuyla alakasız saçma sapan şeyler söylediler,
ve bu araç nasıl 37 lt LPG aldı, belli bir yüzdesi boş kalmıyormuydu deponun otomatikman?
Menzil değerleri %100 tutmuyor maalesef. Depoyu fulleyip gaz bitene kadar aracınızı kullanın. Gaz bitince kaç km gittiyseniz yakıt tüketiminiz ortaya çıkacaktır.

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@ywzckr Menzil özelliğimiz yok derdimiz yok kara düzen devam :)

Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba arkadaşlar;

Muhtemelen bir önceki ortalama LPG tüketiminize göre menzil ayarlıyor araç bu yüzden birbirini tutmuyor olabilir.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ywzckr

0
@ywzckr Menzil özelliğimiz yok derdimiz yok kara düzen devam :)

Aynen @NoFeaR hocam ben sadece anlık tüketime razıyım, o da zaten niye çok yaktırdığımı çözmek için. Araç stabil hep az yaksa hiç sesimi çıkarmam. Şu kış dönemi çok fazla yakıyormuş lpgli araç bunu anladım. Birde bize sunulan yakıt kalitesi gün geçtikce düşüyor bunun da etkisi var sanırım.
Birde arkadaşa yol göstermesi için serviste bana söylenen, bu şikayetler yüzünden anlık tüketimin kaldırılması için başvuruda bulunmuş servisler fb7 için, fc5 de kaldırıldı bu yüzden.
Öncelikle aracınız lpgli tam menzil göstermesinin mümkünatı şuanki sistemle yok, çünkü aracınız benzin için üretildi siz onun yazılımını kandırarak araç benzindeymiş gibi hesaplama alıyorsunuz bu yüzden araç göstergesindeki menzil doğru göstermemesi normal bir durum. Anlık tüketimi kontrol ederek hangi devirlerde aracın daha az yaktigini cozerek daha az yaktirabilirsiniz.
43 litre depomuz 35 litre almasi normal bazen 36-37 alabilir o da basınctan ama 38 litre gibi aldiginiz istasyon olursa oradan bir daha yakit almamanizi tavsiye ederim.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri