LPGli Aracımda Fazla Benzin Tüketimi

Aracınız
İyi günler arkadaşlar. 2012 model FB7 civic Elegance OV araç sahibiyim. FB7lerde özellikle kronik hale gelen LPG kullanırken benzin ibresinin düşüş göstermesi sorunu kafama takılmıştı buna dair emülatörler yakıt gösterge modülleri araştırdım Bursada bir yerde buldum fakat Bayram dolayısıyla yola çıkacağım için benzinide full doldurup öyle çıkayım istedim. LPG kullanımımda uzun yolda hesaplamalarım tatminkar denilecek türden bir problem yok lakin asıl problem benzin tüketimimde. Kurban bayramına yola çıkarken benzinide lpgyide fulledim. Benzin ibresi düşe düşe dün akşam uyarı ışığı yaktı ve menzil 34 km gösteriyordu. Akşam gittim benzin fulledim 6.99 lt fiyatından 32,9 lt 230 tl benzin aldı. Kurban bayramında 20.08.2018 tarihinde yola çıktım dün aldığım benzine kadar toplam 2358 km yol katetmişim. Bu yolun takribi 1700 kmsi uzun yol sayılır ve lpg bittiği gibi gidip lpg dolduruyordum sadece iki defa lpg göstergesinde sesli uyarıya rağmen geç doldurduğum oldu. Yolda klima sürekli olmasa da ekseriyetle açıktı ara ara 160 km hızlara çıktığım oldu. Ya bende bir problem var ya arabada bu katedilen 2358 km mesafede 33 lt benzin tüketimi araç lpgli olmasına rağmen anormal geliyor. LPG silindir tank Atiker Gold 97bin kmde taktırdım 5 ay oldu şu an araç 107 binde. Belki saçma gelecek ama araç hem LPG hem benzin tüketiyor gibi geliyor. Şimdi artık benzin ibresi düşsede veya yarım depo gösterdiği anda 40-50 liralık benzin alıp devam edeceğim ama bu kadar tüketim moralimiz bozdu. Civic gerçekten sürüş keyfi hoş bir araba çok fazla kafada ağrıtmıyor ama bazen bu tip durumlarla karşılaşınca araçtan soğuduğum oluyor. Bugün Atikere gidip ustaya göstereceğim aracımı.

Sizce 2358 km yolda faraza birkaç kere geç lpg alsanız bile 33 lt benzin tüketimi normalmi.

Bu tüketim hiç normal değil. 2600 km. yol yaptım. Hâlâ benzin neredeyse full gibi. Kontrol edilmesinde fayda var.

FD6 - FB7

ywzckr

0
İyi günler arkadaşlar. 2012 model FB7 civic Elegance OV araç sahibiyim. FB7lerde özellikle kronik hale gelen LPG kullanırken benzin ibresinin düşüş göstermesi sorunu kafama takılmıştı buna dair emülatörler yakıt gösterge modülleri araştırdım Bursada bir yerde buldum fakat Bayram dolayısıyla yola çıkacağım için benzinide full doldurup öyle çıkayım istedim. LPG kullanımımda uzun yolda hesaplamalarım tatminkar denilecek türden bir problem yok lakin asıl problem benzin tüketimimde. Kurban bayramına yola çıkarken benzinide lpgyide fulledim. Benzin ibresi düşe düşe dün akşam uyarı ışığı yaktı ve menzil 34 km gösteriyordu. Akşam gittim benzin fulledim 6.99 lt fiyatından 32,9 lt 230 tl benzin aldı. Kurban bayramında 20.08.2018 tarihinde yola çıktım dün aldığım benzine kadar toplam 2358 km yol katetmişim. Bu yolun takribi 1700 kmsi uzun yol sayılır ve lpg bittiği gibi gidip lpg dolduruyordum sadece iki defa lpg göstergesinde sesli uyarıya rağmen geç doldurduğum oldu. Yolda klima sürekli olmasa da ekseriyetle açıktı ara ara 160 km hızlara çıktığım oldu. Ya bende bir problem var ya arabada bu katedilen 2358 km mesafede 33 lt benzin tüketimi araç lpgli olmasına rağmen anormal geliyor. LPG silindir tank Atiker Gold 97bin kmde taktırdım 5 ay oldu şu an araç 107 binde. Belki saçma gelecek ama araç hem LPG hem benzin tüketiyor gibi geliyor. Şimdi artık benzin ibresi düşsede veya yarım depo gösterdiği anda 40-50 liralık benzin alıp devam edeceğim ama bu kadar tüketim moralimiz bozdu. Civic gerçekten sürüş keyfi hoş bir araba çok fazla kafada ağrıtmıyor ama bazen bu tip durumlarla karşılaşınca araçtan soğuduğum oluyor. Bugün Atikere gidip ustaya göstereceğim aracımı.

Sizce 2358 km yolda faraza birkaç kere geç lpg alsanız bile 33 lt benzin tüketimi normalmi.

Hocam bende fc5 var ve 8400 km de 25-30 litre benzin harcadim bizim araclar 3000 devirin uzerine ciktigimizda arada benzin atmasina ragmen boyle.
Benim bildigim bir kisitlayici var belirli deviri asarsaniz lpg den benzine ceker araclar siz kullanirken bu devirin ustune cikmistir benzine gecmistir ama geri lpg ye gecmemistir o yuzden ayarlariniza baktirabilirsiniz.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Şimdi LGPciden geldim bir ayar yaptı bundan sonra sorun olmaz dedi. 300-500 km yaptıktan sonra tekrar bir benzin dolduracağım inşaallah problem olmaz. Çok dik rampalarda 4000 devirde kullandığım oldu. Bazen 160 hızlara çıktım lakin bu kadar fazla benzin tüketmemeli.

ywzckr

0
Şimdi LGPciden geldim bir ayar yaptı bundan sonra sorun olmaz dedi. 300-500 km yaptıktan sonra tekrar bir benzin dolduracağım inşaallah problem olmaz. Çok dik rampalarda 4000 devirde kullandığım oldu. Bazen 160 hızlara çıktım lakin bu kadar fazla benzin tüketmemeli.

Hiz degil de hocam devir onemli olan onu 5 binden sonra benzine gecsin diye ayarlatsaydiniz, benzin tuketiminiz azalir ama aracin asinmasi da artar haberiniz olsun, lpg de uzun sureli 3 bin devirin ustu iyi degil bilmenizde fayda var. Benzine gecmeyi 5000 devir yaptiysalar ayda 1 kez benzine alip 4-5 viteslerde 4000-5000 devir cevirtirseniz katalitik konventorun de temizlenmesini saglarsiniz biraz daha uzun omurlu olur.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Tam emin olmamakla birlikte 3300 devir civarı 140 lı hızları görüyorum. 3000 devir altına dikkat ederim. Düşük devir yüksek vites yakalamak da civic ile zor gibi veya ben beceremiyorum :) çünki araç vtec sonrası uçup gidiyor. 4000-5000 devir ayda bir benzine alınca ortalama kaç dakika sürmek gerekir.

memspe

0
Aracınız
Civic FC5 2018

Bende 2013 FB7 var, ortalama benzin tüketimim her 100 km için 0,6 lt.
(Bu arada, ilk aldığımda (ikinci el aldım) benzin tüketimi biraz fazlaydı, hızlı kalkışlarda BRC filtreden kaynaklanan bir sorun sebebi ile direk benzine geçiyormuş, parça değişti aşağıdaki sonuçlar oldu.)

Aracınız
Birkaç bin km sonra filtre bende değiştireceğim. BRC çok istedim lakin 1000 tlden fazla bir fiyat farkı vardı ve Atiker ile memnun olanları görünce Atiker taktırdım.
Sizinki gibi değerler yakalamam lazım.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=4615]memspe[/MENTION] Hocam mükemmelsiniz her veri için bir excel tablonuz var :)

memspe

0
Aracınız
Civic FC5 2018
[MENTION=4615]memspe[/MENTION] Hocam mükemmelsiniz her veri için bir excel tablonuz var :)

:) Tesekkur ederim [MENTION=3]NoFeaR[/MENTION] hocam. Ham verilerim cesitli veritabanlarinda mevcut, lazim oldukca isleyerek kullaniyorum.

Geri