Lütfen Trafikte Bunu Yapınız & Yapmayınız

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Sis farı yağışlı ve sisli havalar haricinde ceza yeme sebebi bildiğim kadarıyla. Yağmurlu havalarda sis farı açtığımda bana artısını ben göremedim,olduğunu da sanmıyorum.Bana faydası olmadığı gibi diğer sürücülere de yağışsız havalarda olduğundan çok daha fazla zararı var. Yerler ıslak(yol üzerinde ince su tabakası) olduğundan yol yansıtıcı hale geliyor. Karşıdan gelen yada önden giden araç kısalar+sisler 4 değil de 8 tane görüyor. Buna birde camdaki su tanelerinden kırılar gözünüze geldiğini ekleyince oldunuz mu kör. 4-5 saatlik (izmir -istanbul diyelim) yağışlı hava sürüşünde karşıdan gelen araçların 1/3 ü böyle gelse eve gidince gözlere patates koymak şart olur Sis farı artık amacının dışında kullanılıyor,sis yoksa ceza yazıyorum der anlarım ama yağışlı havada açmak karşıdakine eziyet

06 HONDA 2234

Aracınız
Civic FB7 2012
Kimseye akıl verecek durumum yok, herkes kurallara uysun yeter. Benim derdim daha başka, çaresiz kalınan durumlar:
- Bir polis, veya resmi görevli, haddini aşarsa 155'i arayın derlerdi. 2019 sonunda da geçerli mi bu?
- Bir sürücü basit hatalar dışında kasti tehlikeli kullanıma girişir, sizi sıkıştırır, yan camdan söver, sellektör ve uzun farlarla tacize başlarsa ne yapılır? Kamera kayıtlarının bile çok işe yaramadığını duymuşluğum var.
- Resmi konvoylar veya bilemediğimiz nedenlerle trafik zabıtasının bizi beklettiği veya yönlendirdiği hallerde itiraz işe yaramıyor. Ambulansa bile yol verilmeyen hallerde bizim gücümüz ne?
- Trafikteki bir sürtüşmenin çatışmaya dönüşmesi halinde, son zamanlarda gördüğümüz şekilde video kaydı açıp sosyal medyada ses getirmesini ummaktan öte bir çare var mı? 155 mi? Hmm! Mesela, arabama fiziksel temasta bulunan birinin çene bölgesine fiziksel müdahale karşısında olayın başlangıcı bir hafifletici sebep sayılır mı?

Eski usta şoförlerin ve ileri sürüş teknikleri uzmanlarının tavsiyesidir: Trafikte diğer sürücülerle göz teması kurmayın. Olası bir olay anında söze öncelikle bir Geçmiş Olsun! ile başlayın.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Büyüklerimiz araba süreyi öğretirken söylerlerdi bende istisnasız uygularım; ●Karşıdan gelen araç yokuş çıkıyorsa yol ver ki yokuşta dur kalk yapıp zorlanmasın,
●Seni sollamaya çıktıysa bir araç sakın gaza basma rahatça sollasın,
●Tek şeritli yolda karşı şeritten biri sollamaya çıktıysa yavaşla ki heyecanlanıp ya da acele edip hata yapmasın can taşıyor herkes,
●Kavşaklara yaklaşırken yeşil ışık yansa da duramayacağın hızlarda girme.
Eskiden şoförlerin kendi aralarında kuralları varmış böyle şimdi de var ama eskisi kadar çok değil. Bunlara ek olarak diğer arkadaşların dediği gibi gereksiz yere sis farlarını açanlara, uygun olmayan beyaz ampul takip karşıdan gelen insanı kör edenlere kızmamak elde değil.

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Özetlemek gerekirse Trafik = Ahlaktır. İşin özü bu aslında. Herkez birbirine saygı ve sevgi gösterse bütün problemler otomatik olarak ortadan kalkmış olur.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

Aracınız
Civic FC5 2016
Ek olarak, islek caddelerde 50m ilerde kaldirim kenarima park etmek varken, tüm trafigi hice sayip cift sira park edenlere selam olsun. Hayir hic korku da yok, 4lu flasoru yakinca yol kendisinin oluyor gibi 150 200 bin tl lik araclari yolun ortasina atip gidiyor insanlar. Kimse sikayet etmemiş bundan umarim guzide forum sakinlerimiz yapmiyordur böyle :)

BLA-L09 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2013
Sadece o değil aslında bir de yaya yürüme yolu üzerine hala park eden ayular var çok kıymetli arabaları ve ara sokaklarda dip gaz yapıp dönemece gelince frene abananlar da çok :)

S

Silinen üye 20336

Guest
Ek olarak, islek caddelerde 50m ilerde kaldirim kenarima park etmek varken, tüm trafigi hice sayip cift sira park edenlere selam olsun. Hayir hic korku da yok, 4lu flasoru yakinca yol kendisinin oluyor gibi 150 200 bin tl lik araclari yolun ortasina atip gidiyor insanlar. Kimse sikayet etmemiş bundan umarim guzide forum sakinlerimiz yapmiyordur böyle :)

BLA-L09 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
+1 ✅??????

S

Silinen üye 20336

Guest
Sol şeritteyken selektör yapana yol vermediğini belirtenler olmuş. Bu davranışın sonuçları çok kötü olabilir(!) Şöyle ki selektör yapanın;
1–) Freni patlamış olabilir.
2-) Hastaneye acil yetişmesi gereken bir hasta taşıyor olabilir.(Başıma geldi ALLAH ‘tan engelleyen olmadı.)
3-) En sevdiği insan can çekiştiği yada yardım beklediği için ışık hızıyla ona ulaşmak istiyor olabilir.
4-) Şoför rahatsızlanmış yada yaralanmış olabilir ve en kısa sürede hastaneye yetişme gayesiyle çok hızlı gidiyor olabilir.
5-) Şoför uyuşturucu madde kullanmış olabilir.
6-) Şoför alkollü olabilir.
7-) Aracı kullanan akıl hastası olabilir!
8 ) Aracı kullanırken felç olmuş olabilir!
9-) Ehliyeti olmayan ve hayatında ilk defa araç kullanan birisi olabilir!
10-) Öfkeden kudurmuş bir insan olabilir!
11-) Katil, terörist v.b. olabilir!
12-) Nasılsa yol verir deyip hızını yeterince düşürmeyip arkadan istemeden çarpabilir!
Daha da sayılabilir...

Bunlardan hiç birisi olmayıp sabırsızlığından, hoşgörüsüzlüğünden, saygısızlığından v.b. den dolayı defalarca selektör de yapıyor olabilir ancak bunu öndeki araçtan anlamak mümkün olmadığı için yol isteyene hemen yol vermek gerekir...

Ayrıca selektör uyarıcı bir iletişim aracıdır. Canlılara işaret vermek için kullanılır. Abartılmadığı sürece legal ve normal bir davranıştır. Eskiden özellikle bölünmüş yollar yokken uzun yol şoförleri karşıdan gelen aracın uyku durumunu anlamak için de kullanırlardı. Abartılmasının trafik kanununda cezası da vardır tabiki.

“Trafik Cezası Madde 64/1-b-4: Öndeki aracı geçişlerde uyarı için çok kısa süre dışında uzağı gösteren ışıkların yakılması:
2018 Ceza Miktarı: 108,00 TL (Peşin 81,00 TL)
Ceza Puanı (Sürücüler için): 15 ceza puanı”

Mevcut trafik ahlakının olduğu günümüzde;
-Selektöre gerek yok, önümdeki sürücü zaten en kısa sürede sol şeridi boşaltır diye beklemek fazla iyimser bir tavırdır ki buna rağmen ben ayıp olmasın diye selektörü kullanmamak için genelde son ana kadar beklerim. Bazen hoşuma gitmese de öndeki aracın hızına düşer beklerim bakalım ne zaman yol verecek diye...
Kimisi arkayı kontrol etmiyordur. Bakıp arkasında araç olduğunu görünce selektöre gerek kalmadan yol verir.
Kimisi aynadan bakar ama ne hızlanır ne yol verir! Selektör yapınca ancak yol verir. Bu eskiden yoktu mesela. Yani selektör yapmıyorsa demek hızlı gidesi yok selektör yapınca yol vereyim diye yeni bir ahlak oluşmuş...
Kimisine selektör yaparsın hem hızlanmaz hem yol vermez!
Kimisi de hem sağa geçer hem gaza basar...

•} Sol şerit sollamak içindir.
•} Sol şeridi en kısa sürede terketmek her insanın vazifesidir.
•} Bölünmüş yollarda sollarken arkadan gelen araç yoksa yakıt tüketimini gereksiz artırmamak için sollama “tam gaz” yapılmayabilir ancak arkada araç varsa en hızlı şekilde sollanıp sol şeritten ayrılmak gerekir.

Aracınız
Civic FC5 2017
Büyüklerimiz araba süreyi öğretirken söylerlerdi bende istisnasız uygularım; ●Karşıdan gelen araç yokuş çıkıyorsa yol ver ki yokuşta dur kalk yapıp zorlanmasın,
●Seni sollamaya çıktıysa bir araç sakın gaza basma rahatça sollasın,
●Tek şeritli yolda karşı şeritten biri sollamaya çıktıysa yavaşla ki heyecanlanıp ya da acele edip hata yapmasın can taşıyor herkes,
●Kavşaklara yaklaşırken yeşil ışık yansa da duramayacağın hızlarda girme.
Eskiden şoförlerin kendi aralarında kuralları varmış böyle şimdi de var ama eskisi kadar çok değil. Bunlara ek olarak diğer arkadaşların dediği gibi gereksiz yere sis farlarını açanlara, uygun olmayan beyaz ampul takip karşıdan gelen insanı kör edenlere kızmamak elde değil.

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Aynen öle banada senın anlattıkların gibi öğretıldı şu beyaz ısıktan nefret ediyorum bence yasaklanmalı.

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2013
ışıklarda vs ta dibime kadar girenlere

Geri