Civic FB7 FB7 için Motor Yağı Ana Konu

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Yaziyi basindan sonuna kadar okudum ama hangi yagi ve kac numara kullanacgimizi anlayamadim
Konuda bahsi geçen, linkini ve resmini gördüğünüz her yağı kullanabilirsiniz. Konuda görmediğiniz ya da sizin ulaşabilir durumda olduklarınızda da aramanız gereken kriterler: Acea A5/B5 , A1/B1 veya A3/B3 gibi kriterlerin herhangi birini içeriyor olması. İçermiyorsa minimum API SM kriterine uygun bir yağ alabilirsiniz.

Aracınız
Civic FB7 2013
Konuda bahsi geçen, linkini ve resmini gördüğünüz her yağı kullanabilirsiniz. Konuda görmediğiniz ya da sizin ulaşabilir durumda olduklarınızda da aramanız gereken kriterler: Acea A5/B5 , A1/B1 veya A3/B3 gibi kriterlerin herhangi birini içeriyor olması. İçermiyorsa minimum API SM kriterine uygun bir yağ alabilirsiniz.
Sizin tavsiye edebileceginiz marka ve numarasi kac acaba aydinda yasiyorum aracim 68000 km lpg li

Aracınız
Civic FB7 2014
Tesekkurler ismail bey,gayet aciklayici oldu mesaj.. ben de bir sonraki bakimda acea standartina uygun bir yag bakacagim.. son bir sorum var : benim aldigim motul eco lite 8100 0w20 yagin referanslarinda acea kriterleme mevcut degil.Api kriter sn plus olarak geciyor. Yani aslinda ureticinin istedigi kosulu sagliyor..tabi burda lpg faktoru devreye girince sizin dediginiz durum ortaya cikiyor.. bir sonraki yag degisiminde acea a5-b5 e uygun yag alacagim, 0w20 mi 0w30 mu 5w30 mu buna karar vermek lazim

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Tesekkurler ismail bey,gayet aciklayici oldu mesaj.. ben de bir sonraki bakimda acea standartina uygun bir yag bakacagim.. son bir sorum var : benim aldigim motul eco lite 8100 0w20 yagin referanslarinda acea kriterleme mevcut degil.Api kriter sn plus olarak geciyor. Yani aslinda ureticinin istedigi kosulu sagliyor..tabi burda lpg faktoru devreye girince sizin dediginiz durum ortaya cikiyor.. bir sonraki yag degisiminde acea a5-b5 e uygun yag alacagim, 0w20 mi 0w30 mu 5w30 mu buna karar vermek lazim
Motul 0w20 hths değerinin 2.9'dan düşük olması sebebiyle a5'i alamıyor. A1 kalktı, 2.6 ile C5'i alabiliyor hths ile ama midsaps olduğundan alamıyor. API SN plus ise bu kategoride en üst seviye. LPG'ye gelirsek:

Evet burada da motul'ün teknik veri sayfalarını okumanız gerekiyor. Okursanız mesela: Motul'ün 0w20 veya 5w30 eco lite serisi yağları özellikle cng ve lpg'li tam uyumlu olduğu belirtilmiş. Dohc - Sohc motorlu kore - japon araçlara kullanılabilir yağların başında geliyor ILSAC GF-5 ve API SN plus sebebiyle. Burada (datasheette) daha çok Amerikadaki araçlar hedef alınmış ancak genel anlamda bizim araçların da gerek duyduğu dayanıklılık, koruyuculuk ve yakıt ekonomisi şartlarını yerine getirmekte. Nedir bu şartlar derseniz ; minimum midsaps olması, Flash point'in yüksek olması ve viskozite index'in 160'ın altında olmaması gibi tbn ve hths değerleri...

Bir düzene oturtup aynı yağ ile devam etmek en makbulu genel olarak. Ben Honda'lara çok yüksek kalitede hammadeye sahip yağa gerek olduğunu düşünmüyorum kısa değişim aralıklarından ve belli kalitede oturmuş sağlam atmosferik motorundan dolayı. Eğer 10binde bir yağ değiştiriyorsanız Motul 5w30 eco energy bizim araçların ekonomik yağıdır. Eğer esneklik istiyoranız bana göre mobil 1 0w30 fuel economy yüksek TBN sebebiyle ve API SN SM vs.tercih edilebilir bir yağ. Daha soğuk sert kışların geçtiği yerlerdeki kişiler de motul eco-lite 0w20 kullanmasında fayda var.

@Aydinli Motul eco energy 5w30, Mobil 1 0w30, Total Quartz future 9000 NFC 5w30, Motul eco-energy 0w30, Shell Ultra 5w30 A5, Castrol Profesional A5 5w30 ...

Unutmayın! En iyi yağ zamanında değiştirilen yağdır.

Ekli dosyalar

• Acea.png
    Acea.png
    152.5 KB · Görüntüleme: 67
  • 8100_Eco-lite_0W-20_(GB).pdf
    76 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2014
Tesekkurler degerli bilgiler icin.. motul 0w20 den memnunum su an..dediginiz gibi aracin stabilitesi adina ayni yaglar ile devam etmek de mantikli..onumuzdeki yaz yag degisim zamanina kadar aracta yag eksilmesi olmaz ise belki de 0w20 ile devam ederim motulun..

Ad Soyad
Oğuzhan Demirtaş
Aracınız
Civic FC5 2021
Kayseri şartları için yağ tavsiyesi istiyorum.
Genelde hava sıcaklığı kışın -15 yazın 40'ı geçmez.
FB7 aracıma daha önceki bakımlarda Eneos 0-20 almıştım. Şimdi sormak istedim sizce yağı değiştirmelimiyim?
( Marka veya model olarak )
Şimdiki bakım 60bin bakımı olacak ve şanzıman yağıda değişecek.
Tavsiyelerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.

Aracınız
Civic FB7 2014
Kayseri şartları için yağ tavsiyesi istiyorum.
Genelde hava sıcaklığı kışın -15 yazın 40'ı geçmez.
FB7 aracıma daha önceki bakımlarda Eneos 0-20 almıştım. Şimdi sormak istedim sizce yağı değiştirmelimiyim?
( Marka veya model olarak )
Şimdiki bakım 60bin bakımı olacak ve şanzıman yağıda değişecek.
Tavsiyelerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.
Ismail beyin dedigin gibi motul eco lite 8100 0w20 lpg cng araclar icin uyumlu ve kaliteli bir yag..kis sartlarinda da daha hizli yaglama yapacaktir 0w20.. enoes veya motul tercih edilebilir..ben de su an motul 0w20 var.. bir sikinti yok,aracin sesi olsun yakit olsun..

Üstadlar baştan sona tüm yazılanları okudum. Ancak benim sorunum şu aracı 70 binde aldım ve bakım yaptırdım hemen ve 5-30 castrol edge yağ kondu. Aynı şekil 80 binde de aynı yağ kondu. Şimdi 90 bin bakımı geldi ve yağ konusuna bir bakayım dedim baştan sona yanlış yaptığımı farkettim inşallah aracıma, motoruna bir şey olmaz. Çünkü benden önceki sahibi hep 0-20 kullanmış ben 5-30 a geçmişim. Bu geçiş acaba aracıma zarar verir miydi? Asıl önemli sorum şu 90 bin bakımında tekrar 0-20 ye geçsem aracımın bu geçişten dolayı zarar görme ihtimali var mı? Sağlıklı olur mu? Yoksa 5-30 a devam edeyim mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. Bu arada yozgatta yaşıyorum ve yazları uzun yola gidiyorum aydın istanbul gibi ve çok sıkıştırmam aracımı sakin kullanırım.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Üstadlar baştan sona tüm yazılanları okudum. Ancak benim sorunum şu aracı 70 binde aldım ve bakım yaptırdım hemen ve 5-30 castrol edge yağ kondu. Aynı şekil 80 binde de aynı yağ kondu. Şimdi 90 bin bakımı geldi ve yağ konusuna bir bakayım dedim baştan sona yanlış yaptığımı farkettim inşallah aracıma, motoruna bir şey olmaz. Çünkü benden önceki sahibi hep 0-20 kullanmış ben 5-30 a geçmişim. Bu geçiş acaba aracıma zarar verir miydi? Asıl önemli sorum şu 90 bin bakımında tekrar 0-20 ye geçsem aracımın bu geçişten dolayı zarar görme ihtimali var mı? Sağlıklı olur mu? Yoksa 5-30 a devam edeyim mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. Bu arada yozgatta yaşıyorum ve yazları uzun yola gidiyorum aydın istanbul gibi ve çok sıkıştırmam aracımı sakin kullanırım.

Zamanında değiştirmiş ve bu tip kullanım şekliyle kullandıysanız bir sıkıntı olmaz ancak lpg de kül oranı düşük yakıtlar pistonları biraz aşındırabiliyor. O sebeple konudaki 5w30 veya 0w20yağlarla devam edebilirsiniz.

Zamanında değiştirmiş ve bu tip kullanım şekliyle kullandıysanız bir sıkıntı olmaz ancak lpg de kül oranı düşük yakıtlar pistonları biraz aşındırabiliyor. O sebeple konudaki 5w30 veya 0w20yağlarla devam edebilirsiniz.

Evet bakımları hiç aksatmadım. Lpg de zaten 75 binde takıldı çorum özençler de. Hatta subap ayarını da yaptırdım yeni. Elimden geldiği kadar aksatmam bakımları. O zaman ben konuda yazan 5-30 yağlar ile devam etsem uzun vadede motora sıkıntı çıkarır mı? Yani püf nokta şu 0-20 mi uzun vadede daha çok korur 5-30 mu?

Geri