Civic FB7 FB7 için Motor Yağı Ana Konu

mkl890

0
Yaklaşık 20 ay ve 25 bin km sonra motor yağını değiştireceğim. Eneos 0 20 kullanıyorum ve yine ondan alacağım. 10 bin km çok erken diye düşünüyorum yağ değişimi için. Buarada Antalyadayım çok sıcak yağ eksiltir falan demişti yağı değiştiren usta ama bir eksilme olmadı hiç. Yağın rengi de kötü değil,15 bin kmde çok berraktı şimdi 25 binde biraz koyulaşmış.

Yaklaşık 20 ay ve 25 bin km sonra motor yağını değiştireceğim. Eneos 0 20 kullanıyorum ve yine ondan alacağım. 10 bin km çok erken diye düşünüyorum yağ değişimi için. Buarada Antalyadayım çok sıcak yağ eksiltir falan demişti yağı değiştiren usta ama bir eksilme olmadı hiç. Yağın rengi de kötü değil,15 bin kmde çok berraktı şimdi 25 binde biraz koyulaşmış.
25.000 km'ye kadar bir yağın değiştirilmesinin gereksiz olduğunu nasıl tespit ettiniz.
Oil yüksek ısı gördükten sonra belirli kilometrelerde özelliğini kaybeder. Zaten kullandığınız oil filtresi daha da beter olur zamanında değişmediği için fabrikanın değişim periyotlarına uymaya özen gösterin.

Aracınız
Civic FB7 2013

15000 km'yi geçirmezseniz iyi edersiniz.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Yağ analizi yapmadan bu tip kullanımların ne kadar zararlı olduğunu anlamak zor. Filtre ve yağdan tasarruf ancak ve ancak araç 1000$ veya 500€'ya alınabildiği ülkelerde düşünülebilir. AB'ye üye ülkelerdeki eski araçlarda ve abd'deki eski araçlardaki gibi misal...

Bizim gibi parça ve araç fiyatlarının yüksek olduğu ülkelerde bence bu durum boşa alınmış bir risk. Yağın kararmaması Eneos'ta bilinen ve sık karşılaşılan bir durum. Ben de kullandım bu yağı 2-3 bakım ve 12bin km geçmeme rağmen yağ temiz çıkıyordu. Yağın berrak ya da kararmış oluşu da kimseyi aldatmasın çünkü bu yağın durumu hakkında kesin bir bilgi vermez.

Labaratuvar ortamında 500bin mil'e kadar dayanımı ve özelliğini yitirmeden gidebilen yağlar mevcut, günlük kullanımda bunlarla 30-100bin km yapılabilir diyor üretici ancak bunlar da belli şart ve koşullar altında olmak zorunda elbette. Bence de 10bin km yağ değişim periyodu olarak az ancak şehirlerimizdeki trafik ve hava - yakıt kalitesi bu durumu etkiliyor. Saat olarak da bakmak lazım aslında aracın çalışma süresine, sadece mesafe olarak değil. Bu bağlamda kişiye özel veya yağa özel kullanım aralıkları da ancak yağ analizi ve tecrübeyle belirlenebilir.

mkl890

0
Ustanın sıcak havada 0 20 yağ eksiltir iddiası boşa çıkmış durumda yağın üzerinden 2 yaz mevsimi gecti

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Ustanın sıcak havada 0 20 yağ eksiltir iddiası boşa çıkmış durumda yağın üzerinden 2 yaz mevsimi gecti
Yağın bir buharlaşma değeri (%10 civarında NOACK değeri diye geçer) bir de içindeki sülfatlanmış külden dolayı eksileceği değer var (%1 civarında). 4lt'de ortalama yarım litreye yakın eksilebilir. Bu doğaldır. Ancak yağa da benzin karışması olayı da vardır %5 civarlarında. Her soğuk startta bu olur bir miktar, kiminde az kiminde fazla. Bu değerleri de yağ analizi yapmadan söylemek yine zor. Yani bir taraftan azalırken (yağ) bir taraftan da artmış olabilir (benzinden dolayı) bunun size yansıması da atıyorum bir kademedir. Bilemeyiz. Motor yağ yakmıyorsa ya da kaçak yoksa bir yerden yağın çok eksilmesi bizim araçlarda zor.

Aracınız
Civic FB7 2015
2015 fb7 için yağ bakıyorum. benden önceki sahibi 0w-20 eneos kullanıyormuş. biraz araştırdım. castrol edge 5w-30 öneriliyor. uşakta yaşıyorum fazla soğuk olmuyor. acaba hangi yağı kullanmam gerek

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
0w20 ekonomik yağdır. Soğuk memlekette yaşayanlar için birebirdir. Siz 5w30'da kullanabilirsiniz. Fiyat olarakta 0w20'den daha uygundur. Forumda daha çok motul kullanıcısı mevcut. Yağ olarak > 5w30 8100 eco-energy. Tam sentetikdir.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

Geri