Mutlu Akünün 55A (DAR) Honda için özel ürettiği AKÜ?

Aracınız
Aracın ilk çalıştırmada sorun yaşıyorsanız (ses olarak ) yuzde 90 aküdür yuzde 10 marş motorudur. ( komurler bitiktir yada takılma yapmıştır )

Çalışırken garip sesler duyuyorsanız , yapabileceğiniz tek bişi var imkan olarak , ölçebiliyorsanız , araç çalışırken çakmaktan voltajı ölçün derim. 14.40 gibi bi rakam elde etmeniz lazım ki her arabada 0.10 sapma olabilir. Voltaja göre akünün durumu belli olur. Tabi bu dediğim pratik bi yöntem. Diğer türlü elektrikçilerde akünün durumu hakkında bilgi veren ufak el aletleri var , denk gelirseniz takıp size durumunu söyleyebilir de.

Aracınız
[MENTION=3234]UK61[/MENTION] , abi harbiden saçmalamış araç :) okurken hayal etmeye çalıştım da korku filmi gibi. :)

Ben de ağustos sonu akülenecem inşallah ,havalar soğumadan , yazı çıkartır akü diye düşünüyorum :) Alırsam VARTA büyük ihtimal olacak.

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Kışın soğuk havada sabah ilk çalıştırmada vijt diye ses geliyor. Akü zayiflamasindan mı yoksa marş motoru temizliği mi gerekiyor? Bu sorunu yaşayan ve çözen oldu mu?

geçtiğimiz kışın eksi sıcaklıklarda özellikle -5ten sonra ben kontağı bıraksamda sanki selenoid bırakmıyordu. Honda bırakmanız lazım ertesi sabah test edip değerlendirebiliriz dediler. Bıraktığım gece havanın sıcak olacağı tuttu. Tabi ilk marşta o ses çıkmadı dolayısıyla. .duv. Neyse ben baya teknik anlatınca ikna oldular sanırım, söküp marş motorunu yağlayıp temizlediler. :) Ondan sonra herhangi bir ses duymadım ama zaten havalar da okadar sert olmadı.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
[MENTION=3083]webelectronics[/MENTION] , sorma hocam ya ilk defa olunca tecrübem de yoktu baya bir şaşırdım :)

Bu 55 lik aküler FD6 kasa için de uyumlu dimi arkadaşlar?

Aracınız
55 lik 60 lik lar uyuyor zaten ters kutup honda dedin mi dar aku seklinde veriyorlar sana :) sorunsuz kullan gitsin :)

Aracınız
Bu süreçte önemli bir bilgi öğrendim, akü ölçümü araç çalışırken değil stop vaziyetindeyken yapılmalıymış. Araç çalışırken farklı sigortalar elektrik kullanabildiğinden voltajın 10 küsurlara düşmesi normalmiş.

Bu arada ben bir önceki akü seçimimde buradaki arkadaşların dediğine benzer ifadeleri nette çokça görünce gidip Varta taktırmıştım, ama bu Varta da 2 sene zor dayanmıştı. Demek ki kaliteyi düşüren sadece bizimkiler değil, o 5-6 sene dayanan aküler bizde mazide kaldığı gibi gavurlarda da mazide kalmış. :)

asuwa

0
Fd6 nin akusu ters kutup degil arkadaslar diger kasalari bilmiyorum ama fd6 dar duz kutup, bende butun japonlari ters kutup biliyodum ters kutup 55 amper ozel siparis verip 15 gun bekledim gelince bi soktuler duz kutup cikti aklinizda bulunsun..

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Fd6 nin akusu ters kutup degil arkadaslar diger kasalari bilmiyorum ama fd6 dar duz kutup, bende butun japonlari ters kutup biliyodum ters kutup 55 amper ozel siparis verip 15 gun bekledim gelince bi soktuler duz kutup cikti aklinizda bulunsun..

Hadi ya bende iyi ki almamışım ters kutup baktım o yüzden .

Aracınız
"eskiden" di o kalite , şimdi bizimkiler işi yurtıdışı ucuz malzemeye kaçırıyorlar , bu sefer kaliteden ödün veriyoruz. 2 yıl kullan at aküyü... Mazda nın aküsü 6 sene gitti , geçen hafta değiştirdim.6 koca sene tık demeden çalıştı. daha da çalışırdı ama güven vermeden çalışırdı. VARTA taktırdım , kafam rahat.

Şimdi yerli malı yurdun malı aklımıza gelecek :) ne yazık ki yerli mali 3 kağıtçı malı oldu bu memlekette.. O yuzden tercihim yabancı ürünlerden yana. :)

Fiyat farkı da çok yok sonuçta , 3 kuruş için neden paramla rezil olayım ki der insan ? :)

Vartanın hangi modelini taktırdınız acaba?

Aracınız
[MENTION=5503]Moostapha[/MENTION] B24 modeli var. onu taktım , taktirmadım ama işlem yapman gerekiyor. onun bilgisini vereyim de.. :)

Geri