Önemli !!! Ötv'ye Zam Geldi !!!!!

Aracınız
Eğer Meclis’ten çıkan kanun metni nide arkadaşın verdiği linkten madde madde okursanız böyle olduğunu anlarsınız ben kanunun yazdığı okuyup yorumladım. Eğer farklı bir şey varsa ortay çıkar iddia etmiyorum ama Aslı’nın ne olduğunu bilmeden de gaza gelmemek gerektiğini düşünüyorum.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Kilowatt beygir gücünü değil üretilen enerjiyi ifade eder, dediğin gibi horsepower olarak da dönüştürülebilir.
Gelirsek elektrikli araç için verdiğin bilgiye eski bir gazete yazisi 20 şubatta sabah gazetesine maliye bakanliğının cevabı verdigin fotografi en altta bulabilirsin
https://www.google.com.tr/amp/s/m.s...maliye-bakanligindan-otv-zammi-aciklamasi/amp

Şuanki torba kanun için yorumuna gelirsek:
https://www.otopark.com/2018/03/otv-zammi/

Her bir madde kanunlarda kendini belirtir dediğim gibi tabloda karşısına bakarsanız
Sadece elektrikli araçlar için yapılmış olan düzenleme madde 18 ve 21 de araç yaşına göre %25
Tabloda ise sadece elektrikli araç için %10-%15 gibi
Diğerleri yazan kısım ise motorhacmi için belirtilmiş eger hybrid araçlar belirtilseydi elektrikli motoru ve içten yanmalı benzinli motoru bulunup motor hacmi bunu geçmeyen diye belirtirdi.
Neyse hocam bekleyelim görelim.

Her site güvenilir veya her bilgi doğrudur diyemeyiz benim verdiğim ilk haber bu taslağın haberi bu ay içerisinde Meclis’te görüşülmeden önce hürriyet paylaşmış haberi. Son gönderdiğimde Meclis’te kanunlaştıktan sonra dün milliyet ekonomi haberi kıyaslayıp siz karar verin ben kendi adıma önce kendim okudum tüm kanun metnini ve bunu böyle olduğunu da her iki gazeteden teyid ettim. Şunuda belirteyim vergi matrahı teknik bir laftır devletin ötv teşviğinden sonra ( elektrik motorlu araçlar için söylüyorum.)firmaların kendilerine yontup fiyatları şişirmelerinden dolayı zaten bu oranlar teknik olarak öyle çok fahiş arttırmaz zaten kendisi o belirtilen matrahı fiyatı baştan şişirerek aşmış..

kayhanbozkus

0
Yönetici
Aldigim arabanin %44'u vergiydi daha ne olsun. Neyi tartisiyorsunuz ? 100.000 odedigim arabanin 56.000'i arabanin anaparasiydi. Ve oyle soyguncular ki once 56'nin otv'sini hesapliyorlar onu 56'ya ekleyip cikan sonucun kdv'sini hesaplayip faturaliyorlar. Anlayacaginiz verginin vergisini odetiyorlar.

HUAWEI MT7-L09 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Bu vergi artışı şimdi çıkmış birşey değil hocam kaç yıldır var. Tartışma bilginin tam olarak neleri kapsadığını bilmeden herşeyi kapsıyormuş gibi paylaşılması sonuçta ben önünüzdeki ayda araba almayı düşünüyordum ve planımı yapmıştım böyle bir haber duyunca şok oldum ve inceledim ki söylenildiği gibi değil.. nihayetinde vergi var ama kimse de bize silah dayatıp alın bunu demiyor. Bunun yöntemi bence söylenmekten çok sıfır araç almamak diye düşünüyorum..

Aracınız
Sıfır araçlarda vergi artışı zam demek, otomatik olarak 2. Elede yansıyacaktır.

Honda Civic FC5 ECO Executive Otomatik

Aracınız
Arkadaşlar 1.6 ve üzeri araçları etkileyen bir zam değilmiş bu yani Honda civiclerde fiyat değişimi olmayacak 1.6 dan az olan motorlar 1.0 1.2 1.3 vergi avantajı olsun diye çıkartılan motorlar tamam mı 1.6 daki gibi yüzde 60 ötv olmuştur

SM-G800H cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ywzckr

0
Arkadaşlar 1.6 ve üzeri araçları etkileyen bir zam değilmiş bu yani Honda civiclerde fiyat değişimi olmayacak 1.6 dan az olan motorlar 1.0 1.2 1.3 vergi avantajı olsun diye çıkartılan motorlar tamam mı 1.6 daki gibi yüzde 60 ötv olmuştur

SM-G800H cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam 1.6 diye bildiğin bütün araçlarda motor hacmi 1600cc nin altındadır(aşagıdaki fotografta görebilirsin). Ve vergili fiyati 140bin tl ye kadar olan araçlar için %50 ve 85 bin altindakler için %45 dir.
Honda civic benzin ve dizelin vergi oranı %50 dir. %60 yapılınca
Elegance eco 108.750 olan fiyatı 116.000
Elegance dizel 121.000 olan fiyatı 129.000
Olarak güncellenir.
Biraz zaman alabilir bu kanunun uygulanması resmi gazetede bu kanun yayınlanmamış tbmm de yayınlanmış burada bi sikinti var ama zamanla öğreniriz.
IMG_6357.jpg

Geri