Ötv muafiyeti

ywzckr

0
Ötv muafiyeti

%91 mi yazıyor yoksa yanlış mı görüyorum. Hocam şayet 91 ise arabayı sen kullanamıyorsun yasalara göre %40-%90 arası engelliler kullanabiliyor bi şekilde. %90 üstü ise ailenden birisini gösteriyorsun sadece o kullanabiliyor aracı. Daha detaylı bilgi istersen sor ben cevaplarım ne varsa.

Kanser hastalari evre ilerlediyse %90 uzeridir. Ornegin karaciger kanseri olup karacigerinizi alip yerine nakil yaptilar, artik iyisiniz. Aldigi araci kullanamaz diyorsunuz ama kullanabilir araştırıp bakabilirsiniz. Araci kullanip kullanamayacagi kisinin engeline göre değişir.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

%91 mi yazıyor yoksa yanlış mı görüyorum. Hocam şayet 91 ise arabayı sen kullanamıyorsun yasalara göre %40-%90 arası engelliler kullanabiliyor bi şekilde. %90 üstü ise ailenden birisini gösteriyorsun sadece o kullanabiliyor aracı. Daha detaylı bilgi istersen sor ben cevaplarım ne varsa.
Hocam burdan uzun olur mahsuru yok ise ve konuya hakim iseniz 0530 372 5647 den görüşebilir miyiz

SM-A710F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Ugrastigimiz şeylere bak ya bende bir aralar annem için almaya niyetlendim diz kapağındaki kıkırdak hasarindan dolayı o kadar kolay olmadığı için üzerinde durmadim. Bu raporu alabilmek için ne kadar engel olması gerekiyor dizlerinde protez olan biri alabilir mi mesela ?

GM 5 Plus d cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ywzckr

0
Ugrastigimiz şeylere bak ya bende bir aralar annem için almaya niyetlendim diz kapağındaki kıkırdak hasarindan dolayı o kadar kolay olmadığı için üzerinde durmadim. Bu raporu alabilmek için ne kadar engel olması gerekiyor dizlerinde protez olan biri alabilir mi mesela ?

GM 5 Plus d cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam diz protezini bilmiyorum ama ayak kisaliginda %40 uzeri engel oldugu icin otomatik vites otv indirimli arac alabilirsiniz ama dedigim gibi diz protezi konusuna hic denk gelmedim. Hastaneye gidip heyet bolumunden rapor cikartiyorsunuz eger %40-90 arasi olursa kisi icin ozel tertibat donanimi gereklidir ifadesi yer alirsa arac sadece o kisi tarafindan kullanilmasi gerekiyor yazmazsa herkes kullanabiliyor. Mesela sagar ogrencim vardi ona verdiler raporu ama otv indirimli arac vermediler sagar olmak gecerli bir engel degildir demisler. Eger ki %90 uzeri olursa hic otv odemezsiniz araci herkes kullanabiliyor ve herhangi bir ozel tertibata gerek kalmiyor.

CORPUS

0
Aracınız
Hocam diz protezini bilmiyorum ama ayak kisaliginda %40 uzeri engel oldugu icin otomatik vites otv indirimli arac alabilirsiniz ama dedigim gibi diz protezi konusuna hic denk gelmedim. Hastaneye gidip heyet bolumunden rapor cikartiyorsunuz eger %40-90 arasi olursa kisi icin ozel tertibat donanimi gereklidir ifadesi yer alirsa arac sadece o kisi tarafindan kullanilmasi gerekiyor yazmazsa herkes kullanabiliyor. Mesela sagar ogrencim vardi ona verdiler raporu ama otv indirimli arac vermediler sagar olmak gecerli bir engel degildir demisler. Eger ki %90 uzeri olursa hic otv odemezsiniz araci herkes kullanabiliyor ve herhangi bir ozel tertibata gerek kalmiyor.

Bir bilgiyi düzeltelim. ÖTV Muafiyeti alacak engelli raporlarında %40 gibi bir sınırlama yoktur. %10 engelli oranı ile de diğer şartları taşıması şartı ile araç alabilir. Ayrıntı sorulursa cevaplayabilirim

ywzckr

0
Bir bilgiyi düzeltelim. ÖTV Muafiyeti alacak engelli raporlarında %40 gibi bir sınırlama yoktur. %10 engelli oranı ile de diğer şartları taşıması şartı ile araç alabilir. Ayrıntı sorulursa cevaplayabilirim

Yeni yasayla değişmiş sanırım, ama velakin özel tertibata ihtiyaç duyulması konusunda bu dediğiniz doğru yani %40 engeliniz var ama aracı kullanmak için özel tertibata ihtiyacınız yok mesela sol gözünüz %80 göremiyor engel oranınızda %25 diyelim siz ötv indiriminden yararlanamazsınız. Mesela bir tanidigim daha var bir kolu 7cm kisa engelli ama otv indirimli arac verilmemis. Yani bu gibi durumlarda olay karmaşıklaşıyor. Ya %90 üzeri engel yada ortepedik ayak kısalığı gibi otomatik vites alindiginda herkes kullanabiliyor bunun disinda otv indirimine pek yanasilacak bisey degil yoksa sadece kisi kendisi kullanabiliyor araci eşi dahil kimse kullanamiyor araç özel tertibatlı olursa.

Geri