Oto koltuğu güvenik

Ugr60

0
Arkadaşkar isofixli oto koltuğu ile ilgili bir durumu paylaşmak istedim. Fotoğraftada paylaştığım bir konu bu benimde hep aklıma takılıp duruyordu eşim meb in bir kitabında bulmuş bana yolladı bende buradan kullanan arkadaşlardan bilgi alış verişi yapayım dedim. Konu şu ki yan perde hava yastığı olan araçlarda hava yastığı açıldığı zaman çocuğa ölümcül zararlar verebiliyormuş bu sebeple koltuğun yanlara değilde ortaya takılması gerekiyormuş fakat isofix bağlama noktaları koltuğun orta kısmında yok ne yapılabilir ? Oto koltuğu kullanan arkadaşlardan hiç ortaya konumlandıran oldu mu ? Görüşlerinizi merakediyorum .IMG-20190424-WA0000.jpeg

LG-H850 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

S

Silinen üye 20336

Guest
Arkadaşkar isofixli oto koltuğu ile ilgili bir durumu paylaşmak istedim. Fotoğraftada paylaştığım bir konu bu benimde hep aklıma takılıp duruyordu eşim meb in bir kitabında bulmuş bana yolladı bende buradan kullanan arkadaşlardan bilgi alış verişi yapayım dedim. Konu şu ki yan perde hava yastığı olan araçlarda hava yastığı açıldığı zaman çocuğa ölümcül zararlar verebiliyormuş bu sebeple koltuğun yanlara değilde ortaya takılması gerekiyormuş fakat isofix bağlama noktaları koltuğun orta kısmında yok ne yapılabilir ? Oto koltuğu kullanan arkadaşlardan hiç ortaya konumlandıran oldu mu ? Görüşlerinizi merakediyorum .Ekli dosyayı görüntüle 251975

Leon aracımda ortaya ve kenarlara koltuğu sabitlediğim oldu. Ancak emniyet kemeri ile sabitledim. İsofix bağlantısı kullanmadım. Koltuk isofixli olsa da emniyet kemeriyle de sabitlenebiliyor olmalı. Hatırladığım kadarıyla kenardaki emniyet kemeriyle de desteklemiştim.
Çocuk koltuğunun arka koltuk ortasına sabitlenmesinin olası kazalarda yaşam alanında daralma olması durumunda avantajlı olabildiğini okumuştum bir yerlerde ancak çoğunlukla kenarları kullandık. Tavandan alınabilecek darbelerde de orta kısım dezavantajlı olabilir...?

Bu arada ncap ve ıhhs testlerinde çocuk koltuklarının kenarlarda olduklarını hatırlıyorum...! Siz bu hususu teyit edin isterseniz.

Kazanın ne şekilde olacağını kestirmek mümkün değil. ALLAH korusun.

Esenlikler dilerim.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FD6 2010
Euro NCAP'de hiç ortada görmedim ben çocuk koltuğunu. Dediğiniz mantıklı gibi gelse de isofixi ortaya yapmadılarsa takamasınlar diye yapmışlardır.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@Ugr60 Bende aracımda isofix koltuk kullanıyorum, koltuğun kafalık kısmında ve yan taraflarında bariyer var kaza durumunda perde hava yastığı ve çocuk arasında bu söylediğim bariyerler yaralanmayı engeller diye tahmiin ediyorum.

Ugr60

0
@Ugr60 Bende aracımda isofix koltuk kullanıyorum, koltuğun kafalık kısmında ve yan taraflarında bariyer var kaza durumunda perde hava yastığı ve çocuk arasında bu söylediğim bariyerler yaralanmayı engeller diye tahmiin ediyorum.

Hocam aynı şekilde benim kullandığım koltuktada bariyer arada bi direnç oluşturuyor aslında fakat hava yastığı açıldığında hangi açıdan nasıl açılıyor onu da bilebilsek iyi olur.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Hava yastığı zarar verme durumu söz konusu fakat sonuçta bu testler yapılıp puanlar verilirken çocuk koltuğu kenarlarda oluyor orta kısma alınmıyor. Eğer koltuk yeterli korumaya sahip ise sorun olacağını düşünmüyorum.

S

Silinen üye 20336

Guest
UK61’e katılıyorum.

Ayrıca Honda Civic FC5’le ilgili olarak araç alma arifesinde edindiğim bir bilgi geldi aklıma;

25 Eylül 2017’den önceki üretimli olanlarda arka hava yastığının 10 yaşındaki çocuğun başına olan etkisiyle ilgili bir sebepten Child %67 puanda kaldı ve FC5 NCAP’tan 4 yıldız aldı. Ardından bir güncellemeyle bu puanı %75’e ve NCAP puanını da 5 yıldıza yükseltti.

Testle ilgili açıklama Euro NCAP internet sitesinde mevcut.

Şuraya bağlayacağım;
Testlerde çocuk oto koltukları kenarda oluyor ve hava yastıklarının çocuğa olan etkileri de inceleniyor duruma göre.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Burada asıl önemli olan kullanılan çocuk koltuğunun testleri.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FC5 2019
ADAC testi olan bir ürün tercih edin.
NCAP testelerinden görünen kadarı ile yan hava hastıkları cok zarar veriyor gibi durmuyor. Youtube'da civic testi var otokoltuklu. Ürün kullanım klavuzunda yanlış hatırlamıyorsam orta koltuğuda gösteriyordu, sadece ön koltuğa koymayın diyordu.

Bu arada bebekler küçükken 12 aya kadar bebeği ters oturtabilecek bir koltuk seçmek önemli avrupa'da bebeklerde böyle oturtmak zorunlu. Biz kızımızı uzun süre ters oturttuk.

Civic çarpışma testi; https://www.euroncap.com/tr/results/honda/civic/29192

Otokoltuğu testi;

Aracınız
Honda Jazz
Benim bu konuyla ilgili sormak istediğim bir soru var. Honda ikinci kez teste girdiğinde 5 yıldız aldı ve öğrendiğim kadarıyla hava yastığında değişime gitti. Peki şuan kullanılan hangi Hondalar 5 yıldız alan seriler. Çünkü 4 yıldız alan Hondalarin test tarihinden önce de satılan Hondalar var.

Geri