Civic FC5 Otomatik Vites Ömrünü Uzatan Kullanım Şekli

Aracınız
Civic FC5 2019
Merhaba değerli arkadaşlar.
Aralık ayında makyajlı fc5 kasa otomatik vites elegance eco/lpg aracımı aldım.
İlk kez otomatik vites araç kullanıyorum. Aracı çalıştırırken sırasıyla park pozisyonunda frene basıp anahtarı çevirip drive konumuna alıp El firenini indirip freni öyle bırakıyorum. Park ederken de tamamen durduktan sonra sırasıyla N(Boş) konumuna alıp el frenini çekip, ayağımı frenden kaldırararak park pozisyonuna alıp anahtarı çevirip kapatıyorum. Şanzıman ömrünü uzatmak için Bu kullanım şekli doğrumudur ? Siz neyi öneririsiniz ?
Şimdiden teşekkürler...

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Merhaba,

Yazdığın şekilde doğru hocam. Zaten çalıştırırken frene basmadan araç çalışmıyor. Sonrasında ayağını frenden çekebilirsin bir zararı yok. Yola çıkacakken de eğer emniyet kemerin takılıysa(ki gaza basmadan önce herkesin takması lazım) gaza dokunduğunda el freni otomatik olarak iner. Manuel olarak indirmene gerek yok burada. Park ederken de aynen dediğin gibi özellikle yokuşlarda şanzımana yük bindirmemek için önce aracı boşa alıp el frenini aktif etmek ve sonrasında araç el frenine oturduktan sonra park frenine almak doğru ve olması gereken kullanım biçimidir.

gunesec

Özel Üye
Merhaba değerli arkadaşlar.
Aralık ayında makyajlı fc5 kasa otomatik vites elegance eco/lpg aracımı aldım.
İlk kez otomatik vites araç kullanıyorum. Aracı çalıştırırken sırasıyla park pozisyonunda frene basıp anahtarı çevirip drive konumuna alıp El firenini indirip freni öyle bırakıyorum. Park ederken de tamamen durduktan sonra sırasıyla N(Boş) konumuna alıp el frenini çekip, ayağımı frenden kaldırararak park pozisyonuna alıp anahtarı çevirip kapatıyorum. Şanzıman ömrünü uzatmak için Bu kullanım şekli doğrumudur ? Siz neyi öneririsiniz ?
Şimdiden teşekkürler...

Doğru hocam, ben de o şekilde kullanmaya özen gösteriyorum.

Aracınız
Civic ES7 2003
Diğer araclardaki vites üzerindeki sıralamayı bilmiyorum vtec 2 için yazıyorum. 1 2 d3 D N R P
Ben de yazdıklarınız gibi park ediyorum ama P den önce R var. Yani parka almadan araç geri vitesi görüp öyle parka alınıyor. Şanzımana yük bindirmemek kaçınılmaz gibi geliyor. :unsure:

gunesec

Özel Üye
Diğer araclardaki vites üzerindeki sıralamayı bilmiyorum vtec 2 için yazıyorum. 1 2 d3 D N R P
Ben de yazdıklarınız gibi park ediyorum ama P den önce R var. Yani parka almadan araç geri vitesi görüp öyle parka alınıyor. Şanzımana yük bindirmemek kaçınılmaz gibi geliyor. :unsure:
Önce elfreni çekiliyor, şanzımanın işlevi kalmıyor hocam.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ayağınızı fren pedalından çekmediğiniz sürece sorun değil, yük yine el freninde kalacaktır (y)

Aracınız
Civic FC5 2019
Eco elegance makyajlı kasa sahibiyim. Frene basmadan park konumunda araç çalışıyor. Kalkışta el frenini indirmezsem problem olur mu?

gunesec

Özel Üye
Eco elegance makyajlı kasa sahibiyim. Frene basmadan park konumunda araç çalışıyor. Kalkışta el frenini indirmezsem problem olur mu?

Frene basmadan çalışması normal mi bilemedim ama el frenini indirmeden hareket etmeye çalışmayın bence. Aracı zorlamanın lüzumu yok. Scenic II aracımda hiç indirmezdim el frenini, gaza basınca kendi bırakırdı ama bu araçta denemedim. Zaten bir tuş:)

Geri