Paslanan dökülen bijonlar

chivas

0
Arkadaşlar somunlarin durumu bu şekilde yapılabilecek bişey varmı bazıları paslanmış bazılarının kaplaması dökülmüş IMG_20190528_200134.jpegIMG_20190528_200153.jpeg

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Fiberli somunlar var nette ve fd6-fb7 uyumluymuş. Normalinde böyle siyah pul yok, bunlar nasıl olur acaba, kullanan alan oldu mu?Ekli dosyayı görüntüle 267755

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Kış lastiklerimin takılı olduğu jantlarda bu bijonlari kullanıyorum. O siyah halkalar jant kapağını kirmadan sıkıştırmak için diye biliyorum. Bu halkalar şart değil hocam.
Bijonlar zimparalanarak boyanabilir. Yada görüntüsünden rahatsız olunuyorsa bijon kapakları da mevcut. Pis görüntü böylelikle engellenebilir.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Bijon somunu paslanma durumu benim araçta da oldu.
2 haftalık kış tatilinde kar, buz, tuz derken dün Ankaraya geldim ve bugün aracın altı da dahil tuzdan arındırmak için komple yıkattım. Yaz-kış farklı jant lastik takımı kullanıyorum ama bijon somunları aynı. Kapakları sökünce tuzdan, kardan dolayı somunların, göbeğin, jantın bazı yerlerinde pas oluştuğunu gördüm.
Pas sökücü ile temizlemeyi düşünüyorum, göbek herhalükarda zaten her araçta böyle görünüyor sanırım ama emin değilim genede. Daha kış öncesi hiçbirşey yoktu.

Şimdi bijonları değişmek gerekir mi? Bana ne fikir verebilirsiniz?Ekli dosyayı görüntüle 267750Ekli dosyayı görüntüle 267751Ekli dosyayı görüntüle 267752

Basınçlı bijon tabancası takıp çıkarma esnasında sıyırma yapıyor. Bijon üstünde su kaldığında ise paslanma yapıyor. Sadece görüntü kirliliği var. Jant kapaklı olduğu için çok problem olmaz. Yazlıklar için sıfır takım alınabilir. Yaz kış ayrı kullanırsınız. Kendi aracımda öyle yapıyorum.

Aracınız
Arkadaşlar 20 adet bijon somunu için fiyat araştırdım.
-Yetkili servis 1540 TL
-Sanayide honda parçacısı 500 TL

Bende nette araştırarak kargo dahil 170 TL ye aldım ama çok şüphe duydum ve satıcıya özellikle uyup uymayacağını ve kalitesini birçok kez sordum. Araç üstündeki ile aynı kalitede ve aynısı gelecek demişti.

Bugün paket geldi ve hemen lastikciye giderek 1 tanesini söküp denedim ve orjinali ile birebir aynısı çıktı. Hatasız, hasarsız, 1.sınıf çıktı somunlar. Hatta lastikçi çin malı olmadığını, tornacının gayet kaliteli bir şekilde yapmış olduğunu söyledi ve zaten bizim yerli tornacılar yapıyor bunları ve saplamalarını dedi.

Artık yazlık jant-lastik değişiminde yenileyeceğim.
Hatta fiyat uygun olunca ve 2 takım jant-lastiğim olduğu için 1 takım daha istedim satıcıdan ama şuan yokmuş başka. 4-5 senede paslanana kadar bunları kullanacağım artık.
20220212_154215.jpg

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@arif0668 hocam hayırlı olsun, önceki mesajlarda gösterdiğiniz siyah pullu bijonlar düşük donanımlardaki kapaklı jantlarda kapağın stabil kalması için konulan ek bir parça, eski FD6 Dream aracımın 15" kapaklı jant takımında bu tip bijonlar mevcuttu.

170 liralık fiyat günümüz koşullarında gayet uygun hocam, linkini verebilirseniz faydalı olur düşüncesindeyim.
Japon parçaların dayanıklılık kalitesi yüksek olduğu için bijonları uzun yıllar kullanmamıza rağmen pek sorunla karşılaşmıyoruz, ancak bijonlar yüksek seviyede dikey kesme kuvvetlerine maruz kalan parçalardan biri, Civiclerin 5 kollu bijon yapısı kuvvet dağılımı açısından ideal özellikte ama bijon takımı hatta bijon saplamalarının 100-150bin km.de bir yenilenmesinin faydalı olacağını düşünüyorum.

Aracınız
@arif0668 hocam hayırlı olsun, önceki mesajlarda gösterdiğiniz siyah pullu bijonlar düşük donanımlardaki kapaklı jantlarda kapağın stabil kalması için konulan ek bir parça, eski FD6 Dream aracımın 15" kapaklı jant takımında bu tip bijonlar mevcuttu.

170 liralık fiyat günümüz koşullarında gayet uygun hocam, linkini verebilirseniz faydalı olur düşüncesindeyim.
Japon parçaların dayanıklılık kalitesi yüksek olduğu için bijonları uzun yıllar kullanmamıza rağmen pek sorunla karşılaşmıyoruz, ancak bijonlar yüksek seviyede dikey kesme kuvvetlerine maruz kalan parçalardan biri, Civiclerin 5 kollu bijon yapısı kuvvet dağılımı açısından ideal özellikte ama bijon takımı hatta bijon saplamalarının 100-150bin km.de bir yenilenmesinin faydalı olacağını düşünüyorum.
Teşekkürler Hamid Hocam.
Somunları 2.el satışlarında yapıldığı sarı siteden aldım. Link görünmüyor çünkü satan arkadaş listesinde tek bu ürün vardı.
Ama gene aynı sitede 300-400 TL satılan var, ihtiyacı olan takip edip pazarlık ederek alabilir.
Paslı olanlara elimde olan wd-40 denedim ama tam çıkarmadı ki zaten wd40 pastan çok yağlayıcı. Pas sökücü alayım dedim 60-70 den aşağı yok ki zaten yüzey açılmış ve hemen gene paslanacak. Bunlarla uğraşana kadar yeni olup uygun bulunca hiç düşünmeden aldım. Sıkma tabancası yüzeye zarar verip paslandırana kadar bir 4-5 yıl geçiyor zaten.

Geri